1933 május 21., vasárnap. A Kecskemét th. Városi Idegenforgalmi Iroda e napra szervezte bugaci bemutatóját. A program során a hazai és külföldi vendégek, idegenforgalmi szakemberek csodálattal szóltak e gyönyörű tájról. A „puszta felbecsülhetetlen értékű sikert aratot”.
A számos vendégkönyvi bejegyzés közül csak egyet idéznénk:
„Áldomással fejezzük be a bugaci régi világ mesés korát. Jöjjön az új, a még ragyogóbb magyar jövő!
Móricz Zsigmond és leánya Virág”
Alig telt el egy hét és ugyanő május 28-án, a Magyarország című újság hasábjain „Idegenek a pusztán” címmel, dicsérő cikket ír a bugaci turizmus e történelmi vasárnapjáról. „Kecskemét városa olyan lépést tett, ami úttörő a magyar vidéki városok életében. Megindította az idegenforgalom iránti akciót. A dolog úgy történt, hogy e roppant város megmozdította százhatvanezer holdas tagjait, felkapta harmincezer holdas pusztáját, s meglobogtatta Európa felé, mint egy csipkés szélű kis kendőt.”
Két nappal később, május 30-án Komáromi János „neves újságíró” a Kecskeméti Közlönyben megjelent „a legszebb magyar pusztát” dicsőítő tárcáját idézve: „Bugac méltó arra, hogy Magyarország nemzeti parkjává fejlesszék ki.”
Erre azonban több mint negyven évet még várni kellett, mire 1975. január elsején megalakult a Kiskunsági Nemzeti Park. Még ugyanebben az évben Kerényi József – a szárazmalmokat idéző – terve alapján megépült a Bugaci Pásztormúzeum, mely azóta is a nemzeti park leglátogatottabb kiállító egysége. A nomád pásztorélet hagyományos eszközeit a kiskunfélegyházi Kiskun Múzeum kölcsönözte. A kör alakú bemutató tér közepén álló címerfa a legelőterület jelzésére szolgált. Mellette az egyetlen épen maradt eleséges taliga látható. A tárlókban fából, csontból, bőrből, illetve fémből készült használati tárgyakat, népi hangszereket állítottunk ki. A kontyos kunyhó köré félkörívben elhelyezett enteriőr a pásztorszállások hangulatát idézi. A diorámákban a bugaci puszta és a homoki erdők élővilága elevenedik meg. A múzeum anyagából kitekintve a pusztai táj panorámája tárul elénk, természetes hátteret adva a kiállítás anyagának.
Cím: BugacNagybugac
Tel: +36 (76) 575-112
E-mail: [email protected]
Web: www.museum.hu