Tavaly több, mint 10 millió Toyota emblémás új járművet értékesítettek világszerte. Az ezüstérmet a VW szerezte meg, lekörözve a General Motors eladásait. A japán-német-amerikai autóháború 2015-ben is folytatódik. Hétről-hétre újabb nemzetközi vásárok kényeztetik a publikumot.
Picurka járműhistória. A két világháború között, a gazdasági krízis kellős közepén alapította meg Sakichi Toyoda úr (így „d”-vel írta a nevét!) a TOYOTA AUTOMATIC LOOM WORKS LTD. automobil részlegét. A nagyközönségnek 1935-ben prezentálták Japánban a legendás A-1-es modellt.Hamarosan eldördültek a fegyverek. A japánok számára az amerikai atombombák tettek pontot a véres csatározásokra.
A 70 esztendeje befejeződött második világháború pokla rengeteg – békeidőben kifejlesztett – típus életében jelentett megtorpanást: így volt ez Európában a VW Bogár és az Opel Kadett esetében is. A Toyota üzemeiben a nagyszériás gépkocsi termelés a harcok és az atomtragédia miatt csak 1947-ben indulhatott meg. Az „SA” jelzést kapott jobbkormányos kisautó különösen a szigetországban volt népszerű.
A legelső Toyotákat 1952-től hajózták be külhoni kikötőkbe. Különösen az európai piac meghódítása bizonyult kemény diónak. De 1963-ban már az öreg kontinensen is szalonokat nyitott a Toyota Motor Corporation. Az áttörő sikert – a ma is kedvelt – Corolla széria 1966-os bemutatkozása, majd a (Corolla alvázára épített) csinos sportkupé, a Celica 1970-es debütálása hozta meg. A 21. században Földünk több, mint másfélszáz államában (köztük a 80-as évek óta Magyarországon is mind nagyobb darabszámban) közlekednek már Toyoták – a kiskocsitól a luxus (Lexus) limuzinokon keresztül a dzsipekig igen tarka a 80. születésnapját köszöntő „Made in/by Japan” márka palettája.
Forrás: mixonline; Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu