2015 02 17 150323
Forrás: M1 Az Este | 2015. 02. 17. 10:58:00

6700 milliárd forintnyi uniós támogatást hívhat le Magyarország, ugyanis az Európai Bizottság a benyújtott tíz közül már hat operatív programot jóváhagyott. A szintén benyújtott Vidékfejlesztési Programhoz is visszaérkeztek a bizottsági válaszok – az elfogadott és az elfogadás alatt álló programok támogatási kerete összesen több mint 12 ezermilliárd forint lesz a következő hét évben.
Csepreghy Nándor fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkár hétfőn az M1 Az Este című műsorában azt mondta: márciusban jelenhetnek meg az első pályázatok, amelyek az új támogatási ciklushoz kötődnek.

Gazdaságfejlesztés területén írnak ki pályázatokat, a kis- és középvállalkozói szektor különféle eszközbeszerzéseihez, valamint exportiparágakban is, továbbá atipikus foglalkoztatási normák elterjesztéséhez is meghirdetik a pályázatot. Utóbbi esetben kisgyerekes szülők foglalkoztatásáról, távmunkáról, otthoni munkavégzésről van szó – hangoztatta Csepreghy Nándor.

Az államtitkár kitért arra is, hogy már az e heti kormányülésen is tárgyalják azon projektek éves fejlesztési tervét, melyet múlt héten fogadott el a bizottság. Március után 2020-ig minden év december 31-éig nyilvánosságra hozzák a következő évre vonatkozó menetrendet – szögezte le a politikus.

Hozzáfűzte, hogy a legfontosabb cél, hogy 2020-ig a gazdasági növekedést legalább a jelenlegi szinten, de inkább magasabb szinten lehessen tartani, illetve hogy új munkahelyeket hozhassanak létre.

Csepreghy Nándor elmondta, a kormány határozott elképzelése volt, hogy a kisebb családi gazdaságokra helyezze a hangsúlyt, hiszen a foglalkoztatási célok nagymértékben támogathatóak a vidékfejlesztési programon keresztül.

Az államtitkár kifejtette: Magyarország lehetőséget kapott 8200 milliárd forint lehívására, de a kormány nemcsak erre kötött szerződést, hanem nagyjából 9300 milliárd forintra. Ami az uniós forráson felül van, azt a költségvetésből kell finanszírozni. Láthatóak azonban olyan fejlesztéseket, melyek veszélyben vannak, és valószínűleg nem fejeződhetnek be, ezektől a szerződésektől ezért el kell állni – szögezte le a politikus, kiemelve, hogy szerdán nyilvánosságra hozzák azokat az állami projekteket, amelyekben a késedelem veszélye áll fenn.

Nagyjából 2000 milliárd forintot érintő projektkör van késedelemben, és mintegy 500 milliárd forintnyi forintállomány van veszélyben – találunk köztük nagy útépítéseket, energetikai beruházásokat, egészségügyi és oktatási infrastruktúrához tartozó építkezéseket is – emelte ki Csepreghy Nándor.

Csepreghy Nándor a 180 percben

Csepreghy Nándor a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában szerdán arról beszélt: a pályázó kis- és középvállalkozásoknak a korábbi időszakhoz képest sokkal letisztultabb és világosabb fejlesztési koncepcióval kell rendelkezniük. Nem ingyenpénzként kell tekinteni az európai uniós forrásokra – szögezte le.

Kockázatközösséget kell vállalni, mert míg az előző pályázati ciklusban voltak magasan finanszírozott projektek kizárólagosan vissza nem térítendő forrásokkal, addig most egyre több olyan pályázatot írnak mi, melyek a banki finanszírozási kondíciókat, a vállalkozók önerejét, a visszatérítendő és a vissza nem térítendő forrásokat kombinálják – hangoztatta.

Sokkal logikusabb és végiggondolt fejlesztéseket várnak, illetve olyan kapacitásfejlesztéseket, melyek révén a pályázók nemcsak itthon, hanem külföldön is értékesíthetik a termékeiket – hangoztatta.

Beszélt arról is: nagyon sok céget tartottak lélegeztetőgépen az uniós fejlesztések, ez azonban elhibázott rendszer volt. Ha jól működött volna, most nem lenne probléma, hogyan használják fel a forrásokat. A cél az, hogy 2020-ig csak olyan pályázatok kapjanak fejlesztési forrásokat, melyek megállnak a piaci racionalitás lábán és hozzásegítenek a magyar gazdasági szereplők versenyhátrányának ledolgozásához.

Utalt rá, hogy az operatív programok közül négy elfogadása van még függőben.