Azt hitted, a kókuszzsír a lehető legegészségesebb zsiradék? Úgy tűnik, ez tévedés. Sőt, szakorvosok azt állítják ugyanolyan egészségtelen, mint az állati zsírok. De vajon miért?
Az amerikai kutatók szerint a kókuszzsír tele van telített zsírsavakkal, majdnem hatszor annyi van benne, mint például az olívaolajban. A jelentés szerint a kókuszzsír 82 százaléka telített zsírsavakból áll, míg a sertészsírnak csak 39 százaléka, a marhafaggyúnak 50 százaléka, a vajnak pedig 63 százaléka telített zsír.
Az American Heart Association már az 1950-es évek óta a telített zsírok mennyiségének csökkentését javasolja az étrendben, mivel ezek a zsírsavak segíthetik a “rossz” LDL koleszterin szintjének emelkedését. Ez pedig azért káros, mert elősegítheti a plakkok, vagyis lerakódások kialakulását az erekben, az érelmeszesedés pedig szív- és érrendszeri betegségek, illetve stroke kialakulásához vezethet. A “jó” HDL koleszterin ezzel szemben segíti a felesleges koleszterin visszajutását a májba, és végső soron annak kiürülését.
A kutatók inkább a növényi olajokban, valamint a halban, a diófélékben és az avokádóban megtalálható telítetlen zsírsavak fogyasztását ajánlják. Egy átlagos testsúlyú férfinak naponta legfeljebb 30 gramm, egy átlagos nőnek legfeljebb 20 gramm telített zsírsavat lenne szabad naponta fogyasztani.
Forrás: Ripost