forrás: hirado.hu
Megkezdődött az EU-csúcs a menekültválságról. Szó lesz a kvótarendszerről is, amelyet kedden szavaztak meg nagy többséggel az uniós belügyminiszterek, Magyarország ellene szavazott. Kaotikus a helyzet Horvátországban, amely Szerbiától ultimátumot kapott. Tizennyolc busszal érkezetek migránsok Beremendre.
Tizennyolc busszal érkeztek migránsok Beremendre
(22:20) Tizennyolc busszal érkeztek migránsok a beremendi határátkelőhelyre szerdán – számolt be az M1 aktuális csatorna tudósítója. A horvát oldalról szervezetten, rendőrségi felvezetéssel érkező autóbuszok fele délután négy órakor, a többi este érte el a határt, ahol a bevándorlók átszállítása gördülékeny folyamattá vált. A magyar határőrizeti szervek átvizsgálják a migránsok csomagjait, a segélyszervezetek vizet és élelmet osztanak, orvosok szükség esetén ellátják a bevándorlókat. A migránsok közül sokan a várakozás miatt fejfájásra panaszkodtak, másoknak inzulinra volt szükségük.
Prága segítséget ajánlott fel Budapestnek a schengeni határ őrzéséhez
(22:09) Csehország segítséget ajánlott fel Magyarországnak a schengeni határ őrzéséhez – közölte a cseh védelmi miniszter Prágában. Martin Stropnicky közlése szerint a minisztérium és a hadsereg közösen elemzi, mit tudnának Magyarországnak nyújtani. A cseh hírügynökség úgy értesült, hogy Prága határőrzésre szolgáló eszközök kiküldését mérlegeli a megfelelő katonai személyzettel együtt.
Újságíróknak azt mondta: „Szeretnénk kifejezni szolidaritásunkat konkrétan, gyakorlati téren is. Jelenleg a Cseh Köztársaság hadseregével együtt elemezzük lehetőségeinket, mit tudnánk nekik nyújtani.”
A kerítésnek nincs köze sem a horvát, sem a magyar emberekhez
(20:55) A magyar-horvát határon húzott kerítésnek nincs semmi köze sem a horvát, sem a magyar emberekhez, az intézkedésnek az volt a célja, hogy Magyarország gátat szabjon az illegális bevándorlásnak – fejtette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a horvát közszolgálati televíziónak adott interjújában.
Szijjártó Péter a HRT esti híradójában arról beszélt, hogy amennyiben Horvátország vonatot szeretett volna küldeni Magyarországra, akkor a horvát belügyminiszternek fel kellett volna vennie a kapcsolatot a magyar belügyminiszterrel, és elmagyaráznia, miről is van szó.
A külügyminiszter szerint nincs rendben, hogy Magyarországnak a médiából kellett értesülnie Zoran Milanovic horvát miniszterelnök bejelentéséről, miszerint a migránsokat átengedi Horvátországon, és néhány órán belül már ezrek voltak a magyar határon.
Megkezdődött az EU-csúcs
(19:50) Angela Merkel német kancellár több támogatást szorgalmazott szerdán Törökországnak és a Szíriával szomszédos többi országnak a menekültválság rájuk nehezedő terhének enyhítésére, a kérdésről az uniós állam- és kormányfők szerda este megkezdődött rendkívüli csúcstalálkozóján döntenek a résztvevők. A brüsszeli tanácskozásra érkezve Merkel arról beszélt, hogy hatékonyabban kell fellépni a menekülttáborok nyomorúságának enyhítése érdekében, és ennek jegyében az EU-nak nagyobb külpolitikai elkötelezettséget kell mutatnia. „A kétmillió menekült nagy kihívás Törökországnak, és meg kell fontolnunk, hogyan segítsünk” – mondta. A csúcstalálkozó másik fontos témájának az ígérkezik Merkel szerint, hogy miként biztosítsák a külső határokat, a migránsok tisztességes elosztását, és a külső határok mentén a regisztrációs központok működtetését.
Az opatovaci táborba látogatott a horvát belügyminiszter
(19:45) A horvát belügyminiszter arról beszélt a látogatás után, hogy a rendőrség ura a helyzetnek a településen és a táborban. Volt ugyan néhány összetűzés és könnygázt is be kellett vetni akkor, amikor összetorlódott a tömeg buszraszállás közben, de a rendőrség csak a gyerekek épsége érdekében próbált ily módon rendet tenni – jelentette az M1 híradó.
Készülnek a gyékényesi vasúti határátkelő lezárására
(18:55) Készülnek a gyékényesi vasúti határátkelő lezárására, a gyorstelepítésű drótakadály már elkészült, és a szögesdróttal körülvett vasúti kocsi is készen áll arra, hogy a határra tolják – tudta meg szerdán az MTI. Péntek óta a horvát-magyar határra vonattal, a gyékényesi határátkelőhöz hozott, illetve más magyar településekről – Barcsról, Letenyéről – a Somogy megyei Zákányba, a vasútállomásra szállított migránsokat a rendőrök minden esetben kisebb csoportokban kísérték a többnyire 14-16 kocsiból álló szerelvényekhez. Az illegális bevándorlókat innen vitték tovább a regisztrációs pontokra. Eddig több mint 15 ezren érkeztek Zákányba.
Van hely az opatovaci táborban
(18:20) Folyamatosan érkeznek a menekültek Szerbiából a horvátországi Opatovacba – hangzott el az M1-en. Délelőtt a táborban állítólag könnygázt kellett bevetni, mert az afgánok között késelés volt. Még 10 buszt várnak a határra, a menekülteket a táborban helyezik el.
A Somogy megyei Zákányba is folyamatosan érkeznek Horvátországból a menekültek, ma kb 2000-en érkeztek. Innen vonattal viszik őket tovább a regisztrációs pontokra, többnyire Hegyeshalomba.
Európa káoszba fullad, ha nem követjük a shengeni szabályokat
(17:40) Erről beszélt Brüsszelbe érkezésekor Orbán Viktor az M1-en. A miniszterelnök szerint kötelezettség a schengeni megállapodás betartása, de ha ezt nem akarja az EU, akkor más politikai megoldást kell találni. Magyarország nem a határokat akarjuk lezárni, csak a zöldhatárt, lesznek átmenő pontok, ahol bárki átjöhet, ha megfelel a hátárátlépés követelményeinek. Orbán Viktor szerint együtt kell működnünk a németekkel a migránkérdés kezelésében.
Újabb migránsok érkeztek Barcsra
(17:30) Barcsra szerda délután négy óra körül újabb migránscsoport érkezett Horvátországból, az 1200 embert buszokkal hozták a magyar határhoz – számolt be a helyszínről az M1 aktuális csatorna tudósítója.
A két országot elválasztó Dráva-hídról rendőrök kísérték le az érkezőket egy ideiglenesen kialakított pihenőhelyre, ahol a segélyszervezetektől ételt és innivalót kaptak. Rövid időn belül a rendőrök a vasútállomásra kísérték őket, ott egy 11 kocsiból álló szerelvény várta a migránsokat, akiket valamelyik regisztrációs pontra, vagy Szentgotthárdra, vagy Hegyeshalomra visznek.
Újraindult a személyforgalom a szerb-horvát határ legforgalmasabb
(17:20) Felhagytak a tiltakozással a teherautó sofőrök a Belgrádot Zágrábbal összekötő autópályán fekvő Bajakovo-Batrovci határátkelőhelynél, és szerda délutántól átengedik a személyforgalmat a határon – jelentette szerdán a szerbiai közszolgálati televízió (RTS) helyszínen tartózkodó tudósítója.
A napok óta veszteglő kamionosok kedd késő este teljesen, mindkét irányban lezárták teherautóikkal az átkelőt. A sofőrök azért háborodtak fel, mert a horvát kormány nem a teljes teherforgalom előtt nyitotta meg a hétfő éjjel lezárt, E70-es úton fekvő átkelőt, és csak azokat a járműveket engedik át, amelyek romlandó árut szállítanak. A sofőrök a két határ közötti részt állták el, így akadályozták a forgalmat mindkét irányban. A szerb oldalon már 15 kilométeres a kamionsor – közölte az RTS riportere. A torlódásnak az az oka, hogy Zágráb a múlt héten lezárt a Szerbiával közös nyolc határátkelőhely közül hetet, így a teljes forgalom a Batrovci-Bajakovo átkelőn zajlik.
A horvát belügyminiszter „humanitárius folyosó” létrehozását sürgeti
(16:58) Ranko Ostojic horvát belügyminiszter „humanitárius folyosó” létrehozását sürgeti – tájékoztatott a horvát sajtó. Zdravko Kelic, a megyei válságtörzs vezetője az N1 horvát hírcsatorna riporterének azt mondta: az opatováci sátortáborban nő a feszültség, késelés is történt. „Egyre több az etnikai csoportok közötti összetűzés” – tette hozzá.
Az Üdvözöljük civil kezdeményezés arról számolt be, hogy a tábor területén rendőri beavatkozásra is sor került, a rendőrök paprikaspray is bevetettek. Néhány ember megsérült, két gyereket, akiknek a szemébe paprikaspray került, a vöröskereszt elsősegélynyújtó sátrában látták el – közölte az N1 internetes oldalán. Ranko Ostojic belügyminiszter szerint ez már „emberkínzás”.
„Ne engedjék, hogy szenvedjünk, ez az emberek megkínzása, és minden egyes országé is, ahelyett, hogy humanitárius folyosó létesülne, ami mindent megoldana” – üzente a belügyminiszter szerdán az Európai Unió Brüsszelben ülésező csúcstalálkozójának a helyszínről, a horvát sajtónak nyilatkozva.
Illegális bevándorlók a horvátországi Apátiban (Opatovac) lévő fogadótábor előtt 2015. szeptember 23-án. MTI-fotó: Balogh Zoltán
Zeman Lengyelországot bírálta
(16:47) Bírálta Milos Zeman cseh elnök Lengyelországot azért, hogy a négy visegrádi ország közül egyedüliként előző nap megszavazta a menekültkvótákat. Zeman szerint „a rendes ember betartja a megállapodásokat”.
Az államfő emlékeztetett: Lengyelországban a közelmúltban elnökváltást tartottak. „Lengyelország félelnöki rendszerben működik, hasonlóan, mint Franciaország. Én nem vagyok egészen biztos abban, hogy éppen az új elnök személye volna az, ami Lengyelország álláspontjának bizonyos megváltozásához vezetett” – jelentette ki Zeman az észak-morvaországi Trinecben újságírók előtt.
Megjegyezte: nem kíván olyan patetikus kifejezéseket használni, mint amilyen az „árulás” szó. „Csak azt akarom állítani, hogy ha a visegrádi országok valamiben megállapodnak, mégpedig ismételten, akkor a rendes ember a megállapodást nem szegi meg” – jelentette ki Zeman.
Az európai uniós tagországok belügyminiszterei keddi tanácskozásán a négy visegrádi állam közül a kvótákat Csehország, Szlovákia és Magyarország elutasította, míg Lengyelország – ellentétben a korábbi közös visegrádi állásponttal – a többséghez csatlakozva megszavazta. Elutasító álláspontra helyezkedett Románia is, Finnország pedig tartózkodott.
Lengyelország álláspontja megváltoztatását azzal indokolja, hogy számára a migránsokkal és Európával való szolidaritás fontosabb minden másnál.
Csehországot, amely jelenleg a visegrádi csoport soros elnöki tisztségét tölti be, meglepte a lengyel álláspont megváltozása.
„A visegrádi négyes ideiglenesen megszűnt. Nem értem a lengyeleket” – mondta kedden Milan Chovanec cseh belügyminiszter.
A Právo című független baloldali napilap úgy fogalmazott, hogy Lengyelország álláspontjának megváltoztatásával „elgáncsolta” visegrádi partnereit.
Folyamatosan érkeznek a menekültek a horvát-magyar határra
(16:20) Szerdán eddig nagyjából 1200-an jöttek. A barcsi hídon átérkezve a rendőrök egy füves területre terelik őket, ahonnan a buszok a vasútállomáshoz viszik őket. A pihenőhelyen a Vöröskereszt, a Máltai Szeretetszolgálat és az Ökumenikus Szeretetszolgálat önkéntesei látják el őket – jelentette az M1 tudósítója.
Hogyan nyerjük vissza az ellenőrzést a külső határok fölött?
(16:10) A szerdai uniós csúcstalálkozón az a legsürgősebb kérdés, melyre választ kell találni, hogy a tagállamok hogyan nyerhetik vissza az ellenőrzést az Európai Unió külső határai fölött – jelentette ki szerdán, a rendkívüli csúcsértekezlet előtt néhány órával Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke.
A politikus Brüsszelben közölte, hogy rövidtávú intézkedésekre is javaslatot tesz majd az uniós állam- illetve kormányfőknek. Úgy véli, több segítséget kell nyújtani a közel-keleti térségben lévő menekülteknek az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságán és a Világélelmezési Programon keresztül, nagyobb támogatásra van szüksége Törökországnak, Libanonnak, Jordániának és a térség többi államának, valamint az unión belül a frontállamoknak is. Tusk emellett leszögezte: azonnal meg kell erősíteni az unió külső határainak ellenőrzését.
(Fotó: EPA/SHAWN THEW)
Kilenc útlevél volt a röszkei tömegzavargás egyik gyanúsítottjánál
(15:25) A röszkei tömegzavargás egyik, már előzetes letartóztatásban lévő gyanúsítottjánál a nyomozók a sajátján kívül még nyolc, más ember nevére kiállított útlevelet találtak – derül ki az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) MTI-nek küldött válaszából. Az MTI azért kereste meg a rendőrséget, mert a Népszabadság arról írt: hét útlevéllel is rendelkezett az a szír férfi, akit a röszkei határátkelő elleni támadás egyik irányítójának tart a rendőrség. Az ORFK tudatta: az előzetes letartóztatásban lévő szír állampolgárnál a nyomozók a saját útlevelén kívül még nyolc, más nevére kiállított, az előzetes szakértői vélemények szerint nem hamis útlevelet találtak. A férfi útlevelében volt érvényes schengeni vízum.
A horvát vasúttársaság felfüggesztette nemzetközi járatai nagy részét
(15:02) A válság miatt kialakult rendkívüli helyzetre való tekintettel a szlovén vasúttársaság már korábban felfüggesztette nemzetközi járatait Szlovénia és Horvátország között. A horvát vasúttársaság a továbbiakban Szerbiába és Magyarországra sem indít vonatokat. Az intézkedés határozatlan időre szól. Az intézkedés a Horvátország és Bosznia-Hercegovina közötti járatokra nem terjed ki – jelentette a Vecernji List című horvát napilap szerdán internetes oldalán.
Vona: Magyarország álljon ellen a kvótarendszernek!
(13:55) A Jobbik elnöke szerint Magyarországnak ellenállást kell mutatnia a kvótarendszerrel szemben, s erre jó megoldás egy népszavazás kezdeményezése. Vona Gábor szerdai budapesti sajtótájékoztatóján úgy vélte: meg lehet találni az alkotmányos formát arra, hogy uniós jogszabályról referendumot lehessen tartani.
Az ellenzéki politikus kitért arra is, hogy „ha minden szál szakad”, érdemes megfontolni az európai polgári kezdeményezést is, de azt egy lassú és gyenge intézményként jellemezte. A Jobbik elnöke – az idő sürgetésére hivatkozva – az Európai Unió alapszerződéseinek módosítását is felvetette annak érdekében, hogy létrejöjjön egy uniós népszavazási intézmény, vagy egy tagállam lehetőséget kapjon arra, hogy saját országában tartott népszavazással el tudjon utasítani EU-s jogszabályt.
PM: a kormány segítse a menekültek beilleszkedését !
(13.43) A Párbeszéd Magyarországért (PM) azt várja a kormánytól, hogy gondoskodjon az ide érkező menekültek emberséges ellátásáról és kezdjen hozzá a menedéket kapók beilleszkedését segítő programok kidolgozásához.
Tordai Bence, az ellenzéki párt szóvivője szerdán, az MTI-nek elmondta, erre azért van szükség, mert az uniós belügyminiszterek keddi egyezsége alapján Magyarországnak évente legalább ezer menekültet kell befogadnia. Ez a döntés azt jelenti, Európában győzött az emberség és a józan ész, Magyarország pedig magára maradt, Orbán taktikája megbukott – fogalmazott a szóvivő, aki szerint a kormánynak fel kell adnia „látványosan megbukott különutas politikáját” és érdemben részt kell vennie az EU-s tárgyalásokon. A PM emellett azt is elvárja a kabinettől, hogy normalizálja a kapcsolatokat a szomszédos országokkal, továbbá legyen kezdeményező a szíriai rendezésben, főleg a Törökországban lévő menekülttáborok támogatásával.
A horvátok Bajakovóról Tovarnikra irányították a személyforgalmat
(13:30) A horvát hatóságok a szerb-horvát Bajakovo-Batrovci határátkelőről a Sid-Tovarnik határátkelőre irányították át a személyforgalmat az előbbin kialakult rendkívüli állapotok miatt, amelynek oka a hétfőn elrendelt határzár – jelentette az N1 horvát hírcsatorna. Szerbia szerda éjfélig adott határidőt Horvátországnak a határzár feloldására, ha addig nem születik megállapodás Zágrábbal a határnyitásról, Belgrád válaszlépéseket helyezett kilátásba. A horvát belügyminiszter az N1-nek azt mondta, akkor nyitják meg a határt a teljes forgalom előtt, ha Szerbia a magyar-szerb határra, Horgosra viszi az illegális bevándorlókat.
Brüsszel csaknem 20 tagállam ellen indított kötelezettségszegési eljárást
(13:20) Kötelezettségszegési eljárást indított az Európai Bizottság csaknem 20 európai uniós tagállam, a többi között Magyarország ellen. Ennek oka, hogy nem értesítették időben a brüsszeli testületet arról, hogyan ültették át saját jogrendjükbe a menekültügyi eljárásról szóló irányelvet és a befogadóközpontok minimális körülményeit meghatározó jogszabályt. Brüsszel emellett tájékoztatást vár 5 európai országtól – köztük Magyarországtól, hogyan alkalmazza a közös ujjlenyomat-nyilvántartó rendszert szabályozó irányelvet.
Orbán Viktor: Bajorország határait ma Magyarország őrzi
(13:10)A magyar-horvát határon is „éles határzárat” helyezett kilátásba Orbán Viktor kormányfő, miután a bajorországi Banz kolostorban részt vett a német konzervatív CSU tartományi törvényhozási frakciójának tanácskozásán. A miniszterelnök hozzátette: az intézkedés után büntetőjogi következményei lesznek, ha valaki illegálisan átlépi a zöldhatárt Horvátország és Magyarország között.
Előzőleg a magyar kormányfő kifejtette: az Európai Uniónak és a Schengeni Egyezménynek köszönhetően ma Bajorország határait Magyarország őrzi. A magyar kormány álláspontja szerint lehetséges a jog által megszabott keretek közé terelni a jelenleg a jogrenden kívül zajló folyamatokat, és ő ehhez kér támogatást. Horst Seehofer bajor miniszterelnök a tanácskozáson kijelentette: a német döntés miatt rendszer, rend és szabályok nélküli helyzet alakult ki, amelynek rendezéséhez két irányban kell elindulni: korlátozni kell a bevándorlást, és gondoskodni kell a védelemre szoruló emberek integrációjáról.
Iohannis: nagyobb önmérséklet kellett volna
(12:33) Mindkét fél részéről nagyobb önmérsékletre lett volna szükség a migránsválsággal és Magyarország kerítésépítési tervével kapcsolatos román-magyar vitában – jelentette ki a román államfő szerdán. Az a párbeszéd, amely lezajlott, nem illeszkedett a megszokott diplomáciai keretek közé – értékelt Klaus Iohannis. Victor Ponta román kormányfő az utóbbi hetekben számos alkalommal éles szavakkal bírálta Magyarország bevándorlási politikáját, Európa szégyenének nevezve a budapesti döntéshozókat. A vádakat Szijjártó Péter minden alkalommal visszautasította.
Csehország nem támadja meg a kvótarendszert, ha az EU megszavazza
(12:28) Csehország nem fellebbez az unió által a menekültek elosztására jóváhagyott kvótarendszer ellen – jelentette ki cseh miniszterelnök. Bohuslav Sobotka úgy fogalmazott, bár nem tetszik neki a kvóták használata, nem ért velük egyet, és ellenük is szavazott, Európának nem szabad szétesnie a migránsválság miatt. Hozzátette, nem akarja tovább élezni a feszültséget azzal, hogy bíróságra vigye az ügyet.
Szerb embercsempészt fogtak el Mórahalomnál
(12: 16) A férfi 17 illegális bevándorlót szállított, ők fejenként 600 eurót fizettek a sofőrnek, hogy Bécsbe szállítsa őket. A rendőrség a férfit őrizetbe vette.
Több mint ezren jönnek Vukovár felől
(12:12) Vukovártól a hírek szerint egy több mint ezerfős konvoj indulhatott el Magyarország felé rendőri felvezetéssel – jelentette az M1 tudósítója nem sokkal dél után. A járművek Opatovacból indultak, hogy miért álltak meg Vukovárnál, egyelőre nem tudni. A migránsok úgy tudják, Barcsra vagy Beremendre viszik majd őket, aminek nem örülnek, azt mondják, nem akarnak magyar táborokba menni. Opatovacba közben folyamatosan érkeznek a tömegek Szerbia felől.
Csökkent Merkel népszerűsége
(12:10) Németországban egy hét alatt 3 százalékponttal, idei mélypontjára süllyedt a kancellár népszerűségi mutatója egy szerdán ismertetett felmérés alapján. Szakértők szerint ez összefügg a menekültválsággal, amely ugyanakkor a pártpreferenciákat nem befolyásolta számottevően.
Hegyeshalomra folyamatosan jönnek a vonatok
(11:44) Hegyeshalomra szerda reggel 1200-1300 migráns érkezett be egy 12 kocsiból álló vonattal, ők rendőri kísérettel mentek el a hegyeshalmi kishatárátlépőig, ahol átsétáltak osztrák területre. Nem sokkal dél előtt egy újabb, 14 kocsis szerelvény gurult be az állomásra, 1500-1600 emberrel – jelentette az M1 helyszíni tudósítója. A következő vonat délután 2 óra körül futhat be.
Nem csökken a Horvátországba érkező migránsok száma
(11:40) Az opatovaci ideiglenes sátortáborba továbbra is főleg Bapska körzetéből érkeznek az illegális határsértők, Tovarnikról már sokkal kevesebben jönnek – közölte a horvát sajtó szerdán. Az M1 Opatovacon tartózkodó tudósítójának beszámolója szerint már több ezren vannak a migránsok, akiket a horvát hatóságok városi buszokkal szállítanak oda. Az újságírókat továbbra sem engedik be a sátortáborba, ahol civil önkéntesek elmondása szerint rend és nyugalom van, de már nincs több hely. A legfrissebb adatok szerint 39 ezer illegális bevándorló érkezett múlt szerda óta Horvátországba, és 32 ezren hagyták el az országot.
Káosz a Bajakovo-Batrovci határátkelőn
(11:38) Továbbra is rendkívüli állapotok uralkodnak a Bajakovo-Batrovci határátkelőn, ahol a horvátok két napja határzárat rendeltek el a Szerbiából érkező kamionforgalom előtt – adta hírül az N1 horvát hírcsatorna. Kedden a horvát hatóságok részlegesen megnyitották ugyan a határátkelőt, de csak a romlandó árut szállító járműveket engedték át, a kamionsofőrök pedig tiltakozásba kezdtek, akadályozva a forgalmat.
Skopje Róma segítségét kérte
(11:13) Szlovénia Olaszország segítségét kérte a migráció kezelésében, mert attól tart, a Balkán-félszigeten keresztül érkező migránsok további feszültséget teremthetnek a térségben – írta a La Stampa. A két államfő erről Németországban egyeztetett. Szlovénia attól tart, hogy a tömeges bevándorlás útvonala felé fordul, és a migránsok az országon keresztül Itália felé indulnak el.
Félezer migráns érkezett buszokkal Letenyére
(11:00) Tíz autóbusszal mintegy 500 illegális bevándorlót szállítottak a horvát hatóságok délelőtt a Letenye-Muracsány (Gorican) autópálya-átkelőre – számolt be az MTI tudósítója a helyszínről. A zágrábi, varasdi és csáktornyai rendszámú buszok az opatovaci menekülttáborból jöttek. Az érkezők közt nagyon sok a gyerek és az asszony. Az embereket egyesével szállítják át magyar buszokra, a járműveket pedig egyszerre indítják el valamelyik magyarországi regisztrációs pontra. A letenyei közúti és autópálya-átkelőn mindezek mellett a járműforgalom teljesen zavartalan.
Cseh sajtó: a kvóta nem megoldás
(10:54) A kötelező menekültkvóták elfogadása nem jelent megoldást a jelenlegi menekültválságra – derül ki a szerdai cseh sajtókommentárokból.
Barcs is buszokat vár
(10:20) Több migránsbuszt is várnak a barcsi határátkelőnél összesen 1000-1500 emberrel. Őket a most kiépített gyűjtőpontra terelik majd, és Hegyeshalomra utaztatják tovább vonaton – jelentette az M1 helyszíni tudósítója.
Opatovac megtelt
(10: 15) Zsúfolásig megtelt a szerb-horvát határ mentén fekvő Opatovac (Valkóapárti) befogadó tábora – jelentette az M1 helyszíni tudósítója. Korábban a bázis menti utat lezárták, és autóbuszokról körülbelül háromezer embert tettek le. Ők most itt várakoznak, miközben a táborból folyamatosan szállítják el a migránsokat, a hírek szerint a beremendi és a barcsi határátkelőkhöz. A legfrissebb adatok szerint tegnap 8750, összesen pedig már 44 000 migráns érkezett Szerbiából Horvátországba.
Zákány nem áll meg
(10:10) Kedd hajnal óta ötezer migráns érkezett vonaton Zákányba, ma délután pedig újabb mintegy másfél ezret várnak a településre, amely szervezetten fogadja a bevándorlókat. Érkeznek még gyalogosan is, de egyre kevesebben, mert a rendőrség és a katonaság figyel a zöldhatáron, és folyamatosan épül a kerítés is.
Manfred Weber: félő, hogy több kerítés kell
(09:51) Félő, hogy több kerítésre lesz szükség a határokon – mondta az Európai Parlament néppárti frakciójának vezetője egy lapinterjúban. Manfred Weber, a bajor konzervatív CSU politikusa arról beszélt: Németország rendkívüli erőfeszítésekre képes, de csak korlátozott ideig. Hangsúlyozta: nem válhat tartóssá, hogy évi 800 ezer vagy akár egymillió menekült érkezik az országba. Magyarországgal kapcsolatban azt mondta: a magyar kormányfő megteszi azt, amit a dublini és schengeni szabályok megkövetelnek, szemben például Görögországgal. Ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy emberségesen kell bánni a menekültekkel.
Szelényi: civilizált megoldás kell
(09:28) Európának és a tagállamoknak egyeztetett, civilizált megoldásra van szüksége a migránsválságban – mondta a Kossuth Rádióban az Együtt politikusa. Szelényi Zsusza országgyűlési képviselő hangsúlyozta: meg kell oldani a már ide érkezett, több százezer ember ügyét, és megoldást kell találni a további migránsáradat megfékezésére is. Hozzátette: a kvóták alapján befogadott migránsokat a korábbi európai példák alapján kell integrálni.
Háromezren érkeztek Opatovacba
(09:10) A horvátok reggelre lezárták a szerb-horvát határnál fekvő Opatovac főútját, amely mentén a befogadótábor fekszik. Az út megtelt buszokkal, amelyekből tíz perc alatt háromezer migráns szállt ki, köztük sok afganisztáni és pakisztáni – számolt be az M1 tudósítója a helyszínről. Elmondta azt is, a horvát hatóságok blokkolták a mobilhálózatot, ezért ő is csak szerb hálózatról tudott bejelentkezni.
Kilenc újabb eljárás
(09:05) Kilenc újabb migráns esetében kezdeményezte az ügyészség, hogy a határzár tiltott átlépésnek bűntette miatt állítsák bíróság elé őket. Kelebiánál, Ásotthalomnál és Mórahalomnál léptek Magyarország területére. Az utóbbi két helyszínen a már mások által megrongált kerítésen keresztül jutottak be hazánk területére. Kelebiánál, heten, a kerítés alatt vagy felett átmászva jöttek illegálisan. A vádlottak afgán, szír illetve pakisztáni állampolgárnak vallották magukat. A migrációs válsághelyzet kihirdetése óta a Szegedi Járási Ügyészég eddig 157 követővel szemben kezdeményezett gyorsított eljárást.
ORFK: 24 óra, 5125 illegális bevándorló
(08:55) Az elmúlt 24 órában a rendőrök 5125 illegális bevándorlóval szemben intézkedtek, ebből 291 főt a magyar-szerb határszakaszon, 4823 főt a magyar-horvát határszakaszon vontak intézkedés alá. Embercsempészés miatt 2 főt fogtak el a rendőrök.
Palkovics: egyetemisták is segítenek
(08:46) Egyetemisták is részt vesznek az illegális bevándorlókat segítő humanitárius munkában – mondta a felsőoktatási államtitkár az M1 aktuális csatornának. Az elmúlt hetekben a Szegedi Tudományegyetem klinikáin látták el a betegeket, a hallgatók közt olyan külföldiek is segítettek, akik a bevándorlók kultúráját, nyelvét is ismerik – közölte Palkovics László. A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája egy hete ajánlotta fel, hogy egyetemistákból álló szakcsoportok vennének részt a humanitárius munkában, ennek szervezése meg is kezdődött.
Soltész: Zákány helytállása példamutató
(08:29) A Somogy megyei Zákányon eddig 12 ezer migráns fogadtak, a település elképesztő helytállásról tett tanúbizonyságot – hangsúlyozta a 180 percben az egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár, aki kedden a helyszínen járt. Soltész Miklós azt mondta, a magyar-horvát határon zajló események Zágráb kudarcáról vallanak, az európai politikát pedig rövidlátónak nevezte, hiszen pár ezer migráns szétosztásától várja a megoldást.
KT-elnök: reális maradt a költségvetés
(07: 10) Reális a költségvetés a migránshelyzettel kapcsolatos módosításokkal együtt is – mondta a 180 percben a Költségvetési Tanács elnöke. Kovács Árpád hangsúlyozta: a fontosabb gazdasági mutatók nem változtak, bár némiképp csökkent, továbbra is van mozgástér a büdzsében. Megemlítette ugyanakkor, hogy a migránsproblémának vannak közvetett hatásai is például az áruforgalom és a turizmus bevételeire.
Nálunk nyugodt volt az éjszaka
(06:39) Magyarbólyban nyugodtan telt az éjszaka, éjfél előtt kétbusznyi ember érkezett, őket már tovább is vitték, napközben újabb menekültek érkezhetnek, egy vonat vár az állomáson, hogy továbbvigye őket – jelentette az M1 helyszíni tudósítója. Szentgotthárdra is érkeztek a buszok az éjszaka, a körülbelül 150 menekült már osztrák oldalon van, ide is újabb migránsokat várnak – számolt be a Ma reggelben a Híradó munkatársa.
Rendkívüli csúcs
(06:00)Rendkívüli csúcstalálkozót tartanak ma az EU állam- és kormányfői: a migrációs válság fejleményeiről és a lehetséges megoldásról tárgyalnak. Szó lesz arról is, hogy a menekültstátuszra nem jogosult migránsokat hogyan juttassák haza. A magyar álláspont szerint az uniónak át kellene vennie a törökországi, jordániai és libanoni menekülttáborok finanszírozását, emellett pedig meg kell erősíteni az EU külső határainak védelmét. A migrációs válság ügyében ez lesz az első rendkívüli uniós csúcstalálkozó. Tegnap az uniós belügyminiszterek nagy többséggel elfogadták a – korábbi 40 ezer mellett – további 120 ezer menekült szétosztásának tervét. Magyarország, Csehország, Szlovákia és Románia ellene szavazott, Finnország pedig tartózkodott. Uniós források szerint a megállapodás értelmében egyelőre 66 ezer menekültet helyeznek át a többi tagállamba Olaszországról és Görögországról, 54 ezer áthelyezésről később döntenek. Lengyelország, egyetlen visegrádi tagállamként, az Európai Bizottság terve mellett szavazott. Hazánk elutasította, hogy frontállammá minősítsék, hiszen a magyar határhoz érkező migránsok egy uniós országon, Görögországon már áthaladtak.
MTI Fotó: Balogh Zoltán
Szétfeszítheti a magyarországi munkaerőpiacot
(05:55) Szakértői és érdekképviseleti vélemények szerint, ha a migránsok nagyobb csoportja helyezkedne el Magyarországon, akkor nemigen képzelhető el, hogy érdemben előreléphetne a magyar gazdaság – írja a Magyar Idők. A cikk szerint az is elképzelhető, hogy az itthon képzettséget és gyakorlatot szerzők később Nyugat-Európába költöznének. A bevándorlás ugyanakkor ronthat a honi mezőgazdaság, a turizmus, a szállítmányozás, rosszabb esetben pedig a kereskedelem és az ipar eredményein. A kérdés azért kapott nagyobb nyilvánosságot, mert a The Economist hetilap a napokban arról közölt cikket, hogy Magyarország járna a legjobban, ha letelepítené a migránsokat, itthon ugyanis jelentős a képzett munkaerő hiánya és egyébként is csökken a lakosság száma.
Szerb kamionosok zárták le a határátkelőt
(05:38) A második napja veszteglő kamionosok mindkét irányban teljesen lezártákteherautóikkal kedden késő este a Belgrádot Zágrábbal összekötő főúton fekvő határátkelőhelyet. A szerb média közlése szerint az ellen tiltakoztak, hogy a horvát hatóságok csak részlegesen nyitották meg a két napja lezárt határátkelőt. Zoran Milanovic horvát miniszterelnök nevetségesnek nevezte azt, hogy Belgrád válaszlépésekkel fenyegette meg Zágrábot az intézkedés miatt. Arra hívta fel Belgrád figyelmét, hogy ellenlépései az egész Európai Unió ellen irányulnának.
KEDDEN TÖRTÉNT
Egyeztetett Obama és Merkel
A menekültválságról egyeztetett telefonon az amerikai elnök és a német kancellár. A Fehér Ház tájékoztatása szerint Barack Obama és Angela Merkel egyetértett abban, hogy szükség van egy átfogó európai megoldásra, amely által minden európai uniós tagország elfogadná a menekültek igazságos elosztását.
Káosz Horvátországban
Kaotikus a helyzet Horvátországban, ahová a múlt hét óta több mint harmincezer migráns érkezett, de a kormányt felkészületlenül érte az áradat. Kedden folyamatosak voltak az összetűzések az opatováci befogadótábornál, többen rosszul lettek.
Pécsen is megjelentek
Buszokkal vittek migránsokat késő este Pécsre. A vasútállomásra 4 jármű érkezett, rajta mintegy 200 bevándorlóval. A Híradó úgy tudja, Magyarbólyból hozták őket, ahol este egy vonat már megtelt migránsokkal. Ez a csoport már nem fért fel a szerelvényre, és azért hozták őket a baranyai megyeszékhelyre, hogy ne kelljen a szabad ég alatt éjszakázniuk. Később a Magyarbólyból elindult vonat megérkezett Pécsre, ahol pluszkocsikat csatoltak a szerelvényhez. Ezekre szállították fel a migránsokat.
Szerb ultimátum
Nevetségesnek nevezte Szerbia fenyegetéseit a horvát miniszterelnök. Zoran Milanovic egy kedd esti tévéinterjúban arra figyelmeztette Belgrádot, hogy nem tud olyan, Horvátország elleni válaszintézkedéseket tenni, amelyek nem irányulnának egyben az Európai Unió ellen is. szerb kormányfő kedden jelentette be, hogy ultimátumot adnak Horvátországnak. Aleksandar Vucic azt mondta: ha szerda éjfélig nem lesz megállapodás Zágrábbal a határnyitásról, Belgrád válaszlépéseket tesz. Ezekről egyelőre csak annyit közölt, hogy politikai, jogi és gazdasági válaszlépések is várhatók. Az M1 tudósítója szerint Belgrád egyebek mellett korlátozhatja a horvát behozatalt, jogi lépésként nemzetközi bírói fórumokhoz fordulhat. Politikai következményként pedig még feszültebb lehet a két ország viszonya.
Előzetesben egy szír férfi
Előzetes letartóztatásba helyezte a bíróság azt a szír férfit, aki a gyanú szerint a röszkei határátkelőn történt múlt heti zavargás egyik irányítója volt. A rendőrség azt közölte: a férfi nemzetközi rendvédelmi információk szerint egy terrorista fedőszervezet tagja. A Híradó úgy tudja, az Ahmed keresztnevű férfi korábban Cipruson kért állampolgárságot, ám ezt megtagadták tőle a hatóságok.
OECD: tartós válság
Nagyságában és összetettségében is példa nélküli a jelenlegi migránsválság, amely tartósnak ígérkezik. Ezt állapította meg az OECD legfrissebb tanulmánya. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet adatai szerint a hónap elejéig 700 ezer menedékkérőt regisztráltak az Európai Unióban, az év végéig pedig akár az egymilliót is meghaladhatja a menedékkérők száma. Egyre több szakértő beszél ugyanakkor arról, hogy ez a szám az esetleges családegyesítések miatt rövid időn belül akár a többszörösére is növekedhet.