6.2 C
Budapest
2024. április. 18. csütörtök
HomeFőhírekBelföldi hírekCsökkent a kivándorlás üteme, egyre többen jönnek haza nyugatról

Csökkent a kivándorlás üteme, egyre többen jönnek haza nyugatról

A statisztikák szerint több mint 300 ezer magyar él tartósan külföldön.

Térségünkben ma már csak Romániában nő a kivándorlás, miközben

a visegrádi országokban nemcsak a kitelepülők száma csökken, hanem egyre többen is térnek haza nyugatról.

 Az adatok azt mutatják, hogy a keleti munkavállalók gyorsan megindultak a nyugati országokba, és noha a magyarok nagyon nehezen kezdtek kivándorolni, így is a második legnagyobb növekedést tudtuk felmutatni mind az elmúlt nyolc, mind az elmúlt három évben. A többi térségbeli országhoz (Bulgária, Csehország, Lengyelország, Románia, Szlovákia, Szlovénia) viszonyítva azonban nálunk még mindig viszonylag alacsony a kivándorlók aránya – írja a 24.hu tanulmányában.

A KSH Népességtudományi Kutatóintézete a magyar és a fogadó országok statisztikái alapján arra jutott, hogy 2001-ben 93 ezer magyar lakott külföldön, 2015-ben pedig már 330 ezer.

A kivándorlást azonban nem elég önmagában vizsgálni, hiszen az emberek egy része vissza is költözik. Ezt is figyelembe véve már több országban is csökkenőben van a külföldre irányuló migráció, Magyarországon 2015-ben már lassult a kivándorlás az Eurostat adatai alapján.

Sokakat nem lát a statisztikaA kivándorlásról rendelkezésre álló statisztikák jellemzően erősen alulbecsülik a valóságot. Ennek oka, hogy a legtöbb országban mindössze a lakcím, illetve a társadalombiztosítási nyilvántartás ki-, illetve bejelentkezésein keresztül tudják lekövetni az állampolgárok mozgását. Ám ha valaki nem dolgozni megy, hanem például a családtagját követi, vagy feketén dolgozik, akkor nem szerepel ezekben az adatokban. Az emberek akár több száz vagy több ezer kilométerre is ingáznak itthonról, úgy is, hogy csak havonta járnak haza, és nem bérelnek saját lakást, ezért külföldön be sem jelentkeznek.

A KSH-nak is van statisztikája a kivándorlókról, ám ez jóval alacsonyabb számokat mutat, mint az Eurostaté, aminek egy módszertani eltérés az oka. A KSH csak azokat tudja kivándorlóként feltüntetni, akik kijelentkeznek a magyarországi lakcímükről, míg az uniós adatbázis a tb-kijelentkezéseket is tartalmazza. A KSH adatai szintén azt mutatják, hogy Magyarországról 2015 óta egyre kevesebben indulnak más országokba, és ez az ütem 2016-ban még tovább lassult.

Magyarországhoz hasonlóan a legtöbb kivándorlót adó Lengyelországban is nő a visszavándorlók száma, miközben a kivándorlóké csökken. Románia az egyetlen régiós ország, ahonnan még mindig egyre nagyobb számban távozik a lakosság, a többieknél mérséklődött vagy stagnált a kivándorlás egyenlege. Ebben a Brexitnek is fontos szerepe van: egyre kevesebben mennek az Egyesült Királyságba dolgozni, és egyre többen térnek onnan haza.

Forrás: Szeretlek Magyarország

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem