forrás: gasztroangyal.hu
Nem kell végeláthatatlan főzésbe fogni, hogy meglegyen az ünnep hangulata. Ez a recept ötvözi azokat a tradicionális hozzávalókat, amiért a Húsvétot szeretjük.
Locsolkodjunk, vagy zárkózzunk be? Esetleg menjünk el kirándulni, hogy véletlenül se érje egy csepp „Krásznájá Moszkva” se a fejtetőnket? Bizony ez örök dilemma, pedig nem kell feltétlenül választanunk, csupán egy kicsit lazábban kell venni az ünnep körülötti felhajtást és nem úgy fognak a húsvétra gondolni, mint a szükséges rosszra.
Sokan rágörcsölnek a hosszú hétvégére, hetekig bújják a szórólapokat hol olcsóbb a sonka, a tojás és a torma és éjszakába nyúlóan böngészik az interneten a recepteket, melyekben szerepel a hőn áhított kulcsszó, mint a gyors verzió vagy, hogy pofonegyszerű.
Pedig tényleg nem kell a sonka, a fasírt, a rántott hús és a saláta mellé még kaszinótojást is tölteni, hogy másnap csupán a nagypapa vegyen egyet belőle, mivel a szomszédok a hajnal leple alatt már elhagyták a településtáblát.
Válasszunk ki egyetlen fogást, amivel mégis ünnepivé varázsolhatjuk a Húsvét hétfőt, esetleg készítsünk el egy finom desszertet ráadásként, így legalább nem kell egy hét múlva is a franciasalátát reggelizni a megmaradt sonkával.
Borbás Marcsi húsvéti töltött kalács receptje éppen megfelelő lehet, hogy kikacsintva kicsit a hagyományos ételekből, mégis sikerüljön az ünnep három sarkalatos elemét, a sonkát a tojást és a tormát egy receptben összehozni. A műsorvezetőnő a Gasztroangyal oldalán osztotta meg ezt az egyszerű, de annál nagyszerűbb fogást, mely az ő ünnepi asztaláról sosem hiányzik.
Húsvéti töltött kalács:
Hozzávalók
70 dkg liszt; 5 dkg élesztő; 2 ek. cukor; 4-5 dl tej; 2 tojás sárgája; 5 dkg vaj; 1-2 ek. zsír; 1 kk. só; A kenéshez 1 tojás
A töltelékhez: 30 dkg főtt sonka; 4 főtt tojás; 75 dkg krémsajt; friss torma; 1 ek. mustár; frissen őrölt fehér bors; só
Elkészítés
A lisztet egy tálba szitáljuk, a közepébe pedig mélyedést készítünk. 1 dl tejbe morzsoljuk az élesztőt, megszórjuk egy kevés cukorral, és a liszt közepére öntjük, hagyjuk felfutni. Ezután hozzáadjuk a maradék tejet, a zsírt, a sót, és bedagasztjuk a tésztát. Mikor már éppen összeállt, a vajat is belegyúrjuk. Letakarjuk, és hagyjuk szépen megkelni. Ha már levegősre dagadt, óvatosan téglalap alakúra nyújtjuk, és hosszában három részre vágjuk.
A középső részre kerül az apróra darabolt sonka, melyet összekeverünk a krémsajt harmadával. A főtt tojásokat kis kockákra vágjuk, majd hozzáadjuk a mustárt, a fehérborsot és a krémsajt harmadát. Ezzel töltjük a második tészta csíkot. A harmadikat krémsajttal elkevert, frissen reszelt tormával töltjük meg. Ízlés szerint tegyük bele a tormát, attól függően, mennyire erősre szeretnénk a tölteléket. A három részt egyenként óvatosan összehajtjuk, a széleket összenyomjuk, és szép fonatot készítünk belőlük. A tepsiben is hagyjuk még kelni fél órát. Ezután megkenjük a tetejét felvert tojással. Előmelegített 220 fokos sütőbe tesszük, majd öt perc után csökkentjük a hőmérsékletet 170 fokra. 45 perc alatt aranybarnára sül.
Dzsemes bögrés sajttorta
Mivel az elfoglalt háziasszonyoknak a tésztagyúrásból egyszerre elég ennyi, jöhet a sós kalács mellé egy olyan édesség, amihez nem kell igénybe venniük párjuk izmos karjait és már előző nap is elkészíthető.
Hozzávalók
400 g mascarpone; 400 g áttört túró; 200 g porcukor; 60 g búza vagy kukorica keményítő; 2 egész tojás; 3 tojás sárgája; 60 g olvasztott vaj; reszelt citromhéj; 1 rúd vanília kikapart belseje; darabos gyümölcsdzsem; a bögrék aljára összetört linzertészta, vagy darabosra tört omlós keksz
Elkészítés
A mascarponét az áttört túróval, a porcukorral, a tojás sárgákkal, az egész tojásokkal, a vaníliarúd kikapart belsejével géppel kikeverjük, a legvégén csorgatjuk bele az olvasztott vajat és simára keverjük a krémet. Üveg bögrék aljára jó két ujjnyi magasságban összetört linzertésztát vagy darabokra tört omlós kekszet töltünk, erre tesszük körülbelül a bögre 2/3-áig a mascarpones krémet, majd ujjnyi vastagon a gyümölcsdzsemet kenjük rá, a legvégén a mascarpone krémmel zárjuk le a tetejét. Ezután tepsibe helyezzük a bögréket, kevés vizet öntünk az aljára és 160 fokos sütőben 40-50 perc alatt addig sütjük, amíg szép aranybarnára nem sül a teteje. Miután kivettük a sütőből, meg kell várni, amíg teljesen kihűl, csak azután díszíthetjük felvert tejszínhabbal. Tálalásig hűtőszekrényben tároljuk.
Egyféle főfogás és egyféle desszert, mégis mi lehetünk ezzel a két recepttel az ünnep sztárjai. Ezen két fortély mellett szombaton jut idő a családi tévézésre, vasárnap, lévén kifejezetten jó időt jósolnak kellemes 15 fokkal, kirándulásra és a hétfőt sem kell a konyhában tölteni.