Különleges madarat kaptak lencsevégre a Balatonnál
Ez a jeges búvár tett látogatást a Balatonnál az újév első napján (A kép forrása: Kurfis Ilona/ birding.hu)
2020 mérlege meglehetősen pozitívan zárult a hazánkba tévedt ritka madárfajok tekintetében és 2021 legelső napján is mindjárt egy igencsak különleges faj képviselőjét, egy jeges búvárt kaptak lencsevégre a Balatonnál
„Ezt a jeges búvárt ma figyelte meg Kurfis Ilona a Balatonon, Balatonvilágos közelében. Gratulálunk a nagyszerű találathoz és a kiváló fotóhoz! A fajnak ez a 23. hazai előfordulása. Ha az első nap ilyen jól kezdődik, 2021 nagyszerű madarász év kell, hogy legyen számunkra!” – számolt be Facebook-oldalán a nem mindennapi hírről a birding.hu. A birding.hu weboldalára kattintva rögtön látható az is, hogy az elmúlt 14 nap madármegfigyeléseit tartalmazó lista valóban igen gazdag.
A Wikipedia szerint a jeges búvár a búvárfélék között a legnagyobb. Tekintve, hogy súlyához képest az egész madárvilágban neki a legkisebbek a szárnyai, csak vízről tud felszállni, tekintélyes felszállási hosszra van szüksége, és 50-100 métert fut a felszínen, mielőtt a levegőbe emelkedne. Ha már fent van a levegőben, ügyesen repül, és óránként 90 km-es sebességet is elérhet.
Az északi sarkkör környékén költ, és április-májusban több ezer kilométert repül, hogy elérjen a sarkvidék körül fekvő költőhelyekre.
Kanadában, az Amerikai Egyesült Államok egyes területein, Grönlandon és Alaszkában költ. Egy kisebb populáció (kb. 3000 pár) Izlandon is él. Egyes példányok a Feröer-szigetek és a Spitzbergák környékén töltik a nyarat, és télen a norvég partok előtt is megfigyelhetőek, ahogyan az Északi- és a Balti-tengeren is.
zalakocka