Hero „kamikaze” drónok vásárlásáról írt alá szerződést a német Rheinmetall AG hadiipari vállalat és a Magyar Honvédség.
Az első eszközök 2024-ben érkeznek, a szállítás 2025-re fejeződik be.
Az egyszer használatos harci drónokról Csiki Varga Tamást, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos főmunkatársát kérdeztük.
Bár a magyar kormány hivatalosan csak most jelentette be, hogy a Magyar Honvédség milyen drónokat szerez be, a Rheinmetall aktuális üzleti jelentése már egy évvel ezelőtt sejttette, hogy a Hero dróncsaládról lesz szó – mondta Csiki Varga Tamás.
Az öttagú dróncsalád legkisebb tagja egy 10 kilométeres hatósugarú, három kilogramm öntömegű eszköz, amely egy fél kilogrammos töltet képes hordozni, míg a legnagyobb drón hatósugara 200 kilométer, tömege 125 kilogramm és 50 kilós töltettel szerelhető. „A drónok mérete – és felhasználása – értelemszerűen attól függ, hogy élőerő vagy páncélozott járművek ellen kívánják alkalmazni, esetleg más, a harcmezőkön előfordulható statikus célpontok ellen” – magyarázta az NKE Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa, megjegyezve: az, hogy a Magyar Honvédség pontosan milyen méretű(eke)t szerez be, nem ismert.
Csiki Varga Tamás elmondása alapján
a Hero drónok támadásra és védelemre egyaránt alkalmasak, a kulcselem, hogy precíziós csapásmérést lehet ezekkel végrehajtani.
Az eszköz felbocsátás után hadműveleti terület felett felderítést végezhet, és attól függően, hogy milyen irányítása van – emberi, esetleg programozott –, képes kiválasztani a „legértékesebb” célpontokat, majd azokat a leghatékonyabban elpusztítani. Erre támadásban és védelemben is szükség lehet – mondta a szakértő.
Szintén komoly fegyvertény, hogy látótávolságon kívül, adott esetben nagy hatótávolságban is alkalmazhatók, többféle fegyvert, fegyvertípust kiváltva, 100-200 kilométeres alkalmazásuk egészen újszerű, unikális – mondta Csiki Varga Tamás.
Ami a puszító erejüket illeti, bár a Hero „kamikaze” drónok nem valamilyen speciális tölteteket hordoznak – hacsak nem tudják rakétával felszelni, de erre utaló információk nincsenek –, az alkalmazási tapasztalatok arról árulkodnak, hogy páncélozott szállítójárművek ellen hatékonyak, az élőerőnek pedig nyilván nagyon nehéz ellene védekeznie – tette hozzá.