A mostani olajárzuhanás Magyarországon kevésbé érezteti majd hatását – mondta el az InfoRádió Reggelinfó című műsorában Pletser Tamás. Az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője szerint most az jár jól, aki tartalékolni tud.

Az amerikai WTI (West Texas Intermediate) a hétfői napon – a közeli májusi határidőre – mínusz 37,6 dollárig zuhant, miután bizonyos cégek a tárolási problémák miatt már fizetni is hajlandóak, hogy a nyersolajat valaki átvegye – foglalta össze az InfoRádiónak nyilatkozó szakember.

Ez természetesen a magyar benzinkutakon soha nem fog bekövetkezni, miután egyrészt Magyarországnak nem az amerikai WTI az irányadó, hanem a Brent, másrészt Magyarországon igen komoly jövedéki- és egyéb adók terhelik az üzemanyagárakat, amik mindenképp költségként jelentkeznek – tette hozzá Pletser Tamás.

Erste Bank olaj- és gázipari elemzője szerint fontos kiemelni, hogy

a WTI „összeomlása” nem az egész olajpiacot bomlasztja, hiszen ez az ipar csak egy szegmense.

És bár valóban komoly szállítási és tárolási-kapacitási gondokkal küzdenek az USA „közepén” a túlkínálat miatt, ez az Európában irányt adó Brent típusú kőolaj esetében valószínűleg nem fog bekövetkezni.

Az amerikai kormányzat közben bejelentette: 75 millió hordó nyersolajat megvásárol a stratégiai tartalék számára, amely lépést Pletser Tamás is feltétlenül szükségesnek és megfelelőnek nevezett, ugyanis nagy pazarlásnak tartaná a világ és az Egyesült Államok számára is, ha a kialakult helyzet miatt jelentős kőolajipari kapacitások eltűnnének. Ezt az USA úgy tudja ellensúlyozni, hogy beszáll a vételi oldalra. A felkínált mennyiség, jegyezte meg, 8-10 nap alatt megtelik a mostani túlkínálat miatt.

Ezt követően várhatóan kénytelenek lesznek egyes piaci szereplők csökkenteni a kapacitásaikat és gyakorlatilag „erőszakosan elfojtani a kutakat”, kikapcsolni azokat – tette hozzá az Erste elemzője, aki szerint ezzel az a probléma, hogy

eltűnhet a világ kapacitásának 10-15 százaléka is,

amit a későbbiekben nagyon nehéz lesz újraindítani. Egy visszaépülő kereslet esetén a hiányzó kínálat pedig komoly olaljár-emelkedést is okozhat.

Végezetül megjegyezte, a jelenlegi helyzet első számú nyertesei azok lehetnek, akik képesek most olcsón betárolni, és majd, amikor a piac helyreáll, egy-két év múlva, jelentős haszonnal adhatnak túl az olajon.

Nyitókép: Forrás: Pixabay.com
infostart, Hirmagazin.eu

ElőzőÜtközőzónába került az ország, így változik az időjárás – videó
KövetkezőBér, támogatás – kinek mi marad a zsebében?
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza