2017. október 3-án a gravitációs hullámok felfedezői nyerték a fizikai Nobel-díjat. A díj egyik felét Rainer Weiss, a másik felét megosztva, Barry Barish és Kip Thorne amerikai fizikusok vehették át.
Rainer Weiss a napokban Budapesten, a Magyar Tudományos Akadémián tartott előadást.
A gravitációs hullámok létezését még Albert Einstein jósolta meg 100 évvel ezelőtt az általános relativitáselméletében. De gravitációs hullámokat csak 2015. szeptember 14-én sikerült először észlelnie az emberiségnek. A hullámok két fekete lyuk összeolvadásával alakultak ki, melyeket az amerikai lézer interferometriás gravitációs hullám-obszervatórium segítségével (LIGO) mértek.
A LIGO-projektet 1992-ben két neves amerikai egyetem, a Massachusettsi Műszaki Egyetem és a Kaliforniai Műszaki Egyetem hívta életre az Amerikai Nemzeti Tudományos Alap több százmillió dolláros támogatásával. A LIGO alapító atyáinak egyike volt Rainer Weiss. A 70-es évek elején az ő ötlete volt, hogy lézer interferometriával ki lehetne mutatni a gravitációs hullámokat – derült ki a Kossuth Rádió A felfedező című műsorából.
„A legfontosabb, hogy az ember élvezze, amit csinál” – válaszolt a Nobel-díjas Rainer Weiss arra kérdésre, hogy kiből válik jó tudós. Mint mondta, ha az ember nem szereti, és nem élvezi, amit csinál, előbb-utóbb úgyis feladja és valamilyen más elfoglaltságot keres majd. Másrészről szükség van olyan kollégákra is, akik barátok is egyaránt, mert velük válik igazán élvezhetővé a munka.
Einstein úgy gondolta, talán soha nem lehet majd kísérletileg igazolni a gravitációs hullámokat. Rainer Weiss és társai sem feszültek rá a kérdésre, hanem lassan és megfontoltan haladtak, ezt mutatja, hogy a LIGO-projekten is több évtizeden át dolgoztak, amelyet végül csak 1992-ben hoztak létre.