hirmagazin_2015-09-06_125307

Forrás: hirado

A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung című vasárnapi német újság egy korábbi lapértesüléssel egybehangzóan arról számolt be, hogy az Európai Bizottság szerint a többi EU-tagállamnak 54 ezer menekültet kellene befogadnia Magyarországról és a tervezet meghatározott kvóták szerint osztaná szét az embereket a többi tagállam között.

A német újság a menekültáradat miatt felvázolt brüsszeli válságtervre hivatkozva arról is beszámolt, hogy a héten nyilvánosságra került információkkal összhangban további 50 400 menekültet telepítenének át Görögországból, míg 15 600-at Olaszországból. Az Európai Bizottság hivatalosan jövő szerdán dönt az összesen 120 ezer menekült tagállamok közötti szétosztását előirányzó tervről.

A Welt am Sonntag című német lap a bizottság számításaira hivatkozva arról tájékoztatott, hogy a kvótarendszer alapján Németországnak kell a legtöbb menekültet befogadnia, összesen 31 443 főt, második helyen Franciaország áll 24 031 fővel, aztán Spanyolország következik 14 921 fő befogadásával. A tagállamok közül Máltára hárulna a legkisebb teher: a szigetországnak 133 embernek kellene menedéket nyújtania.

A FAS szerint Brüsszel válságterve a szíriai, eritreai és afganisztáni menekültek befogadására vonatkozik. Nekik van a legnagyobb esélyük a menekültstátus elnyerésére, az általuk benyújtott kérelmek 75 százalékát pozitívan bírálják el. Az Európai Bizottság terve kétéves időtartamra szól. Minden befogadó országnak menekültenként 6 ezer eurót (több mint 1,8 millió forintot) fizetne az unió – írta a német újság.

A bizottság a kvótarendszer bírálóinak két pontban enged a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung szerint. Azok az EU-tagállamok, amelyek „jogos, az uniós alapértékekkel összeegyeztethető okokat” érvényesítenek, egy évig mentesülhetnek a menekültek átvételére vonatkozó kötelezettségük alól. Ebben az esetben azonban fizetniük kell az unió menekültügyi alapjába.

A bizottság egyúttal figyelembe vette Lengyelország és a balti államok ellenvetését is. Amennyiben tehát Kelet-Ukrajnában tovább romlana a helyzet és hirtelen egy menekültáradat indulna meg az unió keleti határállamai felé, ez utóbbi országok igényelhetik, hogy ne kelljen más régiókból menekülteket befogadniuk.