Csao Ce jang
Forrás: MTI | 2015. 01. 19. 07:00:00

Csendes megemlékezés volt az 1989-ben leváltott, majd haláláig házi őrizetben tartott Csao Ce-jang egykori pártfőtitkár lakóhelyénél a hétvégén, halálának tizedik évfordulóján – számolt be a Global Times című angol nyelvű kínai napilap hétfőn.
Több száz ember kereste fel a főváros Tungcseng kerületi udvarházát a Fucsiang hutungban (sikátor), ahol a hamvait is őrzik. Az emlékezők virágokat, koszorúkat hoztak magukkal, Csao portréja előtt többen meghajoltak, a bejáratnál vendégkönyv várta őket. Az eseményre több, évtizedekkel ezelőtti magas rangú tisztségviselő is eljött és néhány külföldi újságírót is odaengedtek.

Csao Ce-jangot a Kínai Kommunista Párt központi bizottsága váltotta le posztjáról, a Tienanmen téri diákmegmozdulás leverését követően, 1989 júniusában. A lépést hivatalosan azzal indokolták, hogy „támogatta a zavargásokat és megosztotta a pártot egy kritikus pillanatban”. Mindazonáltal méltatták „pozitív szerepét az ország gazdasági fejlesztésében, a reformban és a nyitásban”. Az akkor kiadott közlemény Csao Ce-jang elvtársként emlegette a pártvezetőt.

Csao 2005 januárjában halt meg 85 éves korában, s akkor a Hszinhua állami hírügynökség megemlékezésében utalt rá, „súlyos hibákat követett el 1989 nyarának kezdetén, a politikai zavargások idején”. A kegyvesztett pártfőtitkár 1989-ben mindvégig a diákokkal való tárgyalások híve volt, nem értett egyet a tüntetések erőszakos leverésével. E véleményével szembe került Teng Hsziao-pinggel az ország tényleges irányítójával is, akivel együtt vitték véghez a gazdasági reformokat.

A kínai média nem tett említést az évfordulóról és a hozzá kapcsolódó megemlékezésről, egyedül a Global Times közölt szerkesztőségi cikket a témában szombaton kínai és angol nyelvű kiadásában. A címe az volt: A vezetőség hallgatása is lehet egyfajta gesztus. Ezzel arra utalt, hogy a pártvezetés mellőzi a vitákat Csao szellemi örökségével kapcsolatban, mégha – vélhetően belpolitikai hatása miatt – tartózkodik is attól, hogy átértékelje a korábbi minősítést.

Megfigyelők szerint azzal, hogy a jelenlegi pártvezetés hagyta, hogy egy ilyen, a korábbiaknál nyíltabb megemlékezésre sor kerülhessen, nagyobb toleranciát mutatott azok irányába, akik az egykori közleményben foglaltaktól eltérően ítélik meg Csao egykori tetteit. A megemlékezők közül többen kifejezték, bíznak benne, hogy Hszi Csin-ping pártfőtitkár a politikai reformok útjára tereli az országot.