forrás: hirado.hu/Kossuth Rádió – Közelről

A megölt oroszlán története sok ember figyelmét ráirányította az illegális vadászatokra. Afrika sok államában komoly probléma ez, például az elefántállomány és az orrszarvúak nagy részét már kiirtották.

Néhány nap alatt vált a világ egyik legutáltabb személyévé Walter Palmer, az az amerikai fogorvos, aki végzett Zimbabwe leghíresebb turisztikai látványosságával, az „Oroszlánkirállyal”. A zimbabwei természetvédők szerint az amerikai vadász bő 50 ezer dollárt fizetett egy helyi vadásznak és a magánterület tulajdonosának a védett vadállat illegális elejtéséhez nyújtott segítségükért. A vád szerint a híres nagymacskával azután végeztek, hogy kicsalogatták a védett területről.

hirmagazin_2015-08-18_152936

Plüss állatfigurák Walter James Palmer minnesotai fogorvos rendelője előtt Bloomingtonban 2015. július 29-én. (MTI/AP/Star Tribune/Glen Stubbe)

Sokan a doktor kiadatását követelik, hogy az afrikai hatóságok folytassák le az eljárásokat. Az 55 éves Palmer a közösségi médián keresztül több fenyegetést kapott. A minneapolisi külvárosi rendelője előtt tüntetéseket tartottak. A vadász sajnálkozását fejezte ki Cecil elejtése miatt, de azt állította, hogy zimbabwei oroszlánvadászata törvényes volt.

Mindeközben a zimbabwei hatóságok vadászati tilalmat hirdettek a nagyvadakra – az oroszlánokra, párducokra, elefántokra – annak a nemzeti parknak a körzetében, ahol az amerikai fogorvos lelőtte Cecilt. A hatóságok közölték, más ügyekben is vizsgálódnak, vélhetően áprilisban szintén illegálisan ejtettek el egy másik oroszlánt a környéken.

A területet jól ismerő Juhász György vadász szerint nemcsak Zimbabwéban, hanem Afrika több más államában is komoly gondot okoznak az illegálisan szervezett túrák és orvvadászatok. Például az elefántállomány és az orrszarvúak nagyon nagy részét kiirtották, a helyi kormányzatok pedig általában nem tesznek meg mindent a helyzet javításáért. Igaz, Botswanában, ahol próbálkozik az ország vezetése, szintén orvvadászat folyik – tette hozzá a magyar vadász.

Lesifotó készült a minnesotai fogorvosról: a brit Telegraph közölt egy képet Walter Palmerről. A fogorvos másfél hónapja bujkál, miután megölte Cecilt Zimbabwéban. A lap arról ír, hogy Palmer újra minnesotai otthonában tartózkodik.

Hanga Zoltán, a Fővárosi Állat- és Növénykert szóvivője szerint, ha már így alakult, akkor Cecil történetéből meg kell próbálni kihozni a legtöbb jót, amit lehet. Az eset ugyanis nagyon sok ember figyelmét ráirányította az illegális vadászatokra. Ennek egyik következménye, hogy zimbabwéban szigorították a vadászati szabályokat. Amerikában pedig már százezren írták alá azt a petíciót, amely arra szólítja fel az Egyesült Államok elnökét, hogy adja ki Palmert az afrikai ország hatóságainak.

Hanga Zoltán hozzátette, ettől függetlenül bizonyos esetekben indokolttá válhat egyes állatok szabályozott kilövése, de nem azért, mert az valakinek jó móka lesz, hanem a túlszaporodás és a természeti egyensúly felborulásának veszélye miatt. Az ember ugyanis már olyannyira megbolygatta az élővilágot, hogy most már csak mesterségesen tartható fenn az egyensúlyi helyzet, kénytelen újra meg újra belenyúlni a természeti rendszerbe. Nem mindegy azonban, hogy ezt miként teszi – hangsúlyozta.

A szakember arról is beszélt, hogy Afrikában az oroszlánállomány is csökkenőben van, jelenleg nagyjából 32 ezer egyed él vadon, harmadannyi, mint néhány évtizede.