El kellene gondolkodni a negyedik oltás beadatásán azoknak, akik még nem estek át COVID fertőzésen – erről beszélt Rusvai Miklós az ATV híradójának.
Rusvai: 4-5-6. oltásra is szükség lehet bizonyos esetekben
A virológus szerint érdemes elgondolkodni a negyedik oltás beadatásán azoknak, akik még nem estek át a betegségen.
„A negyedik oltás akkor válik szükségessé, és persze az ötödik és a hatodik is, ha nem fertőződünk közben, ha már egyszer túléltük a fertőzést, onnantól kezdve legalábbis én úgy gondolom, hogy a szervezetünk bizonyított, és esetleg nem is lesz szükség további oltásokra. (…)
Nagyon jó választ adna az, hogyha tudnánk, hogy a kórházban lévők, a lélegeztető gépen lévők, az elhunytak között mennyi és milyen típusú vakcinával oltottak voltak, ezt nagyon jó lenne tudni ahhoz, hogy az ön által feltett kérdésekre tudjuk a választ” – elmélkedett Rusvai Miklós.
Kapcsolódó:
COVID – Neked szükséged lesz a 4. oltásra?
Frissítette az emlékeztető oltásra vonatkozó útmutatóját az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC). Az új ajánlás szerint bizonyos veszélyeztetett csoportoknak egy újabb emlékeztető dózis, vagyis egy negyedik adag koronavírus-vakcinát is érdemes beadatni.
A közepesen vagy súlyosan immunhiányos, mRNS-alapú vakcinákkal immunizált felnőtteknek a harmadik oltást követően egy negyedik adagot is érdemes lehet beadatni – ezzel bővítette ki oltási ajánlásait október végén a CDC. A javaslat szerint a negyedik oltást legkorábban a harmadik után fél évvel lehetne kérni. Mivel az Egyesült Államokban augusztusban engedélyezték a harmadik dózisok felvételét, a leghamarabb 2022 februárjában indulhat el a negyedik adagok beadása. Negyedikként egyelőre csak a Pfizer, a Moderna vagy a Janssen vakcináját kínálják fel – számolt be róla a Health.com nyomán a Házipatika.hu.
Ezért fontos a negyedik oltás
A CDC szerint immunhiányos emberekre különösen nagy veszélyt jelent a COVID-19, és az ő szervezetük vélhetően a 2 adagos alapimmunizálási folyamat után sem tesznek szert olyan szintű védelemre, mint az egészséges immunrendszerrel rendelkezők. Éppen ezért ezeknek a személyeknek egy harmadik, úgynevezett kiegészítő adagot is ajánlanak – amelyet a második dózis után legalább 28 nappal kell beadatni -, fél évvel később pedig egy negyedik, emlékeztető oltást javasolnak.
Érdekesség, hogy a Moderna vakcinájából a negyedik dózis mennyisége a korábbi adagok mindössze fele lesz, míg a Pfizerből az összes alkalommal ugyanannyi oltóanyagot adnak be.
Azért is nőhet a koronavírus-fertőzöttek száma most Magyarországon, mert a korábban megkapott két oltás már nem nyújt elég védelmet – vélekedett Kacskovics Imre immunológus, az ELTE Természettudományi Karának dékánja.
Ki számít immunhiányosnak?
A CDC legfrissebb ajánlása tehát a legalább 18 éves, közepesen vagy súlyosan károsodott immunrendszerű személyekre vonatkozik. Ebbe a csoportba tartoznak azon nagykorú személyek, akik:
- aktív rákkezelésben részesülnek,
- szervátültetésen estek át,
- őssejt-átültetésben volt részük az elmúlt két évben,
- közepes vagy súlyos elsődleges immunhiányban szenvednek,
- előrehaladott vagy kezeletlen HIV-fertőzéssel küzdenek,
- esetleg nagy dózisban szednek kortikoszteroidokat vagy más, az immunrendszert elnyomó gyógyszereket.
Az adatok szerint egyébként az Egyesült Államok teljes felnőtt lakosságának mintegy 3 százaléka tartozik a szóban forgó veszélyeztetett csoportba. A Rutgers New Jersey Medical School orvosprofesszora, Stanley Weiss elmondása szerint a szakemberek már az oltási program megkezdésekor kifejezték aggodalmaikat azzal kapcsolatban, hogy az immunhiányos emberek esetleg nem reagálnak majd túl jól az új típusú koronavírus elleni oltásra, és ezek a félelmek sajnos az érintettek nagy részénél be is igazolódtak. Emiatt a vakcinák beadatása mellett olyan óvintézkedéseket is érdemes betartaniuk a gyenge immunrendszerrel rendelkezőknek, mint a maszkviselés, a távolságtartás, a tömeg kerülése és a gyakori kézmosás.
“A koronavírus elleni első két oltás rendkívül fontos, hiszen nagyjából a tizedére-huszadára tudja csökkenteni a kórházba kerülés, illetve a súlyos lefolyású COVID-19-megbetegedés valószínűségét”
– hangsúlyozta Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora a Kossuth Rádióban.
napidoktor, atv, hazipatika