A burgonya az egyik legsokoldalúbb zöldségek egyike, külön cikket lehetne írni arról, hogy mi minden készíthető belőle.

Ugyanakkor van egy kevésbé ismert oldala is, mégpedig az, hogy a kertben is igen jó hasznát vehetjük.

Bár furcsának tűnhet, a krumplit nemcsak termeszteni lehet a veteményesben, hanem például használhatjuk műtrágyaként vagy éppen csigacsaliként. Ám a sor még nem ért véget, de, hogy pontosan mi mindenre jó még, az az alábbi cikkből kiderül.

Ha főzünk vagy sütünk valamit burgonyából, semmi esetre se dobjuk ki a maradék szeleteket vagy a héjat a kukába, hiszen igazi kincset érnek – írja a balconygardenweb. Segítségével tulajdonképpen fillérekből turbózhatjuk fel a kertet vagy épp megóvhatjuk a nemkívánatos betolakodóktól. Most pedig nézzük, hogy mihez tudunk még vele kezdeni:

Rakjuk a komposztba

A burgonyahéjat és más zöldségmaradványokat sose dobjuk a kukába, tegyük őket a komposztba! Magas a nitrogéntartalmuk, ami segít felgyorsítani a bomlási folyamatokat. A burgonyahéj egyébként a nitrogén mellett foszfort, káliumot és kalciumot is tartalmaz, amelyek mind-mind fontosak a növények növekedéséhez.

Remek műtrágya alapanyag

A krumplihéj és „krumplivíz” természetes trágyaként szolgál a növények számára. Utóbbi a burgonyafőzés után marad vissza, és értékes tápanyagokat, például káliumot, foszfort és nitrogént tartalmaz. A burgonyavízben lévő kálium fontos a növények növekedéséhez. Elősegíti az erős gyökérfejlődést és a betegségekkel szembeni ellenállást, míg a foszfor nélkülözhetetlen a gyökérfejlődéshez, a magképződéshez és a fotoszintézishez.

A legfrissebb hírek itt!

A nitrogén a klorofill kulcsfontosságú összetevője, amely szükséges a fotoszintézishez és a növények egészséges növekedéséhez. Ez a víz különösen jó lehet a savas talajban virágzó növények számára, mint például a paradicsom, a paprika és az áfonya. A burgonyahéj is jó tápanyagforrás, magas a szervesanyag-tartalmuk, ami elősegíti a talaj szerkezetének és termékenységének javulását, megkönnyítve a növények tápanyag- és vízfelvételét.

Az igazi biomagindító

A burgonya biológiailag lebomló vetőmagindítóként is használható. Vágjunk félbe egy krumplit, majd vágjunk egy kis mélyedést a közepébe és adjunk hozzá földet és egy magot. Ha a palánta megnő, át is ültethetjük a burgonyát a kertbe.

Nagyszerű csigacsali

A burgonya héja csigacsaliként is használható, hiszen a csigákat vonzza a héjban lévő nedvesség. Ha ellepték a csigák a héjat, szedjük össze őket, és már tiszta is a kertünk.

Turbózzuk fel a talajt

A krumplihéj jó választás lehet, ha a talaj szerkezetén vagy termékenységén szeretnénk javítani. Ez annak köszönhető, hogy nagy százalékban tartalmaznak szerves anyagot, ami segíthet javítani a talaj nedvesség- és tápanyagmegtartó képességét. Ezenkívül gazdag nitrogénben, foszforban és káliumban, amelyek mind-mind fontosak a növények növekedésének szempontjából.

Címlapkép: Getty Images

ElőzőHúsvét vasárnap és húsvét hétfő
KövetkezőErre rengeteg magyar nem gondol húsvétkor: nagyon komoly büntetés lehet a következménye
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza