Magyarország — A tehetősek ínyenc csemegéjévé válhatnak a legnépszerűbb magyar fogások, a sertéspörkölt, a rántott hús, a fasírt, a debreceni sertéssült, a cigánypecsenye
– minden, ami sertésből készül. Bődületes tempóban és megállíthatatlanul drágul ugyanis a sertéshús ára.
Pedig már most sem olcsó, a karaj kilójáért a boltokban átlagosan 1500 forintot kérnek, de még a lapocka ára is 1300 forint. Az Agrárgazdasági Kutatóintézet adatai szerint éves szinten már eddig is 10-15 százalékot drágult a sertéshús. Ezek még nem a végső árak. Ha beválnak az előrejelzések, az év végéig akár 30 százalék is lehet az áremelkedés, és akkor egy kiló karaj akár 2000 forintba is kerülhet majd.
A Kínában tomboló sertéspestissel magyarázza a drágulás okát Éder Tamás, a Hússzövetség elnöke.
– Egyes szakértők szerint százmilliós nagyságrendet is elérhet az elpusztult vagy kényszervágott állatok száma, és ez a húsmennyiség hiányzik a kínai piacról. A távol-keleti ország most külföldről vásárol, ez pedig felhajtja az árakat – magyarázta a szakember. Hozzátette: a megnövekedett felvásárlási árat a húsipari vállalatoknak előbb-utóbb be kell építeniük az árakba, különben tönkremennek. Ráadásként még a munkabérek is emelkedtek 10 százalékkal.
Most úgy látszik, ez a drágulás nem átmeneti, mert nem tudni, mikor és hogyan birkóznak meg a kínai gazdák a járvánnyal, így Kína egy ideig temérdek húst vásárol.
Nem optimista Petró József (65), az egyik budai hentesüzlet vezetője sem.
– Két hónap alatt 200-300 forinttal emelkedtek az árak, 40 százalék is lehet decemberig a drágulás. Elképesztő, hogy a korábban a szegények eledeleként ismert élelmiszerek, mint a szalonna vagy a töpörtyű valósággal luxussá váltak.Már most is érezzük, hogy a vásárlók besokalltak és kevesebbet vesznek – adott helyzetképet a boltvezető.
Az üzlet egyik törzsvásárlója, Fória Katalin (63) szerint viszont az emberek mindenhol először elbizonytalanodnak az árak miatt, de aztán úgyis megveszik, amit megszoktak.
– A kereskedelemben dolgozom, és azt látom, hogy a nagyobb áremelés után a vevők visszafogottabban költenek, de aztán idővel minden visszaáll a régi kerékvágásba – mondta az asszony.
Százmillió állatáldozat
A sertéspestis vaddisznókat és a házisertéseket egyaránt megbetegít. Nincs ellene sem oltóanyag, sem gyógyszer, a gazdák csak a járványvédelmi intézkedések betartásával előzhetik meg a bajt. Magyarországon egyelőre csak vaddisznóknál mutatták ki. A bőrön, a ruhán és a cipőn lévő vírus is fertőzhet, így nem szabad használni a szántóföldről, a kaszálóról, a legelőről frissen betakarított takarmányt.