Az elmúlt hónapokban egyre több hír jelent meg azzal kapcsolatban, hogy a Telenor eladhatja kelet-közép-európai érdekeltségeit, a hét elején pedig bolgár lapértesülésekből azt is megtudhattuk, hogy Magyarországról is távozhat a Telenor.
A híreket eddig nem kommentálta a norvég vállalat, most azonban hivatalos közleményt adtak ki, amiből kiderül: ajánlatot kapott a Telenor a bolgár, a szerb, a montenegrói és a magyar cégére.
Igazak voltak a hírek
A hét elején már írtunk arról, hogy a Telenor több országból is kivonulhat, a hírt akkor a norvég vállalat nem erősítette meg, most azonban hivatalos közleményben reagáltak.
A Telenor ma délután tette közzé honlapján, hogy önkéntes és kötelezettség nélküli ajánlatot kapott kelet-közép-európai operációjára, amelyhez a Telenor magyar, bolgár, szerb és montenegrói cége tartozik. A Telenor szem előtt tartva a részvényesi értéket az idei első negyedév során megvizsgálja az ajánlatot, és dönt arról, elfogadja-e. Az értékelési folyamat nem érinti a Telenor működését, az ügyfeleket vagy az alkalmazottakat.
Ki lehet a vevő?
A Mergermarket akvizíciós információszolgáltató úgy tudja, hogy a Telenor egy amerikai befektetési alappal tárgyalt arról, hogy eladja bolgár, szerbiai és montenegrói érdekeltségét, az eladási ár pedig 2 milliárd euró lehet. A Capital nevű bolgár üzleti lap egy másik forrástól megtudta, hogy a leendő vevőt már tavaly decemberben kiválasztották. Iparági szakértők szerint a vevő akár a KKR globális befektetési cég lehet, amelynek már több érdekeltsége is van a régióban, többek között övék egy szerb műholdas TV szolgáltató, egy másik forrás viszont azt állította, hogy a vevő egyelőre nem aktív a régióban, így egyelőre nem biztos, hogy a KKR lesz a befutó.
Miért vonulna ki a Telenor?
Az eladás mögött egyrészt az lehet a logika, hogy
- csoportszinten nem túl jelentős a négy ország, a Telenor csoport 176 millió előfizetéséból a négy országban csupán 9,6 millió van, ez a teljes előfizetői bázis 5,5 százaléka (Magyarországon 3,1, Bulgáriában 3,2, Szerbiában és Montenegróban pedig 3,3 millió előfizetője van a társaságnak). Az érintett négy ország a csoport bevételeinek 9, EBITDA-jának pedig csupán 8 százalékát adja.
- mind a négy országban jelentősen csökkent az előfizetések száma az elmúlt években, a legfrissebb adatok szerint 2015 elejéhez képest Magyarországon 147 ezer, Bulgáriában 581 ezer, Szerbiában és Montenegróban pedig 229 ezer előfizetést veszített a Telenor.
Miért Magyarország is?
A korábbi hírekben még csak a bolgár, a szerb és a montenegrói operáció esetleges eladásáról szóltak a hírek, aztán a hét elején dobták be Magyarországot is, amivel kapcsolatban akkor azt írtuk, hogy van logika a magyar operáció eladásában is, hiszen a Telenor már régóta egyben kezeli ezt a 4 országot, a norvég cég ugyanis létrehozott egy kelet-közép-európai klasztert, amelybe Bulgária, Magyarország, Szerbia és Montenegró tartozik, és amelynek a vezetője az az Alexandra Reich, aki 2016 októberétől a Telenor Magyarország vezérigazgatója. A négy ország Telenor cégei együttesen már nagyobb erőt képviselnek, a közel 3,1 milliós magyarországi Telenor előfizetői bázissal összesen 9,6 millió mobil előfizetésről beszélünk.
Emelkedik az árfolyam
A bejelentésnek egyelőre örülnek a befektetők, a Telenor árfolyama az elmúlt napok esése után ma közel 1 százalékot emelkedett.
Forrás: portfolio.hu
Képek: portfolio.hu, hvg.hu, tekozlohomar