A Cseszneki vár építésének ideje bizonytalan, valószínűleg a tatárjárás után, az 1260-as években épült. A vár eredetileg egy-két toronyból és az övező falakból állhatott. Ezek maradványait a ma is álló Felsővár délnyugati része alatt találta meg az 1967-69 között végzett régészeti feltárás.
Virágkora Zsigmond király uralkodására, a XV. századra tehető. Ekkor a Garai család impozáns megjelenésű, gótikus lovagvárrá építette át az addig alacsony, belsőtornyos kis várat. Várgeszteshez, Villányhoz, Hegyesdhez hasonlóan a belső vár két végén álló tornyokat (egyik négyszögletes, másik ötszögű) magas falakkal kötötték össze. A zárt udvar déli oldalán alacsonyabb épületrész húzódott. Az egyik helyiségben alakították ki a ciszternát. Ezt az épületegyüttest a hegy fennsíkjának szélén egyszerű körítőfal övezte szűk falszorost alkotva, ebből csak a déli oldalon ugrott ki egy félköríves torony. A falszoros bejárata északnyugaton nyílott, itt állhatott a már teljesen elpusztult, feltehetően felvonóhidas kapu.
Csesznek a török időkben végvár lett. 1570-ben Giolio Turco sok más dunántúli várral együtt felmérte Cseszneket is. Rajzairól látható, hogy abban az időben az Alsóvár még nem épült ki teljesen. A kicsiny hegyi erősség – szinte minden vár ilyen volt a Balaton vidékén – csekély őrsége legfeljebb megfigyelői feladatot látott el, a portyázó török hadakat képtelenek voltak útjukban feltartóztatni.
Utolsó történelmi szerepét a Rákóczi-szabadságharc idején játszotta, amikor a kuruc hadak ellátását biztosította. Az 1640-es években az Esterházy család birtokába került, akik barokk várkastéllyá bővítették. Az Alsókapu barokk óratoronnyá változott, a Belsővár udvarát is beépítették, így egységes palota lett. A különálló toronyra második emeletet húztak és híd segítségével kötötték össze a főépülettel. 1790-ben kiköltöztek belőle, s így az elhagyott vár pusztulni kezdett. 1810-ben földrengés pusztította, majd később villámcsapás következtében leégett.
A várban az utóbbi években helyreállítási munkák folynak, ennek ellenére egész évben látogatható. A Várhegy ma természetvédelmi terület.
Cím: CsesznekVár út 51
Tel: +36-88-436-110
E-mail: [email protected]
Web: http://www.csesznekivar.hu/