Maga a D-vitamin elnevezés több, zsírban oldódó vitamint is magába foglal, melynek legfontosabb feladata a kalciumháztartás szabályozása, valamint a csontok ásványosítása. A vitamin egy részét megszerezhetjük az elfogyasztott ételekből, a nagyobb részét azonban a szervezetünk állítja elő a napfény hatására. Ám amit táplálkozás közben felveszünk, az közel sem olyan jelentős.
A D-vitamin az ép és egészséges fogakért felelős, legfontosabb feladata, hogy a bélből felvett kalcium kalciumsóit beépítse a csontokba és a fogakba. Ezen kívül a foszforháztartásunkat is szabályozza, gondoskodik az idegrendszer megfelelő működéséről, fokozza a hormonképződést és javítja a vérkeringést.
Magyarországon komoly probléma a D-vitamin-hiány
A D-vitamin-hiány alapvetően egy civilizációs megbetegedés, melynek fő oka a megfelelő mennyiségű UV-B sugárzás hiánya. Ennek egyik magyarázata a napfénytől való félelem, a modern életforma, ráadásul a téli napfény olyan kevés UV-B sugárzást tartalmaz, hogy nem elegendő a D-vitamin-képzésre.
A magyar konyha nem bővelkedik D-vitaminban gazdag ételekben, így télen a szükségesnek tartott D-vitamin-mennyiség mindösszesen 2-4%-át fedezik, ezért február közepére vitaminhiányos lesz a lakosság kétharmada.
Nemcsak a külső körülmények, hanem a szervezet kóros állapotai, valamint egyes gyógyszerek rendszeres szedése is vezethetnek D-vitamin-hiányhoz.
A D-vitamin-hiány következményei
– a D-vitamin alacsony szintje depresszióhoz, illetve más pszichiátriai problémákhoz is vezethet;
– kialakulhatnak különböző csontdeformitások is, akár már csecsemőkorban;
– mozgásszervi problémák a meggyengült csontok miatt, törések, izomfájdalom, gyengeség;
– cukorbetegség;
– gyengül az immunrendszer, gyakrabban jelennek meg súlyosabb lefolyású fertőzések;
– vérszegénység, leukémia gyakoribb kialakulása;
– hajhullás, pikkelysömör.
A napi D-vitamin-szükséglet
– Csecsemők: 400-1000 NE
– Gyermekek: 600-1000 NE
– Felnőttek: 1500-2000 NE
– Várandós nők: 1500-2000 NE
A pótlás lehetőségei
Jó hír, hogy a téli hónapokban is van lehetőségünk a vitaminpótlására. A D-vitamin megtalálható bizonyos zöldségekben, élesztőkben, illetve gombákban, a vegetáriánus étrend D2-vitaminban gazdag. A bőrben a napfény hatására (UV-sugárzás) D3-vitamin képződik. A téli hónapokban, ha süt a nap, 10-15 perc napon tartózkodás elegendő lehet a napi D-vitamin-szükséglet fedezésére. A D-vitamin legfőbb forrásai a halolaj, lazac, makréla, tojássárgája, máj, valamint a D-vitaminnal dúsított termékek. Ilyen a joghurt, tej, narancs juice, gabonapehely.
Próbáljátok ki gyors lazac receptjeinket, a fahéjas diós bundában sült lazacot párolt zöldségekkel vagy a citromborsos sült lazacfilét. :)
Szedhetünk különféle étrendkiegészítő vitaminokat is, melyek kielégítik szervezetünk D- vitamin-szükségletét. Azonban ezeket a szereket orvosi tanács nélkül nem ajánlott szedni, mert a D-vitamin zsírban oldódik, ezért felhalmozódik a szervezetünkben, így komoly mellékhatásai lehetnek és akár veseelégtelenséghez is vezethet.
Érdemes tehát a téli időszakban sétával, szabadban végzett tevékenységgel feltöltődni és igyekezzünk D-vitaminban gazdag ételeket fogyasztani!
Géczi Nikoletta/Debmédia
Ha tetszett a cikk, oszd meg barátaiddal is!