forrás: M1 Híradó
Brüsszel miatt emelkedhet az áram ára – továbbra is így látják a kormánypártok. Olyan tervezetet készít ugyanis elő az Európai Bizottság, amely kivenné a tagállamok kezéből, hogy meghatározhassák a rezsidíjakat. A kormány szerint, ha közös európai szabályozás lesz, azzal a keleti tagállamok járhatnak a legrosszabbul, mert itt alacsonyabbak a fizetések, vagyis arányaiban jóval többet kellene fizetni az energiáért.
A magyar háztartások kiadásainak legalább egyharmadát az energiaköltségek teszik ki. Amíg korábban a magyar családok fizették Európában a legmagasabb energiaárakat, addig a rezsicsökkentések után nálunk lett az egyik legalacsonyabb az áram, a gáz, illetve a távhő díja.
2013-tól évente átlagosan 170 ezer forintot takarítottak meg a családok. Összesen több mint 800 milliárd forint maradt a lakosságnál.
Rosszul járnánk
A kormány szerint ezeket az eredményeket veszélyezteti az a brüsszeli elképzelés, amely megszüntetné az Európai Unióban a hatósági árakat. Ez elsőként a villamosenergiát érinti, ami azt jelentené, hogy drágább lenne az áram Magyarországon.
Hollik István, A KDNP országgyűlési képviselője úgy fogalmazott: Brüsszel veszélybe akarja sodorni a magyar rezsicsökkentést, ugyanis ha a hatósági ármegállapítás megszűnik, az egyet jelent a rezsicsökkentés megszüntetésével.
Ismét egyértelművé vált, hogy Brüsszel megtámadta a rezsicsökkentést. Nekünk meg kell állítanunk Brüsszelt, meg kell védenünk a rezsicsökkentést, és meg kell akadályoznunk a magyar családokra veszélyes energiauniót is, amiről ez a javaslat szól – mondta.
Hollik István hozzátette: arra kéri a magyar embereket, hogy töltsék ki a nemzeti konzultáció kérdőívét és így támogassák a kormányt abban, hogy ellen tudjon állni a brüsszeli szándéknak.
Az, amit a bizottság előkészít, vagyis hogy a villamosenergiával kapcsolatos ármeghatározást nemzetiről uniós szintre emelné, Magyarország számára súlyosan hátrányos – tette egyértelművé.
Kósa Lajos napirend előtti felszólalásában az uniós javaslattal kapcsolatban szintén azt mondta: Magyarország számára súlyos hátrányt jelentene, ha az unió kivenné az ármeghatározás jogát a tagországok kezéből. Brüsszel terve ugyanis veszélyezteti az ország versenyképességét is.
Komoly válságot okozna
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára válaszában azt mondta: az uniós elképzelés egyik legnagyobb problémája, hogy nem veszi figyelembe: a kelet-európai tagállamok lakosainak jövedelme 70 százaléka az uniós átlagnak. Aradszki András úgy fogalmazott: a kormány mindent megtesz azért, hogy megvédje a rezsicsökkentés eredményeit.
Az a siker, amit 2012 óta Magyarország elért, vagyis hogy csökkent az energia, a kikapcsolt háztartások, a tartozások, a késedelembe esett háztartások száma, egyik pillanatról a másikra megszűnne. Ez pedig komoly politikai és szociológiai válságot okozna Magyarországon – vélte.
Aradszki András hozzátette: vizsgálatot kezdeményeznek annak érdekében, hogy kiderüljön, megfelel-e a javaslat annak az uniós elvnek, amely szerint a döntéseket mindig a lehető legalacsonyabb szinten, vagyis ebben az esetben a tagállamok szintjén kell meghozni.