Home Életmód Egészség - betegség Borzasztó tragédia! Kanyaróval fertőződött meg egy 14 hónapos budapesti kislány!

Borzasztó tragédia! Kanyaróval fertőződött meg egy 14 hónapos budapesti kislány!

0

Jelenleg kórházban kezelik, már nem fertőz, de nem tudni, eddig hány ember kaphatta el tőle a betegséget.

14 hónapos kislány fertőződött meg kanyaróval Budapesten. Sok év után ütötte fel újra a fejét a fővárosban a betegség. A kislány kora miatt még nem volt beoltva: Magyarországon a gyerekek 15 hónapos korban kapják meg az első kanyaró ellen is védelmet nyújtó, kombinált oltást, majd 11 éves korban a másodikat.

A fertőzést szinte biztosan Budapesten kapta el, vélhetően olyan – valószínűleg tünetmentes – emberek fertőzték meg, akik a környező országokban jártak, és onnan hurcolták be a fertőzést – írja Dr. Novák Hunor.

A kanyaró brutálisan fertőzőképes, ugyanis egy kanyarós beteg képes 11-18 másik embert megfertőzni. A betegség emberről emberre, és a levegőben is terjed. Az említett kislány már nem fertőz, de azt nem lehet tudni, hogy eddig hány embert fertőzhetett tovább.

A kanyaró veszélyes betegség, akár halált is okozhat!

Novák Hunornak dr. Kulcsár Andrea infektológus elmondta, a betegeknél tüdőgyulladás, bakteriális felülfertőződés-szepszis jelentkezhet, ritkábban agyvelőgyulladást is eredményezhet. A szakorvos megnyugtat mindenkit: járvány kialakulásától nem kell tartanunk.

„Ha azonban csökken a kanyaró ellen beoltottak száma, akkor szórványos megbetegedések, forrópontok kialakulhatnak, például olyan helyeken, ahol például 1-1 »oltásellenes« háziorvos körül tömörülnek ezek a betegek” – tette hozzá.

A betegségre a 15 hónap alatti gyermekek mind fogékonyak, és a középkorú emberek körülbelül 20%-a is, akiknél már nem jelent védettséget az egykori védőoltás. Hogy kiket és mikor javasolt hamarabb, vagy újraoltani, elolvashatod Novák Hunor írásában.

Kép: Medikids

Kanyaróról bővebben a Wikipediáról:

A kanyaró (latinul morbilli) vírus által okozott, veszélyes emberi megbetegedés. Habár népiesen vörös himlőként is emlegetik,[1] nincs köze a rózsahimlőhöz (Rubeola), a bárányhimlőhöz (Varicella) vagy a fekete himlőhöz (variola). A vírus a beteg ember váladékaival ürül, s cseppfertőzéssel terjed. A fertőződés után 9–11 nap múlva hirtelen fellépő nátha, láz, köhögés és kötőhártya-gyulladás jelentkezik, valamint a szájüregi nyálkahártyán cseresznyepiros foltok,[2] az úgynevezett Koplik-foltok jelennek meg. Később kiütések alakulnak ki a bőrön, egyúttal a láz csökken.

A betegség súlyos komplikációkkal járhat: felléphet középfül- és tüdőgyulladás, valamint különböző mechanizmusokkal kialakulhat agyvelőgyulladás (akár 15 évvel a fertőződés után is), továbbá felléphetnek egyéb bakteriális fertőzések.

A fertőzés lezajlása után egész életen át tartó immunitás alakul ki a kórokozóval szemben.

A betegség megelőzésére Magyarországon kötelező a védőoltás: a morbilli–mumps–rubeola (MMR) vakcinát a gyermekek először 15 hónaposan, majd az általános iskola VI. osztályában újra megkapják. Az oltóanyag „élő”, attenuált (tehát legyengített) kanyaró-, mumpsz- és rubeola- (rózsahimlő) vírusokat tartalmaz.

Forrás: szeretlekmagyarorszag.hu, wikipedia.hu

Exit mobile version
Megszakítás