Fekete nadálytő, csontkovács, népies nevén forrasztófű.

A fekete nadálytő kivonata, tinktúrája segített már olyan betegeken, akiket évek óta kezeltek reumával, köszvényes csomókkal, csontkinövésekkel. A borogatást csonttörések esetén csak akkor javasolt alkalmazni, ha a csontok a helyükön vannak, hiszen a forrasztófű meggyorsítja a csont gyógyulását.

hirmagazin_2015-09-28_134959

Évelő gyógynövény. Ha kertünkbe szeretnénk belőle, kérjünk egy gyökérdarabkát, mert abból is kisarjad és megtelepedik.

Felhasználása: friss levelét levélborogatásként, szárítottan, illetve ülőfürdő készítéséhez; gyökerét frissen és szárítva, de porrá őrölve is lehet használni borogatásnak; tinktúra, esszencia, vagy kenőcs is készülhet belőle.

Belsőleg (pl. teaként) nem ajánlott, mivel a májra toxikus hatású pirrolizidin-alkaloidot tartalmaz. A borogatás nyílt sebre nem használható.

hirmagazin_2015-09-28_134913Egy-két fekete nadálytő a kertben kitűnő csont- és sebgyógyító szerrel láthat el bennünket. A gyógyító hatóanyagok túlnyomórészt a sötét, nyálkás gyökérben találhatók.

A növény gyökerét októbertől áprilisig, a levelét áprilistól októberig gyűjthetjük
Ekkor megfelelő az időpont arra, hogy pár darab gyökeret óvatosan kiássunk, és belőle tinktúrát vagy kenőcsöt készítsünk..

Tulajdonságai:

Sebgyógyító, szövetépítő, sejtmegújító, gyulladásgátló, fájdalomcsillapító,  B12-vitamint tartalmaz.

Alkalmazható: borogatás hígított tinktúrából csontsérülésekre, csonttörésre, sportsérülésekre, ficamokra, porckorong-degenerációra, csonthártyagyulladásra, teniszkönyökre, ízületi porckopásra, idegfájdalmakra, ízületi panaszokra, isiászra, sebekre, égési sérülésekre.

Kenőcs formájában ugyanezen panaszokra.

A tinktúrát és kenőcsöt elkészíthetjük házilag is.

Alkoholos fekete nadálytő tinktúra készítése házilag

Ássunk ki egy darab gyökeret. Mossuk meg, és a hibás részeket vágjuk ki. Vágjuk vékony szeletekre. Tegyük egy befőttes üvegbe, hogy félig legyen az üveg.

Azonnal öntsük fel legalább 50%-os alkohollal. Erre legalkalmasabb egy színtelen, semleges ízű pálinka, pl. vodka. Az üveget fedjük le, és egy hónapig érleljük a melegben, a szobában vagy félárnyékban, amíg a tinktúra barnává és sűrűvé válik.

Közben az érlelődő tinktúrát gyakran nézzük meg, és enyhén rázzuk fel. Ezután szűrjük át, töltsük egy sötét üvegbe, és tároljuk hűvös helyen. 3 évig tartható el.

A fájó testrészt enyhén masszírozzuk be. Fantasztikus hatása van olyan csontfájdalmak esetén is, amelyet már szinte semmivel nem lehet csillapítani.

Fekete nadálytő kenőcs készítése házilag

Jó minőségű kb.20-30 dkg. disznózsírban 10 percig kis lángon melegítsünk,(süssünk)  2 marék apróra vágott fekete nadálytő gyökeret. Vegyük le tűzről, hagyjuk 1-2 napig a zsírban állni. Majd újra langyosítsuk meg és szűrjük le.

A kenőcsöt tartsuk hűvös helyen és bátran kenjük, ahol kell.Arra azonban figyeljünk, hogy a ruhánk a zsírtól foltos lehet. Hűtőszekrényben tartva egy évig is felhasználható.

A tinktúra és a kenőcs szárított nadálytő gyökérből is elkészíthető.

Forrás: wikipedia; Kép: Google;

Korrektúra: www.hirmagazin.eu