Amerika egyik legnépszerűbb SUV-ja, a Ford Explorer plug-in hibrid technikával európai körútra indul. Hogy diadalmenet lesz-e vagy sem, majd kiderül, igazi ellenfele egyelőre csak a prémiumtermékek között van.
Az USA-ban tavaly debütált hatodik generációs Explorer még csak most érkezett meg Európába, de már most borítékolható, hogy vevőnek és eladónak egyaránt nagy falat lesz. Senki sem fogja könnyen megemészteni, hogy5,062 méteres hossza, 2,4 tonnás tömege és 26 milliós áraa felsőkategóriás prémiumtermékekével vetekszik, ennyiért például BMW X5-ből is lehet plug-in hibridet venni – igaz, jóval szerényebb felszereltséggel, két üléssel és 63 lóerővel kevesebbel.
Az amerikai piacra fejlesztett, és Chicago mellett gyártott Explorernek talán összejöhet Európában az a piaci siker, ami az egy mérettel kisebb, szintén amerikai származású, csúfosan megbukott Edge-nek nem jött össze.
Explorerből utoljára a második generációt forgalmazták Európábana 90-es években, kedvelték is a vásárlók, szerencsére nálunk nem azokkal a Firestone abroncsokkal szerelték, amelyekről nagy sebességnél levált a futófelület, 271 ember halálát okozva ezzel Amerikában. A korszak legnagyobb autóipari botránya volt ez, a Ford milliókat bukott a visszahívási akción és a hírnevén is komoly csorba esett.
Luxuskommersz
A tengerentúlon számos variánsból álló új Explorer-palettáról hozzánk csak egyetlen változat jut el, a fogyasztásával és emissziójával még Európában is szalonképes plug-in hibrid. Csak a sportosabbra hangolt ST-Line, valamint a kényelmesebb és puhább Platinum konfiguráció közül lehet választani, valamint a metálfényezés fakultatív még.Minden más extra, vagyis az, amit ma a Ford a járműtechnikában adni képes, benne van az árban.Kényelemben, biztonságban, teljesítményben, térfogatban, presztízsben az Explorer PHEV a Ford 4(x4) keréken gördülő innovációs látogatóközpontja.
A fentiek ismeretében nem meglepő, hogy Magyarországon hivatalosan sem célcsoportot, sem értékesítési célszámot nem határozott meg az importőr. De, akárcsak az izlandi birkáknak,az Explorer PHEV-nek sincs természetes ellensége:az alapáron hétüléses, zöld rendszámra és nagycsaládos kedvezményre jogosult elektrobenzines monstrum a maga nemében egyedülálló.
A prémium szegmens ugyan tele van plug-in hibridekkel, de az Audi Q7, a BMW X5, a Mercedes GLE, a Range Rover, valamint a Volvo XC90 ötösfogatból a BMW és a Mercedes csak ötüléses, az pedig mindegyikre igaz, hogy teljesítmény-felszereltség alapúár/érték mutatóikban jelentősen elmaradnak a Fordtól.És ugyan a BMW és a Mercedes is kínál hétüléses szabadidő-autót (X7, GLS), azok egyelőre nem kapnak plug-in hibrid hajtásláncot. Ki van ez találva kérem, amiről egy nyugalmas hétvégén, az ebéd utáni szunyókálásból felébredve az esti meccsig bárki maga is meggyőződhet, ha alaposan végigbújja a szóba jöhető márkák weboldalait.
Igazi mindenes
A parádés felszereltség és az impozáns műszaki adatok önmagukban azonban kevesek lennének a Fordtól szokatlanul magas vételár alátámasztására. Cipőt sem veszünk próba nélkül, hiába tudjuk, hogy mekkora a lábunk. Egy nemzetközi menetpróba is általában annyira elég, mint egy cipőbolti járáspróba: a szüzességét odaadja, de a kiugróan jó, és a szélsőségesen rossz tulajdonságait nem fedi fel egy újdonság sem.
Következésképp egy hosszútávú Ford Explorer PHEV + magyar tulajdonos kapcsolatról is hiba lenne messzemenő eszmefuttatásokba bocsátkozni. Az azonban határozottan kijelenthető, hogy már az első kilométereken kellemes csalódást okozott az amerikai óriás, és útviszonyoktól függetlenül később is tartotta a szintet.
A 102 lóerős villanymotor és a duplaturbós, háromliteres V6-os benzinmotor457 lóerős rendszerteljesítményea gördülő garzont a kanyargós dél-lengyelországi hegyi utakon úgy mozgatta, mint az őszi szél a faleveleket, amihez a Fordhoz méltó felfüggesztés és a kormányzás is partnerként viszonyult. Persze azért ez nem egy Cayenne, a hangolás közelebb áll az amerikai ízléshez, és kanyarban a 2,4 tonnás test tehetetlensége is érezhető.
Az automata összkerékhajtás a hátsó tengelyt preferálja, ami laza talajon élvezetes farolásokat is megenged, ha kikapcsoltuk az ESP-t.Aszfalton mindössze 6 másodperc kell a százas sprinthez,a végsebesség a nem éppen áramvonalas karosszéria ellenére is 230 km/óra.
A kettő közül az ST-Line csomagos Explorer futóműve a feszesebb, a bivalyerős hajtáslánccal (és az aktív-passzív asszisztensekkel) nem akadt olyan forgalmi szituáció, amely kifogott volna rajta.Egy országúti előzés olyan, mint egy térugrás:padlógáz és máris a visszapillantóban bukkan fel az az akadály, ami az előző másodpercben még a szélvédő mögül látszott. Gyorsuláskor a V6-os finom baritonja is felerősödik, ami a minimalizált lökettérfogatok és hengerszámok korában igazi kényeztetés a fülnek.
Különcvélemény
Tudásához képes nem is iszákos a hibrid Explorer: a 38 kilométeres tiszta villamos üzemmel (a WLTP szerint 42 km-t tud) együtt a nagyjából 300 kilométeres tesztúton9,2 literes átlagfogyasztás jött ki,ami több mint tisztességes érték, pláne annak tükrében, hogy gyakran használtuk ki a végtelennek tűnő erőtartalékait. Igaz, a gyári adat 3,1 liter, amit az első 100 kilométeren, részben árammal hajtva is nehéz hozni.
Mindazonáltal ennek az elefántba oltott gepárdnak nem az eszelős száguldozás a fő mutatványa. Sokkal inkább a komfortos családi kirándulások mindeneseként brillírozna, ha életszerű lenne, hogy az ára alapján ez a réteg meg tudná engedni magának. Na de soha ne mondd, hogy soha, a zöld rendszámmal napi több ezer forintnyi parkolójegy takarítható meg (ha sikerül beférni vele egy városi helyre),a 2,5 milliós nagycsaládos kedvezmény sem piskóta,a belseje pedig olyan hatalmas és variálható, mint egy nagy egyterűnek, azt leszámítva, hogy az üléseket nem lehet kiszerelni. A gyári vonóhoroggal 2,5 tonnáig bármit elvontat, a 825 Nm-es nyomatékával, összkerékhajtásával és 10 fokozatával valószínűleg a függőleges falon is. Mi ez, ha nem autóipari svájci bicska?
Mindent bele
Az sem mellékes, hogy a dugóban araszolni képes adaptív tempomattól kezdve a kitolató-vészfékasszisztensen, a háromzónás klímán, a masszírozós, elektromosan állítható első üléseken, a 14 hangszórós, koncertterem minőségű B&O hangrendszeren, a motorral dönthető harmadik üléssoron, a fejlett parkolóautomatikán és a hét előre választható menetdinamikai, és három elektromos üzemmódon át egészen a napfénytetőig szinte minden elképzelhető extra alaptartozék. Ha nagyon kötözködni akarnék, akkor elárulnám, hogy nekem csak az emelhető légrugózás és a head up display hiányzott.
Hideg fejjel nézve akár nagycsaládok, akár cégvezetők szemszögéből nézve megfontolás tárgyát képezheti az Explorer, hiszen a mérete, tudása megvan hozzá, a zöld rendszám miatt a környezetvédők sem fognak megvetni érte, ésrendszeres töltéssel olcsón is üzemeltethető.A 25 milliós tartomány felett azonban már nem csak az észérvek játszanak, a tudatalatti a kifinomultabb külső-belső formatervű prémium márkák felé tereli az agyat. Hacsak nem éppen azok nagyszámú jelenléte hozza helyzetbe a különc, amerikai Fordot a különbözőségre vágyók számára.
origo, Hirmagazin.eu