Egy több nemzetet átívelő tanulmány szerint a család és a barátok vannak talán a legnagyobb hatással az egészségi állapotunkra.

Család, barátok, egészség!

Sokan szeretnének leszokni káros szenvedélyükről is, ám nem mindenki hajlandó ezért áldozatot is hozni. Vajon hibáztathatjuk a környezetünket az egészségtelen életmódért, vagy csupán jó ürügyek ők arra, miért nem tudunk változtatni?

A kutatás annak érdekében készült, hogy felmérjék, mennyit tudnának a cégek az egészséges életmód hirdetésével profitálni. Ehhez 12 ország 15 ezer lakosát kérdezték ki interneten keresztül vagy személyesen.

46 százalék úgy vélte, hogy a családja és a barátai hatással vannak az egészségével kapcsolatos életmódbeli választásaira. 36 százalék szerint ők azok, akik leginkább alakítják a táplálkozási szokásaikat. 31 százalék figyel oda, hogy ne vegye át az ismerős egészségtelen szokásait, 44 százalék azonban nem hagyja, hogy az egészségi állapota vagy bármilyen viselkedésforma távol tartsa a társas élettől.

A kutatás vezetője, Nancy Turett hangsúlyozta: az adatok azt mutatják, hogy felelősek vagyunk egymásért. „Akár hisszük akár nem, hatással vagyunk mások egészségére. A jó vagy rossz egészségi állapot „ragadós”, és ebben mindenkinek – főleg a vállalatok vezetőinek – nagy szerepe van.”

A szakértő üzenete – hogy fontos az egészséges életmód hirdetése – helytálló, ám sokan hiába próbálkoznak az új szokások kialakításával. 62 százalék mondta, hogy szeretne leszokni a káros szenvedélyeiről, ám ez mindössze a felüknek sikerül. A maradék az élvezek hiánya és a gyors jutalom elmaradása miatt bukik el. Ez leginkább a súlyos drog- és gyógyszerfüggőkre igaz, mivel úgy tűnik, nem veszik észre benne a saját felelősségüket. Pedig nem lehet mindig mindenért csak a környezetet hibáztatni.

Az eredményeket a Blisstree.com nevű internetes portál közölte.

Forrás: Napidoktor.hu