Pénteken kerül az Európai Bíróság elé Ursula von der Leyen és a Pfizer vezérigazgatója közötti állítólagos üzenetváltásokról szóló per. Az ügy nemcsak a dokumentum-hozzáférési szabályokról szól, hanem az Európai Bizottság vezetőjének hitelességéről is – írt a tárgyról az Euronews.
Sok a gondja mostanában Ursula von der Leyennek. Miközben komoly nehézségekkel találja szembe magát, hogy felállítsa az Európai Bizottság új csapatát, az EU legbefolyásosabb vezetője azzal szembesül, hogy a luxemburgi bíróságon tartott nyilvános meghallgatáson a személyes telefonszokásai után kutakodnak.
Az ügy középpontjában az a kérdés áll, hogy von der Leyen hivatala jogosan tagadta-e meg a Pfizer gyógyszeripari óriáscég főnökével, Albert Bourlával állítólag 2021-ben váltott sms-ek kiadását. A bizottsági vezető akkoriban értékes üzletről tárgyalt, amelynek célja az volt, hogy 1,8 milliárd adag Covid vakcinát szerezzen a cégtől.
Amint a Politico írja, az ügy precedenst teremthet arra vonatkozóan, hogy a mobiltelefonos szöveges üzenetek hivatalos dokumentumnak számítanak-e, és hogy a nyilvánosságnak és a sajtónak milyen jogai vannak az ezekhez való hozzáférésre.
A nagyobb politikai tét azonban von der Leyen szavahihetősége, miközben második ciklusát kezdi meg az Európai Unió végrehajtó testületének élén. Az általa vezetett Európai Bizottság ígéretet tett arra, hogy megvédi az átláthatóság, a hatékonyság és a feddhetetlenség normáit. Von der Leyen csapata gyakran értékeli és esetenként meg is bünteti az EU-tagállamok kormányait, ha azok nem tartják be a szabályokat.
A New York Times ügyvédei szerint az ügy kulcsfontosságú kérdéseket vet fel a demokratikus kontrollról az Európai Unióban. Az újság egyik szóvivője hangsúlyozta, hogy a nyilvánosság számára hozzáférhetetlenné vált az egyik legnagyobb EU-s közbeszerzési szerződés feltételeinek részletezése, ami indokolttá tette a per megindítását.
„Azért indítottuk ezt a pert, mert fontos kérdéseket vet fel az Európai Unió demokratikus felügyeletével kapcsolatban. A nyilvánosság továbbra sem kap tájékoztatást az Európai Unió történetének egyik legnagyobb közbeszerzési szerződésének tárgyalt feltételeiről” – mondta Nicole Taylor, a New York Times szóvivője.
Ugyanennek az uniós bíróságnak a bírái az év elején csapást mértek von der Leyenre, amikor kimondták, hogy a Bizottság nem volt eléggé átlátható a gyógyszergyártókkal kötött Covid-vakcinaszerződésekkel kapcsolatban.
A bírák szerint a Bizottság nem indokolta, hogy miért titkosította ennyire a szerződéseket, amikor az európai parlamenti képviselők azt kérték, hogy ellenőrizzék, hogy a szerződéseket tárgyaló bizottsági alkalmazottak nem kerültek-e összeférhetetlenségbe.