Home Tudástár Csillagászat, űrkutatás Csütörtökön teszteli „repülő csészealját” a NASA

Csütörtökön teszteli „repülő csészealját” a NASA

hirmagazin 2015 06 04 124215
forrás: Space.com

A NASA csütörtökön tervezi tesztelni innovatív „repülő csészealját”, amely egy nap elősegítheti, hogy ember landoljon a Marson.
Az LDSD (Low-Density Supersonic Decelerator) tesztjármű a hawaii Kauai szigetéről indul magyar idő szerint este fél hétkor egy óriási léggömbbel. A felbocsátást eredetileg keddre tervezték, ám a NASA-nak kétszer is halasztania kellett a viharos óceáni feltételek miatt.

Felbocsátás után a ballonnak több mint két órába telik olyan magasságot elérni, ahol megkezdhetik az LDSD tesztelését. A NASA élőben közvetíti majd a tesztet.

A rendszer egy csészealjszerű, „szuperszonikus felfújható aerodinamikus lassítót” (SIAD), illetve egy 30 méteres szuperszonikus ernyőt foglal magában. Együttesen úgy tervezték őket, hogy szupernehéz rakományt – többek között emberi lakómodulokat – biztonságosan le tudjanak tenni a marsi felszínen.

Az LDSD koncepciórajza (Fotó: NASA/JPL-Caltech)

A marsi landolást jelenleg elősegítő technológa kicsivel több mint egytonnás terhet bír el. Ezt a felszerelést- a rakéta meghajtású „égi darut” és a 15 méteres ernyőt – használták a Curiosity robot felszínre helyezésekor 2012 augusztusában.

Ha minden a tervek szerint megy, a 122 méteres ballon körülbelül 36 ezer 580 méterre emelkedik, aztán ledobja a 3175 kilogrammos LDSD tesztjárművet, amelynek fedélzeti rakétahajtóműve ekkor begyújt, és 54 ezer 860 méteres magasságba emeli. (A földi atmoszféra ilyen magasságokban már jó analógiája a marsi vékony légkörnek.)

Ezt követően felfújódik a SIAD, gyorsan eléri a 6 méteres átmérőt, miközben az LDSD háromszoros hangsebességgel (Mach 3) halad. A növekvő légellenállás segít majd Mach 2,35-ös sebességre lassítani a tesztjárművet, ekkor bomlik ki a hatalmas fékezőernyő, amellyel lehetővé válik puha landolása a Csendes-óceánba.

A csütörtökre tervezett teszt a második LDSD-misszió, az első tavaly júniusban indult el szintén Kauairól, ekkor azonban a fékezőernyő nem sokkal kibomlása után szétszakadt. Az újabb teszt során módosított, erősebb verziót alkalmaznak.

Míg a NASA reménykedik benne, hogy ma felbocsáthatja a csészealjat, az időjárás akár néhány nappal késleltetheti a tesztet. Eredetileg keddre tervezték, ám egy napot halasztani kellett, mert a hullámok túl nagyok voltak a jármű biztonságos visszaszerzéséhez.

A jelenlegi LDSD kilövési ablak június 12-ig érhető el. A másik július 7-17. között nyílik meg.

Exit mobile version
Megszakítás