Home Tartalom Műemlékek, látnivalók Czóbel Minka síremléke

Czóbel Minka síremléke

0

A Czóbel-kúria kertjében található a ház utolsó gazdájának, Czóbel Minkának a síremléke. Czóbel Minka (1855-1947), a századvég kiemelkedő lírikusa, az új magyar líra egyik előfutára volt.

Czóbel Minka költőnő

-vissza-

(1855-1947)

——————————————————————————–

Anarcs község büszke lehet volt lakosára, Czóbel Minka költőnőre, aki számára a szülőföld meghatározó helyet foglalt el költészetében és szívében. Az általános iskola és az óvoda nevét viseli, tisztelegve munkássága és tehetsége előtt. Ezzel a rövid önéletrajzzal szeretnénk bemutatni községünk -és a megye- büszkeségét.
A költőnő 1855. június 8-án született Anarcson, az ősi kúriában, amely most a falu parkjában található. Születése időpontja körül vita alakult ki, amit 1939-ben a Petőfi Társaság ülésén tisztázott.

Családja:

édesanyja gr. Vay éva, akire mindig szeretettel emlékezett. édesapja Czóbel Imre. A szülők Berkeszen házasodtak össze, és hamarosan világra jöttek a gyerekek is: István, Emma és Minka.
Költői pályája:
A költészettel 9 éves korától próbálkozott. Először Justh Zsigmondnak mutatta meg verseit, de a kiadásukon komolyan nem gondolkozott. Neki persze annyira megtetszettek a nyugalmat és egyszerűséget sugárzó sorok, hogy bíztatni kezdte. így jelent meg első verseskötete Nyírfa lombok címmel 1890-ben, ami persze óriási siker lett, ezért nem maradt el a folytatás sem: 1891-ben második kiadása is megjelent. Elismerő kritikákat kapott, amelyek ösztönzőleg hatottak rá.

Kötetei:

Nyolc verseskötete jelent meg a másfél évtizedes alkotótevékenysége gyümölcseként: Nyírfalombok (1890), újabb költemények (1892), Maya (1893), Fehér dalok (1894), A virradat dalai (1896), Donna Juanna (1900), Kakukfüvek (1901), Opálok (1903).

Prózai munkái:

Hafia (1891), La migration de l’ame (1897), Pókhálók (1906), A két aranyhajszál (1891), A fekete lovas, Az erdő hangja (1914), Báthory Erzsébet (1941).

Közéleti szerepe:

Mint már említettem, tagja volt a Petőfi Társaságnak és 1922-től a Bessenyei Körnek is, amelyet 1922. március 25-től tiszteletbeli tagként látogatott. Jó viszonyban volt Ady Endrével is, aki ismerte műveit. Bár úgy nyilatkozott róla, hogy nem igazán érti, ezért nem tud lelkesedni érte. Műveik nagyon sok hasonlóságot mutattak.
Czóbel Minka 1947. január 17-én megjósolta halálát Dajka Bélának:
„Most már nem találkozunk többet, mert ahová én megyek, te oda nem jöhetsz velem.”
Anarcs község a költőnő iránti tisztelet kifejezése képen emlékművet állított sírjához születésének 150. évfordulója alkalmából. A parkon át kanyargós út vezet el a sírig, amely itt lezárul. De csak a kikövezett út ér véget a sír előtt, mert emléke tovább él verseiben és Anarcs lakosainak szívében…

„Hozzá hasonlók lesznek ezren, százan,
De őt már, mint felhőt az őszi szél
A halál elseperte – egy világ volt –
Hát van a fán egyforma két levél?”

Forrás: http://www.anarcs.hu/index.php?id=nevez
Cím: Anarcs Kossuth u. 32.
Tel:
E-mail:
Web: http://www.anarcs.hu

NO COMMENTS

Exit mobile version
Megszakítás