Ranitidin hatóanyagot tartalmazó gyomorsavcsökkentőket vont ki a forgalomból, illetve függesztette fel a forgalmazásukat az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI).
A hatóság a honlapján szerdán közzétett – közleménye szerint a svájci gyógyszerhatóságtól érkezett riasztás, mely szerint – a rákkeltőnek tartott – nitrózamint mértek az egyik indiai gyártó által gyártott ranitidin hatóanyagban.
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) jelenleg is vizsgálja a szennyeződés mértékét és esetleges kockázatát, valamint elővigyázatosságból az indiai Saraca Laboratories Limited által gyártott ranitidin hatóanyagú gyógyszerek forgalomból történő kivonását javasolta minden tagállamban.
Így tett az OGYÉI is, a betegek biztonságáért, és kivonja a forgalomból a:
- Ranitic 150 mg filmtablettát,
- a Ranitic 300 mg filmtablettát,
- a Ranitidin 1A Pharma 150 mg filmtablettát
- a Ranitidin 1A Pharma 300 mg filmtablettát
A készítmények vénykötelesek.
Közölték azt is: további vizsgálatok folynak, hogy ellenőrizzék más hatóanyaggyártó által előállított ranitidin tisztaságát.
Ezen gyógyszerek vizsgálatának végéig az OGYÉI további készítmények forgalmazását függeszti fel. Ezek közé tartozik, a:
- Zantac 150 mg filmtabletta,
- a Zantac 300 mg filmtabletta,
- a Zantac 25 mg/ml oldatos injekció,
- az Ulceran 150 mg filmtabletta,
- az Ulceran 300 mg filmtabletta,
- az Umaren 150 mg filmtabletta
- az Umaren 300 mg filmtabletta
A ranitidin úgynevezett hisztamin H2 receptorblokkoló, amelyet a gyomorsav túlzott termelődése esetén alkalmaznak, a reflux betegség, a nyombél- illetve gyomorfekély megelőzésére, illetve gyógyítására.
Mint írták, a betegek gyógyszeres terápiájának zökkenőmentes átállításához a gyógyszerhatóság felkérésére a Gasztroenterológiai Szakmai Kollégium ajánlást fogalmaz meg a betegek terápiájának módosítására, megnevezte a helyettesíthető hatóanyagokat.
Az OGYÉI intézkedései miatt a ranitidin tartalmú készítmények átmenetileg nem érhetők el kereskedelmi forgalomban. A ranitidin tartalmú gyógyszerek helyett több, más hatóanyagot tartalmazó gyógyszer alkalmazható hatásosan a panaszok kezelésére, ezért azt javasolják, hogy a betegek a kezelésükkel kapcsolatos kérdéseikkel keressék fel kezelőorvosukat vagy gyógyszerészüket.
(MTI)