2015 04 28 064456
Forrás: hirado.hu; Írta: BZI | 2015. 04. 28. 06:02:00  Samsung Galaxy S6. (Forrás: Samsung)

Vitathatatlan, hogy a Samsung a Galaxy S6-tal és főként a Galaxy S6 Edge-zsel már biztosan belépett a prémium kategóriába – igaz, nem csak minőségben, hanem árban is.
Hogy a végén kezdjük: körülbelül annyi értelme van azon vitatkozni, hogy melyik a jobb, egy új iPhone, egy új Nexus, vagy a (két új) Samsung csúcskészülék, mintha a Mercedes, a BMW és az Audi között akarnánk igazságot tenni. Mindegyik minőségi darab: választani ízlés és stílus, megszokás és pénztárcavastagság szerint kell – ez utóbbira mindegyiknél szükség lesz.

Megkérik ugyanis a Samsung csúcskészülékeknek az árát: ha nem foglalkozunk a mobilszolgáltatók ügyes tarifaképzéseivel, s szolgáltatófüggetlen árakat nézünk, akkor kiderül, hogy az S6 úgy 200-220 ezer, az S6 Edge pedig 280-300 ezer forintba kerül. Ezért már produkálni kell valamit.
Miként az említett kocsik esetében, a csúcsmobiloknál is meghatározó a dizájn: annál is inkább, mert a motorházfedél alatt két, gyakorlatilag teljesen azonos készülék található.

S6

Fémkeretet kapott a kisebbik/olcsóbbik testvér is, előlapját-hátlapját Gorilla Glass 4 üveg védi, s jól megnézve, az egész telefont minőségi anyaghasználat jellemzi. Mégis, ha büszkén letesszük az asztalra, senki sem fog körülöttünk felsikítani: „Húha, itt egy Galaxy S6!” A figyelmetlen szemlélőben könnyen kelt pontosan olyan benyomást, mint valamelyik, legalább százezerrel olcsóbb Samsung. Ilyenkor fel kell emelni az asztalról, s nyomatékosan megmutatni, hogy lássák meg, ez immáron nem műanyag keretes, hanem fém, üveg a lapja, s 6,7 milliméter vastag (vékony), ami még a kategóriájában is ritkaság.

Nem végeztünk reprezentatív közvélemény kutatást, két hétig hurcoltuk a két mobilt, de a 14 nap alatt ez volt a tapasztalat. Meglepő módon akkor sikerült az árához és képességeihez illő feltűnést keltenie az S6-nak, amikor a Clear Cover nevű, szintén nem túl olcsó gyári védőtokba öltöztettük. Általánosságban véve egy szép készüléket tokkal elrejteni majdnem akkora hiba, mint, mondjuk, a semmilyen védelmet nem nyújtó, ámde karcos védőfóliát használni, de a Clear Cover a ritka kivételek közé tartozik. A fémhatású tokon ugyanis elegánsan áttűnik az óra, s kifejezetten feldobja, egyedivé teszi az egyébként nagyon samsungos kinézetű telefont.

S6 Edge

Vele viszont nem kell magyarázkodni, úgy nyolcvanezer forinttal drágábban már megkapja a mobil a neki joggal kijáró figyelmet. A Samsung az Edge névhez méltón látványos éleket hajlított a készülékre: a Gorilla Glass 4-es üveg az elő- és a hátlapon egyaránt szép ívben görbül. Igen bonyolult és költséges technológiát igényelt az üveg hajlítása: az IHS adatai szerint állítólag a Galaxy S6 Edge legdrágább komponense a hajlított kijelző. Mintegy 85 dollárba kerülhet, miközben a kiválóan muzsikáló Exynos 7 processzor csak 29 dollárt kóstál benne.

Ezt a csupa üveg és hajlítás telefont soha nem tennénk tokba. Pedig igazán ráférne, mert az élek miatt kissé kényelmetlen a fogása, picit is nyirkos tenyérben pedig könnyen megcsúszhat, s már repül is.

2015 04 28 064407

Samsung Galaxy S6 Edge. (Forrás: Samsung)

Míg el nem felejtjük, az esztétikum mellett van némi funkciója is az élnek: konfigurálható. A Samsung „világító széleknek” nevezi, s partnerek, nem fogadott hívások, üzenetek, e-mailek, ilyesmik helyezhetők el rajta. Kényelmes és mutatós.

Beköltözés a készülékbe

Egyszerű és viszonylag gyors. Hol van már a fél-egy napig tartó vergődés az összes megszokott program telepítésével? Kellemes meglepetésként az első bekapcsoláskor a Tap & GO vár bennünket: meglévő NFC-képes mobilunkról a Google-fiókot rögtön átmásolja, a kiválasztott régi alkalmazásokat lendületből installálja.

Az előző eszköz tartalmát átviszi, aztán rögtön le is nyom egy 260 MB-os frissítést a torkunkon – ami azért vadonatúj mobilhoz képest igazán daliás méret –, s 36 perc alatt előáll a telepített, kész mobil. Az akkumulátor ezalatt 95-ről 77 százalékra esett: láttunk már néhány mobilt, de ennyire tüzes még egy sem lett telepítés végeztével.

2015 04 28 064320

Csupa-csupa előzékenység az S6. Ilyen erénye a Car Mode, amely autóban, vezetés közben összesen csak négy, hatalmas, könnyen megbökhető ikont rak a kijelzőre – a Phone, a Messages, a Navigation és a Music gombot. Ráadásul a mobil minimális angoltudást igényelve felhívja a partnereket, „call xy”, szintén hangutasításra elindítja a navigációt – ha több van a mobilon, akkor az alapértelmezést kapott navit, valamint a zenét. Hasznos holmi az S Health egészségügyi alkalmazás, amely pulzusmérővel, lépésszámlálóval, mindennemű sporttevékenység nyilvántartásával kényezteti a felhasználót. Ott csücsül a készüléken a Microsofttal való összekarolásnak köszönhetően a Skype, a OneNote és a OneDrive. Található az S6-on egy intelligens kezelő is, amely többek között a foglalt RAM-ot tudja kipucolni – utóbbi funkciója ugyan nehezen értelmezhető, hiszen az Android képes mindenféle külső, manuális beavatkozás nélkül rendben tartani a memóriát.

2015 04 28 064231

Mindazt a sok-sok kellemetességet, amit a Samsung kéretlen alkalmazásként eddig is belepakolt a készülékbe, vagyis a sokat szidott bloatware-ket, végre el lehet távolítani, vagy legalábbis működésüket felfüggeszteni – ez végre a józan ész felülkerekedését mutatja a marketing felett.

És ami a motorháztető alatt van

Sokan dicsérik a kamerát: s valóban, nem csak az egész készüléknek ragyogó a színvilága, de az elkészült fotók is szemet gyönyörködtetően túlszaturalizáltak: minden sokkal szebb a mobilon, mint a valóságban. Pazar az 5,1 hüvelykes QHD kijelző, s az 577 ppi-s képpontsűrűség: pixeleket már nagyítóval sem lehet találni a meghökkentően eleven színekben pompázó képernyőn.

Az alábbi képgalériában látható képeket átlagos fényviszonyok között, félárnyékban lőttük, pontosan úgy, ahogy az átlagos felhasználó fényképeket készít: élességet állít, exponál. A galéria képein nem végeztünk semmilyen utómunkálatot: Samoled kijelző hiányában, a számítógép képernyőjén jóindulattal is csak az olcsó kompakt fényképezőgépek átlagát, besült részleteket, sok életlenséget láthatunk.

2015 04 28 064138

Samsung Galaxy S6 és S6 Edge fotók

Szokatlanul hibátlanul működik az ujjlenyomat-védelem: két hét alatt összesen háromszor kellett manuálisan megadni a jelszót a zárképernyő feloldásához.

Hardveresen szinte minden a csúcskategória élvonalába emeli az S6-ot és az S6 Edge-t. Meghökkentően gyors a készülék, sehol egy röccenés, a 3 GB memória és a nyolcmagos Exynos processzor, nyolcmagos grafikus gyorsító tökéletesen teljesít: az AnTuTu bencmark kiváló értéket mutat.

A belső tárhely változatonként 32, 64, vagy 128 GB-ra nőtt, viszont nem bővíthető tovább microSD foglalattal, ahogy a mindössze 2550 mAh-s akkumulátort sem lehet már a készülékből kivenni. Az S6 akkuja egyébként az okostelefonok átlagos üzemidejét hozza: esténként biztosan töltőre kell tenni. Ezen némileg segít a külön megvehető gyorstöltő, vagy kényelmessé teszi a dolgot a kerek lapú, vezeték nélküli Samsung-töltő.