Home Tartalom Falvak, városok múltja Csabacsűd az újkorban

Csabacsűd az újkorban

Az újratelepítés után Csabacsüd puszta a szentandrási uradalom része. A helybéliek szintén részt vettek az 1735-ös parasztfelkelésben. A szabadságharc bukása után csabacsüdi birtokán bujdosott báró Eötvös József. Trefort Ágoston a volt vallásügyi- és közoktatási miniszter rövid ideig szintén élt a település környéki birtokán, s tiszteletére a község iskolája 2001.évtől Trefort Ágoston Általános Iskola néven működik. A legújabb kutatások szerint ifjú éveiben Eötvös Loránd is tartózkodott Csabacsüdön. A település 1924-ben az elszórt tanyákon élő gazdák kezdeményezésére szakadt el Békésszentandrástól, s innentől datálódik jelenkori történelme. A II. világháborút követő 1946-47-es lakosságcsere során sok család kitelepült az akkori Csehszlovákiába, s helyükbe felvidéki magyar családok költöztek.

A helybeliek zöme ma a kárpótlásként kapott földeken gazdálkodik, vagy a közeli városba ingázik.

Közművei a rendszerváltás óta a gáz-, telefon-, ivóvízvezetékkel bővültek, és a Békésszentandrásig futó kerékpárutat is kiépítették.

Látványosságai az Ybl Miklós tervezte nagyrátai magtár, a helyi védettséget élvező fasorok, valamint az Európában egyetlen, a Millennium emlékére avatott „Túzokkakas” szobor, mely a hajdan a környéken élt madárállománynak állít emléket, s a település címerállatát formázza.

A nagyközség körül lévő erdők jelentős vadállománya vonzza ide a külföldi vadászokat is.

GPS koordináták: 46.8275 / 20.6482

Cím: Csabacsűd Szabadság u. 41.
Tel: +36 (66) 219-600
E-mail: jegyzocsud@szarvas.hu
Web: www.csabacsud.hu

Exit mobile version
Megszakítás