Hirmagazin
Image default
Gazdaság

Borbély Lénárd: az Alstom-beruházást átszőtte a korrupció, a kenőpénzek a balliberális döntéshozók zsebébe kerülhettek! Oszd meg!

Tartok attól, hogy Magyarországon sem a valódi felelősöket fogják megnevezni, pedig az egész metróberuházást átszőtte a korrupció, a kenőpénzek pedig az MSZP és az SZDSZ pártkasszájába, illetve a hozzájuk köthető politikusok zsebébe kerülhettek

– nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Borbély Lénárd, az Alstom metrókocsik 2006-os közbeszerzését vizsgáló ideiglenes fővárosi bizottság elnöke azután, hogy kiderült, egy londoni bíróság már futni hagyta a 2,2 milliárd forintos, nemzetközi vesztegetési botrány fő felelőseit. 

Amikor a vizsgálóbizottság a metróberházás ügyét vizsgálta, akkor a bizottság tagjainak az volt az egyértelmű meggyőződése, hogy az egész beruházást átszőtte a korrupció. Tisztán látszik a szerződéskötések mechanizmusából, hogy itt óriási pénzek vándorolhattak bizonyos emberekhez és pártokhoz

– nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Borbély Lénárd, az Alstom metrókocsik 2006-os közbeszerzését vizsgáló ideiglenes fővárosi bizottság elnöke azután, hogy a 24.hu csütörtökön megírta, egy londoni bíróságon csúnyán megbukott a 2,2 milliárd forintos, nemzetközi vesztegetési botrány.

Tavaly decemberben ugyanis jogerős ítélet született és a harminc országot is érintő ügyben mindössze egyetlen, litvániai ügyben találtak bizonyítékot arra, hogy a cég alkalmazottai lefizettek kormányhivatalnokokat és egy minisztert. Magyarország esetében nem leltek hasonló nyomot, annak ellenére, hogy korábban az Egyesült Királyság Jelentős Csalások Elleni Hivatala négy Alstom-vezetőt vádolt meg azzal, hogy 2006 januárja és 2007 októbere között bűnszervezet tagjaként összesen 2,3 millió eurónyi összeget juttattak a BKV tisztviselőinek, illetve az üzlet megkötésében közreműködő ügynököknek, hogy befolyásolják a Budapesti Közlekedési Vállalatot a francia társaság metrószerelvényeinek megvásárlása érdekében.

Tarlós István főpolgármester (j) és Borbély Lénárd, Csepel polgármestere (Fidesz-KDNP), az Alstom metrókocsi-beszerzéseket vizsgáló ideiglenes bizottság elnöke a testület vizsgálati jelentéséről tartott sajtótájékoztatón a Városháza sajtóközpontjában 2017. január 9-én. MTI Fotó: Marjai János

DEMYSZKY KÖZVETLEN UTASÍTÁSOKAT ADOTT?

“Tartok attól, hogy Magyarországon sem a valódi felelősöket fogják megnevezni, pedig egyértelműnek tűnik, hogy az akkori balliberális politikai döntéshozók lehetnek a fő bűnösök ebben a történetben” – fűzte hozzá Borbély Lénárd. A csepeli polgármester újra megemlítette portálunknak azt is, hogy az egyik meghallgatáson Aba Botond, a BKV volt vezére saját maga mondta el, hogy Demszky Gábor közvetlen utasításokat adott a 4-es metróval kapcsolatos ügyekben. Hozzátette: nem áll messze az igazságtól, aki azt gondolja, hogy az MSZP és az SZDSZ pártkasszájába, illetve a hozzájuk köthető politikusok zsebébe kerülhettek az Alstom kenőpénzei.

MAGYARORSZÁGON MÉG NYOMOZNAK

Ismert,az Alstom-metrókocsik beszerzésével összefüggésben 2011-ben vezető beosztású hivatalos személy által kötelességszegéssel elkövetett vesztegetés bűntette és más bűncselekmények miatt indult nyomozás, amely 2016. szeptember 16-án került a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) hatáskörébe. Az ügyészség 2016 októberében hallgatta ki az első gyanúsítottakat, Terner Gézával szemben pedig nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki. A férfi állítólag azóta Izraelben bujkál. Az ügyben azután indult vizsgálat, hogy 2010-ben az Állami Számvevőszék átvilágította a 4-es metró beruházását és a járműbeszerzéseket. A számvevőszék jelentése szerint a beruházással a magyar államot és a fővárosi önkormányzatot jelentős vagyoni hátrány érte. A botrány kirobbanása után Medgyessy Péter volt miniszterelnök neve is előkerült, miután napvilágot látott, hogy családi cégéhez két részletben összesen több, mint 597 ezer euró áramlott az Alstomtól. A pénz nagy része végül Medgyessy felesége, Csaplár Katalin magánbankszámláján landolt.

A Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) tájékoztatása szerint az ügyben eddig hat személyt hallgattak ki gyanúsítottként, ám egyikük sem közszereplő, így a bűncselekmény valódi haszonélvezői egyelőre nem kerültek célkeresztbe. Az ő meggyanúsításukra már csak áprilisig van ideje a KNYF-nek, utána a törvény szerint le kell zárni a nyomozást, miután tavaly októberben letelt az első gyanúsításközléstől számított két év, amit egyetlenegyszer, legfeljebb hat hónapra lehet csak meghosszabbítani. Ez már megtörtént, de pár hónap múlva ez a határidő is lejár.

Fotó: magyaridők.hu

Kapcsolódó hírek

A Real-PR 93. friss közvélemény-kutatása alapján a magyarok 87 százalékának jó a véleménye a 13. havi nyugdíj napokban történő folyósításáról.

Géza

Fontos téma van terítéken, amely valószínűleg sokakat érint, különösen Érden és környékén. Az új vízórák mérése valóban jelentős problémát okozhat, főleg ha az új eszközök indokolatlanul magas fogyasztást mutatnak – hanganyag (az emberek, a fogyasztók fel vannak háborodva..)

Géza

Súlyos csapadékhiány fenyegeti az országot – egy évszaknyi eső hiányzik.. Ha így marad, a pénztárcánkon érezzük meg..

Géza
Megszakítás