Az elmúlt években jelentős felzárkózás ment végbe az alacsonyabb fizetési kategóriákban, amit a részletes béradatok is alátámasztanak – hangsúlyozta a Magyar Időknek Szalai Piroska munkaerőpiaci szakértő.

Míg 2010-ben több mint 4,25-szerese volt a legjobban keresők átlagfizetése a legalacsonyabb bérezésűekének, addig a különbség már 2016-ra jelentősen, 3,7-szeresére csökkent. Azzal, hogy az alacsonyabb kereseti kategóriákban jelentősebb a felzárkózás, 2016-ra elértük a környező országokra jellemző megoszlást, a különbség pedig azóta – figyelembevéve a munkaerőpiaci folyamatokat – még tovább csökkent. A részletes kereseti adatok is igazolják a bérkülönbségek csökkenését, és ez mind területi, mind ágazati megoszlásban igaz.

Folyamatosan csökken Magyarországon a különbség az alacsony és a magas keresetek között, ennek oka, hogy a kisebb fizetések jobban emelkednek. A magasabb kategóriákban is nőttek a bérek, ám kisebb mértékben. Ezt támasztja alá, hogy a bruttó keresetek mediánja jobban nőtt, mint az átlagkereset – mutatott rá Szalai Piroska munkaerőpiaci szakértő, a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány kuratóriumi elnöke.

A medián az az összeg, amelynél kevesebbet pontosan ugyanannyi munkavállaló keres, mint amennyien többet; 2018-ban ez bruttó 255 719 forint volt a szakértő becslése szerint. A medián 67 százalékkal volt magasabb az idei első fél évben, mint 2010-ben, míg az átlag csak 60 százalékkal nőtt. Szalai Piroska rámutatott: a részletes kereseti adatokat jövő évtől publikálja a Központi Statisztikai Hivatal, mivel a kereseti tizedek és a medián is tovább árnyalja a munkavállalók fizetéséről alkotható képünket. Az adatok pedig mind hazai, mind nemzetközi összevetésben alátámasztják: zárul a bérolló, ezáltal a jól és rosszabbul kereső dolgozók közötti egyenlőtlenség.

Érezhető a béralkú jelentősége

Szalai Piroska a különbségcsökkenés okai között kiemelte a minimálbér és a garantált bérminimum dinamikus felzárkóztatását, tehát a hatéves bérmegállapodás kedvező hatását. Emlékeztetett: 2010 és 2018 között a minimálbér 88 százalékkal, a szakképzettek minimálbére, azaz a garantált bérminimum pedig 102 százalékkal, tehát több mint duplájára növekedett.

A felzárkózás meghaladja mind az átlagkereset, mind a medián kereset növekedését. Ez az oka tehát annak, hogy az alacsony keresetű csoportok fizetései arányaiban többet nőttek, mint az átlag felett keresőké. Az adatok tehát egyértelműek: zárul a bérolló, a legnagyobb arányú keresetnövekedést a szakképzettséget igénylő munkakörök legalsó bérszínvonalán dolgozók között lehet kimutatni.

– Az alacsony keresetűek felzárkózásának fontos állomása volt 2017, mivel tavaly már a szakképzettek mindegyike többet keresett a szakirodalom szerinti alacsony keresetnél, tehát a bruttó medián kétharmadánál, mivel ezt már átlépte a bérminimum összege – hangsúlyozta Szalai Piroska. Ehhez képest a 2010-es kormányváltáskor még a 60 százalékát sem érte el.

Nem lóg ki a sorból

– Az átlagkereset növekedésével kapcsolatban egyre több helyen olvashatunk hibás megállapításokat – figyelmeztetett a szakértő. Az átlag növekedése úgy valósult meg, hogy az alsó kategóriákban arányaiban jobban növekedtek a keresetek. A 36 országot tömörítő Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) adataiból is látható, hogy a legmagasabb 10 százalék bére a minimálbér és a garantált bérminimum 2012. évi, nagymértékű emelkedése után a legalacsonyabb 10 százalék bérének 3,7-szerese lett.

Korábban a legjobban keresők 4,1-4,6-szer nagyobb összeget vittek haza átlagosan. Szalai Piroska emlékeztetett: az OECD a 2017-es értékünket még nem hozta nyilvánosságra, de minden valószínűség szerint további csökkenést eredményezett – azaz a bérolló tovább záródott – a 2017-es és a 2018-as minimálbér és garantált bérminimum újabb jelentős emelése.

Lengyelországban 2016-ban a legjobban keresők több mint a 3,8-szorosát, Csehországban és Szlovákiában a 3,5-szeresét, míg Ausztriában a 3,3-szeresét kapták a legalacsonyabb átlagkeresetűek bérének. Az OECD-átlag 3,4 százalék volt 2010-ben, ami azt jelenti, hogy a kormányváltás évében a nemzetközi átlaghoz képest nagyobb mértékben le voltak szakadva a kis keresetűek, mára azonban ismét a fejlett országokéval közel megegyező mutatókkal rendelkezünk.

Égazati-, területi közlekedés

Szalai Piroska felidézte, a közfoglalkoztatottak nélküli elsődleges munkaerőpiacon a bruttó átlagkereset 66 százalékkal, a nettó pedig 76 százalékkal emelkedett 2010 óta. A növekedés legnagyobb részét a legutolsó három év adta: 2016-tól a jelentősen bővülő nemzetgazdaságban a folyamatosan növekvő munkaerőigény a megszokott bérszínvonalon már nem volt kielégíthető, mivel ekkorra már nagyon alacsony volt hazánkban a munkaerő-kínálat.

A korábbi 3-4 százalékos átlagkereset-növekedés 6 százalék fölé emelkedett 2016-ban úgy, hogy az iparban is 5 százalék feletti növekedést tapasztalhattunk. Tavaly pedig a nemzetgazdaság szinte minden ágazata 10 százalék feletti bérnövekedést produkált. A legnagyobb emelkedés az alacsony bérszínvonalon dolgozó ágazatokban volt tapasztalható, míg a legalacsonyabb az info­kommunikációs és a pénzügyi ágazatban. Ebből kiderül, hogy arányát tekintve az ágazatok közötti bérkülönbségek is csökkentek.

– Nemcsak az ágazatokra, hanem az ország különböző részeire is igaz a bérkülönbségek csökkenése – hangsúlyozta Szalai Piroska. Elmondása szerint ott nőtt ugyanis 2010 és 2018 között a legnagyobb arányban a bruttó átlagbér, ahol a legkisebb a munkanélküliség, átlagosan 56-70 százalékkal. Ezzel szemben a közép-magyarországi régióban volt a legkisebb a felzárkózás, itt átlagosan 53 százalék volt ennek mértéke, így elmondható, hogy a többi térségünk közeledett a legjobb fizetéseket produkáló központi régióhoz.

Szalai Piroska lapunknak nyilatkozva hozzátette: az ellenzék rendszeresen azt sugallja, hogy nő az alacsonyabb keresetűek leszakadása, miközben minden adat ennek ellenkezőjét igazolja. Az uniós tagállamokban szintén a magyarországival megegyező jövedelmi különbségek tapasztalhatók, ugyanakkor nálunk a kormány célja az, hogy folyamatosan felzárkóztassa – részben a minimálbérek dinamikus emelésével – a béreket, a számok pedig igazolják, hogy eddig sikeres volt ez a bérpolitika.

Forrás: magyaridok.hu, MTI

Előző53 éves, és stílusosabb, mint valaha – Grece Ghanem mindenkit lepipál öltözködésével! Oszd meg!
KövetkezőŐszi tejszínes vadnyúlleves erdei gombákkal
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza