A Hold és az egyik legfényesebb égitest, a Spica csillag 21:25-kor szoros együttállásban lesz a délkeleti égbolton – mondta az InfoRádióban a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont munkatársa.
Kedd este 21 óra 25 perckor a hónap legszorosabb szabad szemes együttállása lesz látható az égbolton: a Hold nagyon közel kerül a Szűz csillagkép legfényesebb csillagához, a Spicához. A csillag könnyedén észrevehető lesz majd szabad szemmel is az égbolton, és mivel a legfényesebb égitestek közé tartozik, így a Holddal való együttállása gyönyörű látványt nyújt majd.
Boldog Ádám az InfoRádióban elmondta: egy szép szabad szemes jelenségre lehet számítani. Kedd este annyira közel kerül egymáshoz a két égitest, hogy egy látómezőben akár egy kis távcsővel is megfigyelhetjük egyszerre a kettőt. A szakértő hozzátette: a Spica csillagnak jellegzetes kék-fehéres színe van, és az együttállás abból a szempontból is szerencsésnek mondható, hogy a Hold mindössze 16 fokos horizont feletti magasságban lesz az együttállás legszorosabb pillanatában.
A Spica valójában nem egy egyedüli csillag, hanem két, egymáshoz igen közel keringő komponensből áll. A szabad szemmel is jól látható főkomponens egy forró, kék színű óriáscsillag,
az égbolt tizenötödik legfényesebb csillaga.
Kimagasló fényessége mellett érdekes, hogy ez egy úgynevezett pulzáló változócsillag, amelynek fényessége periodikusan változik a benne zajló fizikai folyamatok hatására.
Érdemes lesz kedd este az égboltot kémlelni, ugyanis a Hold várhatóan „túlfényli” majd a közeli csillagokat, ami kedvez annak, hogy szabad szemmel is láthassuk a jelenséget. „Ha biztosra akarunk menni, akkor
egy kis távcső vagy egy kézi binokulár segítségével már rendkívül szép látványban lehet részünk”
– jegyezte meg Boldog Ádám.
Az idei év igazán különleges a Hold-állásokkal kapcsolatban, ugyanis többször is megközelít majd bizonyos égitesteket év közben. Boldog Ádám kiemelte, hogy idén közel kerül a Fiastyúkhoz is, sőt a Spicával nemcsak kedden, hanem az év későbbi szakaszában is találkozni fog. A mostani jelenség azért lesz igazán különleges, mert kettős színvilág jelenik majd meg az égbolton, valamint Boldog Ádám elmondása szerint nagyon ritka, hogy a Hold egy ennyire fényes csillaghoz kerül közel – ráadásul a szemünk láttára.
Mint fogalmazott, az ilyen esetekre, jelenségekre jobban felkapja az ember a fejét, csodálatos látványban és élményben lehet részünk. A Spica egy kettős csillag, viszont ezt még a legjobb távcsöveken keresztül sem lehet látni, „csak spektroszkópiailag lehet felbontani”. Ennek a kettős csillagnak az egyik komponense hétszer, a másik pedig tizenegyszer nehezebb a Napnál.
A Spica relatíve fiatal, mintegy tizenkét millió éves.
Boldog Ádám elmondta: a kedd esti jelenséget nagyon könnyű lesz megtalálni, a dél-délkeleti égbolt felé kell majd pillantani, ráadásul majdhogynem telihold lesz, és amikor ez bekövetkezik, akkor közelíti meg leginkább a Spica, mivel közelebb lesz a horizonthoz a csillag. A két égitest várhatóan 21 óra 25 perckor lesz a legközelebb egymáshoz.