A Hamupipőke mától a mozikba kerülő filmváltozatában a gonosz mostohát alakítja a színésznő, aki örömmel vállalta el ezt a szerepet.
Cate Blanchett: Hamupipőke valódi történetét meséli el
Mi vonzotta ebben a filmben?
– Szeretem a meséket – főleg a Hamupipőkét, – mivel a gyerekek előtt álló komplex problémákkal segítenek megbirkózni. Nagyon sok történetben, amelyet ma mesélnek a gyerekeknek, a hős minden nehézséget képes legyőzni, és a történet a világot tökéletes helyként írja le. Az olyan időtlen klasszikusok, mint a Hamupipőke, nem így épülnek fel – rávilágítanak arra, hogy a világ gonosz is lehet, hogy nagy adag bátorságra és kitartásra van szükség ahhoz, hogy életben maradjunk benne. Ebben a történetben a kedvesség a szupererő, erről kezdettől beszélgettünk már Kenneth Branagh-val. Ráadásul három fiam van, így tisztában vagyok azzal, hogy a szuperhősök főleg férfiak – örömmel vettem részt valamiben, ahol egy nő áll a középpontban.
Milyen érzés gonosz főhőst játszani?
– Imádtam. Ahogy egy barátom mondta, egy teadélutánon szívesebben ülnék a gonosz mostoha mellett. Nagyon élveztem ezt a színes karaktert. De kezdettől cél volt, hogy kibontsuk a karaktert, és minden tette indoklást kapjon. Senki sem gonosz csak úgy, mindenkinek megvan a maga motivációja. A gonosz mostoha esetében a jó szándék csúszik félre. A filmben apró mozaikokból össze lehet rakni, hogy egy olyan nőről van szó, akinek újra kell kezdenie az életét, és féltékeny lesz férjének a vér szerinti lánya iránti szeretetére. Ő sem nem olyan szép, sem nem olyan jó, mint Hamupipőke. Amikor a férfi meghal, a pénzügyi nyomás, a pánik és a féltékenység egyre erősebb lesz, ettől válik gonosszá.
A karakter külsejét hogyan alakították ki?
– Sandy Powell, a jelmeztervező és én is rajzoltunk ruhaterveket, melyek drámai külsejükkel a negyvenes évek legendáit, Marlene Dietrichet és Joan Crawfordot – akit máig tisztelek – idézték meg.
Kenneth Branagh színészi múltja érezhető azon, ahogyan rendez?
– Ken tökéletesen megtalálta a film hangvételét, egyszerre édes és kellemes, ugyanakkor baljós is. Nagyon érzi a film ritmusát, tudtuk, hogy biztos kezekben vagyunk. Jó színészként ügyesen tudta használni a reggeleket próbára is.
Milyen látványvilágot várhatunk a Hamupipőkétől?
– Minden, ami a filmmel kapcsolatos, felülmúlta a várkozásaimat. Szerencsénk volt, hogy olyan emberekkel dolgozhattunk együtt, mint Ken Branagh, Sandy Powell és a látványtervező, Dante Ferretti. Lélegzetelállító látványt vázoltak fel már a storybookban is, amit aztán sikerült is vászonra vinni. Egy kicsit David Lynch-re emlékeztet mindez, keveri a régit a modernnel, így az ember nem tudja pontosan, hol van. Hamupipőke ugyanakkor a lehető legjobb értelemben véve időtlen. Amikor először sétáltam be a bálterembe a forgatáson, leesett az állam. Úgy éreztem magam, mintha a filmezés aranykorába repítettek volna vissza. Hamupipőke és a herceg tánca igazán megindító volt.
Reményei szerint mit visznek magukkal a nézők a teremből?
– Megszoktuk az animációs mesefeldolgozásoknál, hogy nevessünk azon, ahogy a történet új életre kel. Amikor hús-vér színészek alakítják a mese szereplőit, az ember újra közel kerül a történet valódi értelméhez. Szerintem közelebb kerülnek majd Hamupipőkéhez. Mind ismerjük a történetét, ahogyan mind ismerjük Hamletét is, mégis újra meg újra elmegyünk a színházba megnézni. Reménykedünk, hogy talán most majd ő győz Claudius helyett. A mi Hamupipőkénkkel az emberek ugyanígy éreznek majd. A jelenetek közt nagyon vicces és igazán tragikus egyaránt lesz, és néhány meglepi majd a nézőt. Úgy érzik majd, most először mesélik el nekik a valódi történetet.
Catherine Élise Blanchett néven született 1969-ben Melbourne-ben.
Sydney-ben tanult színészetet, majd színpadi színészként kezdte karrierjét.
A nemzetközi hírnevet Shekhar Kapus filmje, az Elizabeth hozta meg neki, további filmjei közt volt A tehetséges Mr. Ripley, A Gyűrűk Ura, a Babel, a Robin Hood és a Blue Jasmine is.
Férje Andrew Upton forgatókönyvíró, három vér szerinti és egy adoptált gyermekük van.
Forrás: metropol; Kép: Google;