Home Főhírek Vállalkozói szféra Csavaros logikájú vállalkozás robbanthatja a magyar szálloda- és bérlakáspiacot

Csavaros logikájú vállalkozás robbanthatja a magyar szálloda- és bérlakáspiacot

hirmagazin 2015 06 03 070508
forrás: Helyi Híradók, Vidéki szálláshely Zala magyében – MTI Fotó: Varga György

Újabb nemzetközi vállalkozás terjeszkedik Magyarországon. Ezúttal a hotelek és a lakásbérletek világát igyekszik bevenni egy internetes szolgáltatás, amely gyümölcsöző a működtető és a szállásadók számára, de az adóhivatal és a turisztikai ágazat már kevésbé örül a látványos előretörésnek.
Gőzerővel terjed Magyarországon is a magánszállásokat közvetítő innovatív közösségi oldal, az airbnb.hu szolgáltatása, mely a világon négyezer városban több mint egymillió címet ajánl. Köztük közel kétezer magyar ajánlatot. Budapest mellett elsősorban a Balatonon, Győrben, Szegeden, Pécsett, Debrecenben, Hajdúszoboszlón, Tatabányán valamint Székesfehérváron találhatók ilyen típusú szálláshirdetések.

Jó a bérlőnek, jó a bérbeadónak

A szolgáltatással hosszabb-rövidebb ideig, de akár egy-két napra is lakást vagy szobát lehet bérelni, jelentősen olcsóbban, mint egy hotelszobát. Az airbnb.hu ennek köszönhetően jó a bérbeadónak és jó a bérlőnek, de köztük természetesen a közvetítőnek is busásan megéri. Vélhetően utóbbi miatt nőtt 10 milliárd dollárra a nemzetközi Airbnb vállalkozás értéke néhány év alatt.

A hirdetésfeladás díjmentes, az internetes oldal viszont a tényleges forgalomból részesedik, nem is keveset, ráadásul két helyről is: a szállásadóktól 3, a vendégektől pedig 6 és 12 százalék közötti díjat számol fel foglalásonként.

Kisrécse, 2007. április 27. Magyarországon elsőként a Zala megyei Kisrécsén, a Czinki László tulajdonában levő Kendli-major kapta meg a német Europas Schönste Ferienhöfe szervezet minősítő besorolását. A hazánkban is egyre népszerűbb falusi turizmusban ez a vendéglátóhely megfelel a német elvárásnak. A vidéki szálláshelyet, a tájjellegnek megfelelően, régi paraszti módon rendezték be. A minősítés teljesítéséhez több mint száz feltételt kell teljesíteni. Ilyen például az állattartás, az eredeti tárgyak, bútorok, munkák bemutatása, és a vendégek számára lehetőség ezek kipróbálására. MTI Fotó: Varga György

A szállodaipar nem örül

Az új, internetes foglalási rendszer azonban negatívan hat a szállodaiparra, akárcsak a jelenleg Európa sok országában vitatott tisztaságúnak tartott és adóelkerüléssel vádolt Uber a személyszállító vállalkozások világára. Az airbnb.hu ugyancsak bizonyítottan csökkenti a hivatalos és magánszálláshelyek forgalmát, egyúttal a forgalmiadó-kiesés miatt az államkassza bevételét is. Azzal pedig tetézi az okozott nemzetgazdasági kárt, hogy a rendszer keretében lakást kiadó tulajdonosok gyakran nem fizetnek adót a bevételek után. Nemcsak áfát vagy személyi jövedelemadót, hanem az önkormányzatoknak járó idegenforgalmi adót sem.

Amerikában már tiltják

Nem csoda, hogy az Egyesült Államokban San Francisco vezetése teljesen betiltotta, sőt Los Angeles sem engedélyezi egyes kerületeiben a szolgáltatás működését. De New Yorkban is küzdenek a hivatalok ellene, ahol arra is akadt már példa, hogy 2400 dolláros bírságot szabtak ki a feledékeny bérbeadókra. Kakukktojásként eddig egyedül Párizsnak sikerül némi adózásra rábírni a nemzetközi szolgáltatót, amely ennek ellenére még mindig jelentős problémákat okoz árfelhajtó hatásával a francia szállodaipar és a bérlakáspiac számára.

A legtöbb bérbeadó adós marad az adóval

Itthon szintén sokan nem adóznak a szoba- vagy lakáskiadás után, pedig minden ilyen tevékenységet alapvetően be kellene jelenteni az önkormányzatnál, amelynek idegenforgalmi adót kellene fizetni. A jogszabályok azt is előírják, hogy a szálláshely-szolgáltató tevékenység folytatásához adószámot kell igényelni az adóhatóságtól és adót kell fizetni az államnak.

Ezzel a szabályozással azonban a magyar Airbnb felhasználók vagy nincsenek tisztában, vagy nem foglalkoznak vele. Legalábbis a fővárosi önkormányzatok statisztikája szerint: jelenleg ugyanis nagyságrendekkel több Airbnb-s ajánlat szerepel a szolgáltatásban, mint ahány engedélyt kiadtak a helyhatóságok. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal emiatt jelenleg jó néhány ügyben vizsgálódik.

A hotelek közellensége

A hotelszakma az Airbnb-t egyenesen a szállodaszektor első számú közellenségének tekinti. Kovács István, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének főtitkára a Helyi Híradónak azonban árnyaltabban fogalmazott.

Véleménye szerint az Airbnb-n és a hasonló lakásközvetítéssel foglalkozó portálokon keresztül jelentős számú vendég érkezik Budapestre, akik ugyan a szállásra keveset költenek, de nem kevés pénzt hagynak az éttermekben, szórakozóhelyeken, a kiskereskedelemben. Ezzel együtt az innovatív szolgáltatás terjedése a szállodák szempontjából hátrányos, mivel az általa kínált lakások alacsony árai piactorzító hatásúak.

Jelenleg számokban még nem kifejezhető, hogy középtávon miként hat Magyarországon a szállodák üzletmenetére az új közösségi weblap, az azonban biztos, hogy versenyhátrányt jelent – tette hozzá.

Sokba kerül a szállodáknak, hogy megfeleljenek a szabályoknak

A hoteleknek egy sor hatósági előírásnak kell megfelelniük, mint például a tűzvédelmi, a biztonsági, a higiéniai szabályozásnak, nem beszélve a szigorú adózási kötelezettségről. Ezért a szállodai beruházások tőkeigényesek, a hotelek üzemeltetése magas költségekkel jár, míg az Airbnb rendszerében kínált lakások bérbeadása esetén ezeknek a megkötéseknek nem kell megfelelni – magyarázta.

Emiatt olcsóbban jelennek meg a kínálatai, ráadásul sok esetben ugyanazokon a honlapokon is megtalálhatóak, mint a szállodáké. Ez pedig így már igen negatívan hat a hotelek kihasználtságára, árképzésére, azok bevételeire és egyúttal a szállodai befektetések jövőjére” – magyarázta Kovács István a veszélyeket.

Mindezek kivédésére a szakember szerint van megoldás, elsősorban ha a lakások kereskedelmi szálláshelyként történő bérbeadását újraszabályozza a kormányzat. A Helyi Híradó információi szerint a probléma kezelésével már foglalkozik a Nemzetgazdasági Minisztérium és megoldás várható hamarosan.

Exit mobile version
Megszakítás