forrás: MTI
Csaknem félig megtelt a szlovákiai Bősön az újranyitott menekülttábor az Ausztriából ideiglenes elhelyezésre odaszállított menedékkérőkkel – jelentette belügyi forrásra hivatkozva a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség hétfőn.
A többségében magyarok lakta, csallóközi Bősön augusztusban nyitották újra a 2009-ig ott működő menekülttábort, hogy ideiglenesen elhelyezzenek 500 olyan migránst, akik Ausztriában már beadták menekültkérelmüket.
Az ausztriai Traiskirchenből áttelepített menedékkérők szlovákiai elhelyezéséről júliusban írt alá megállapodást a szlovák és az osztrák belügyminiszter, a migránsok első csoportja pedig szeptember 17-én érkezett Bősre.
A menedékkérők azóta kisebb csoportokban szinte folyamatosan érkeznek Bősre, hétfőre a helyi menekülttáborban elhelyezettek száma elérte a 227-et, ami a tábor kapacitásának közel a felét foglalja le – derült ki a szlovák belügyminisztérium közléséből.
A Bősön elszállásolt menedékkérők már a közeljövőben folyamatosan cserélődni fognak, várhatóan egyikük sem marad a táborban három hónapnál tovább, Ausztria ugyanis legfeljebb ennyi időre becsüli az egyes menekültkérelmek elbírálásának időtartamát.
A szlovák-osztrák megállapodás két éven át, egyszerre legfeljebb 500 menedékkérő elhelyezését teszi lehetővé a táborban. A bősi menekülttábor újranyitása komoly ellenérzéseket váltott ki a helyiek körében, akik augusztusban véleménynyilvánító népszavazáson elsöprő arányban elutasították a tábor újbóli üzembe helyezését.
Az első menedékkérők Bősre érkezése óta a szlovák belügyminisztérium információi szerint a településen eddig semmiféle konfliktus nem robbant ki a helyiek és a tábor lakói között.
Bőssel ellentétben az onnét csupán néhány kilométerre lévő szlovákiai Medvén (Medvedov) működő menekülttáborban viszont már történt atrocitás, szeptember 3-án a rendőrségnek kellett megfékeznie a táborban lakók egy részét, akik rendbontást kezdeményeztek.
A rendőrségi akciót – melynek során a táborlakóktól több házilagos készítésű szúró és vágó fegyvert is elkoboztak – hétfőn a pozsonyi emberi jogi ombudsman aránytalannak, a szlovák belügy viszont szakszerűnek és a helyzethez mérten arányosnak értékelte.