Forrás: MTI | 2015. 03. 23. 20:30:00
Fokozatosan csökken az Európai Űrügynökség (ESA) Rosetta űrszondája által megfigyelt 67P/Csurjumov-Geraszimenko üstökös forgási sebessége – állapították meg az ESA szakemberei az űrszonda által küldött adatokból.
Az üstökös forgási sebessége 12,4 óra, de a földi irányítóközpont szakemberei észlelték, hogy ez naponta mintegy egy másodperccel tovább tart, és ez az idő tovább fog növekedni, ahogy egyre aktívabbá válik.
A gázfolyamok kiáradnak az üstökösből és lelassítják – mondta Andrea Accomazzo, repülésigazgató a Királyi Társaság egyik londoni tanácskozásán. Bemutatta, miként képesek irányítani a Földről a lehető legnagyobb pontossággal a Rosetta űrszondát a 10 milliárd tonna tömegű és négy kilométer hosszú üstökös körül. A rajta lévő viszonyítási pontok rendszerét használták arra, hogy megértsék, miként forog és halad a világűrben. Az így kapott információk modellezése segíti az űrszonda pályájának tervezését. E modell futtatásával észlelték, hogy a viszonyítási pontok a várt időben nem a megfelelő helyen jelentek meg.
Szeptemberben meghatározták, hogy a forgási idő naponta 33 millimásodperccel nő. Most, amikor az üstökös egyre közelebb kerül a Naphoz és sokkal nagyobb mennyiségű gázt és port lök ki, a lassulás napi egy másodpercnyi. Az aerodinamikus hatások egyre fontosabbak. A kilökődések egyre nagyobbak és erősebbek – mondta Accomazzo a BBS News-nak.
„Hogy el tudják képzelni, ezek a gázok néhány kilométer hosszan lökődnek ki és másodpercenként 800 méteres sebességgel mozognak. Ezt figyelembe kell vennünk” – tette hozzá. A repülésigazgató kissé pesszimistán nyilatkozott arról, hogy az üstökös felszínén hibernálódott Philae – a Rosetta napelemmel működő leszállóegysége – elegendő energiához jut majd, és ismét működőképes lesz. „50-50 százalék esélyt adok erre, de én lennénk a legboldogabb ember a világon, ha ez megtörténne”.
Március 12. óta hiába várták a Rosetta kommunikációs berendezései, hogy a Philae életjelt adjon magáról. Az ESA földi irányítóközpontjának szakemberei abban reménykedtek, hogy már felébreszthetik, ám pénteki közleményükben közölték, valószínűleg még túlságosan hideg van ehhez, és még túl kevés az energiája ahhoz, hogy jelet küldhessen a földi irányítóközpontnak.
A Philae novemberben landolt az üstökös egy árnyékban lévő felszínén, ahol rövid adatgyűjtés után napelemes tápegységei kimerültek. A Nap energiájára van szükség ahhoz, hogy felébredjen és elkezdjen kommunikálni az európai irányítóközponttal. Március első felében került az üstökös a Naphoz olyan közelségbe, hogy a Philae ismét működőképessé válhasson, ezért március 12-én a Rosetta kommunikációs berendezéseit bekapcsolták a jel fogására.
Pénteken kikapcsolták a kommunikációs egységet, az irányítóközpont szakemberei a következő legmegfelelőbb alkalomra várnak a kapcsolat létrehozására. Azzal számolnak, hogy valamikor április első felében lesz lehetséges kapcsolatot teremteni a Philae-vel.