6.2 C
Budapest
2024. március. 29. péntek
HomeFőhírekBelföldi hírekBombázni kezdtek az oroszok Szíriában

Bombázni kezdtek az oroszok Szíriában

A moszkvai védelmi minisztérium szerdán megerősítette, hogy Oroszország légicsapásokat kezdett Szíriában az Iszlám Állam (IÁ) nevű dzsihadista szervezet ellen.
Franciaország 2015. szeptember 29-én bejelentette, hogy emberiesség elleni bűncselekmények miatt vizsgálatot indít Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimje ellen, a 2011 és 2013 között elkövetett jogtiprások alapján. (MTI)

A tájékoztatás szerint az orosz hadsereg katonai felszerelésekre, kommunikációs berendezésekre, valamint fegyver-, üzemanyag- és lőszerraktárakra mért csapást a polgárháború sújtotta közel-keleti országban.

Egy név nélkül nyilatkozó amerikai illetékes korábban azt közölte a Reuters brit hírügynökséggel, hogy az orosz légierő a nyugat-szíriai Homsz város közelében lévő célpontokat támadott, azonban az amerikai közlés szerint úgy tűnik, nem az Iszlám Állam uralta területekre mértek csapást az orosz gépek. Ezt a Pentagon is megerősítette. A tisztségviselő arról számolt be, hogy Moszkva egy órával a légitámadás megindítása előtt értesítette Washingtont, további részleteket azonban nem árult el.

Szíriai biztonsági források szerint az orosz fegyveres erők a helyi kormányerőkkel együttműködve Szíria három tartományában is légicsapásokat hajtottak végre. „Az orosz és szíriai repülőgépek a mai napon számos csapást mértek a terroristák állásaira Hama, Homsz és Latakia tartományban” – közölték nevük elhallgatását kérő tisztségviselők.

Vlagyimir Putyin orosz államfő eközben kijelentette, hogy országa légiereje támogatást fog nyújtani a Bassár el-Aszad szíriai elnökhöz hű erőknek. Azt ugyanakkor kizárta, hogy Moszkva szárazföldi harcoló alakulatokat küldjön az IÁ ellen.

Putyin arra számít, hogy a konfliktus politikai rendezése érdekében Aszad tárgyalóasztalhoz fog ülni a szíriai ellenzék képviselőivel.

Az orosz parlament felsőháza, a Szövetségi Tanács Vlagyimir Putyin elnök kérésére szerdán hozzájárult az orosz hadsereg külföldön történő bevetéséhez, lehetővé téve az orosz légierő részvételét az Iszlám Állam szíriai állásai elleni támadásokban.

A szíriai elnök hivatala közölte, Damaszkusz azzal a kéréssel fordult Oroszországhoz, hogy nyújtson katonai segítséget. A Bassár el-Aszad sajtóirodája által kiadott közleményben hangsúlyozták, hogy „a Szíriának nyújtott orosz katonai segítség a szíriai állam kérésére történt és történik”.Ellenzékiek szerint rájuk mértek csapást az orosz gépek, nem az Iszlám Államra
Lavrov: Moszkva a harc hatékonysága érdekében kész a kommunikálni az IÁ elleni koalícióval – részletek itt.

Ellenzéki csoportok szerint az ő állásaikra mért légicsapásokat az orosz légierő a szíriai Hama tartományban és Homsz város közelében, nem az Iszlám Állam (IÁ) szélsőséges szervezetre. Moszkva visszautasította és a tények eltorzításának nevezte ezeket a vádakat.

Dzsamil asz-Szaláh, a Szabad Szíriai Hadsereg (SZSZH) nevű mérsékelt ellenzéki fegyveres csoport egy tisztje közölte, az orosz gépek a Hama tartomány északi részén tartózkodó ellenzékieket bombázták. Hangsúlyozta, hogy ezeken a területeken nincsenek dzsihadisták, és teljes mértékben az SZSZH irányítása alatt vannak.

A szíriai hadseregből dezertált őrnagy elmondta, hogy csoportjukat az Aszad-ellenes külföldi hatalmak fejlett páncéltörő rakétákkal is ellátták. Az AP amerikai hírügynökség jelentése szerint az SZSZH-t az Egyesült Államok is támogatja.

Az ENSZ-közgyűlés alkalmából jelenleg New Yorkban tartózkodó Háled Hudzsa, a törökországi székhelyű Szíriai Nemzeti Koalíció (SZNK) ellenzéki szervezet elnöke Twitter-bejegyzésében közölte, a Homsz város környéki légicsapásoknak legalább három tucatnyi civil áldozata is volt. A lebombázott helyszíneken sem az IÁ, sem az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet szíriai szárnya, az an-Nuszra Front fegyveresei nincsenek jelen – jelentette ki.Minden ellenzéki „terrorista”
A szíriai állami televízió arról számolt be, hogy az orosz gépek a szíriai légierővel együttműködve különféle terrorista célpontokat bombáztak Hama és Homsz tartomány területein. A szíriai rezsim azonban minden ellenzékire terroristaként hivatkozik.

Az ENSZ-közgyűlés ülésszaka alkalmából New Yorkban tartózkodó francia külügyminiszter azt mondta, az első jelek alapján az oroszok által támadott területek nem az Iszlám Állam ellenőrzése alatt állnak. Laurent Fabius, akinek elmondása szerint Moszkva nem értesítette előre Párizst a katonai beavatkozásról, hangsúlyozta: a szíriai légicsapásoknak nem a polgári lakosság és a mérsékelt ellenzékiek, hanem terroristák ellen kell irányulniuk. Hozzátette, a szíriai légtérben bekövetkező légi balesetek elkerülése érdekében fontos az egyeztetés a közel-keleti országban beavatkozó felek között.

Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő később a „tények eltorzításának” nevezte azokat a bírálatokat, amelyek szerint az orosz harci gépek nem az IÁ állásait támadták Szíriában. Az illetékes azt is határozottan tagadta, hogy az orosz légicsapásokban civilek haltak volna meg Szíriában.

„Oroszország éppen hogy megkezdte a hadműveletet az Iszlám Állam ellen, és máris számos hamis jelentés jelent meg a médiában, amelyek szerint békés civilek halnak meg az orosz akció eredményeképpen” – mondta Zaharova, aki szerint információs háború zajlik Oroszország ellen.Kerry beszélt Lavrovval

Egy neve elhallgatását kérő amerikai illetékes azt közölte, hogy John Kerry amerikai külügyminiszter szerdán telefonon beszélt orosz kollégájával, és a beszélgetés során veszélyesnek nevezte Oroszország szíriai beavatkozását.

A NATO bírálta az orosz akciót, és hangsúlyozta, „nem konstruktív” Moszkva részéről, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnököt támogatja, mert „Aszad része a problémának”. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár felszólította Oroszországot, hogy vállaljon „az előrelépést szolgáló és együttműködő szerepet az Iszlám Állam elleni harcban”.

Az orosz parlament felsőháza, a Szövetségi Tanács Vlagyimir Putyin elnök kérésére szerdán hozzájárult az orosz hadsereg külföldön történő bevetéséhez, lehetővé téve az orosz légierő részvételét az Iszlám Állam szíriai állásai elleni támadásokban. A moszkvai védelmi minisztérium szerdán megerősítette, hogy Oroszország légicsapásokat kezdett Szíriában IÁ ellen.

Szíriában több mint négy éve dúl polgárháború, amelyben mérsékelt és szélsőséges felkelőcsoportok egymás és Bassár el-Aszad elnök ellen is harcolnak, s a felek közti frontvonalak folyamatosan változnak.

A franciák vizsgálatot indítottak

Emberiesség elleni bűncselekmények miatt vizsgálatot indít Franciaország Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimje ellen, 2011 és 2013 között elkövetett jogtiprások alapján – jelentette be kedden a francia kormány, „a gyilkosságokat elkövetők büntetlensége elleni fellépést sürgetve”.

A nyomozás mindenekelőtt a szíriai katonai rendőrség egyik volt fotográfusának, bizonyos Césarnak a tanúvallomásaira támaszkodik. A férfi 2013 júliusában menekült el Szíriából, 55 ezer, megkínzott emberek holttestéről készült borzalmas fotót menekítve ki az országból.

A nyomozás lefolytatásával az Emberiesség Elleni Bűncselekmények, Népirtások és Háborús Bűncselekmények Elleni Harc Központi Hivatala (OCLCHGCG) elnevezésű francia hatóságot bízták meg.

Laurent Fabius külügyminiszter bejelentése különös aktualitással bír jelenleg, amikor a szíriai válság áll az ENSZ-közgyűlés vitáinak középpontjában.Párizs szerint erkölcsi hiba rehabilitálni Bassár el-Aszad elnököt  David Cameron brit miniszterelnök szerint az orosz légierő szerdai szíriai bevetése helyeselhető lenne, ha a támadások az Iszlám Állam nevű dzsihadista terrorszervezet állásai ellen irányultak.

Erkölcsi hiba lenne és megakasztaná a szíriai válság megoldására tett erőfeszítéseket, ha „rehabilitálnák” Bassár el-Aszad szíriai elnököt – mondta szerdán Manuel Valls francia miniszterelnök.

„Aszadot rehabilitálni erkölcsi hiba lenne, és főleg mozdulatlanságra ítélne minket, hiszen maguk a szíriaiak sem tudnák ezt elfogadni, és a régió egyetlen szunnita arab országa sem egyezne bele” – fogalmazott a kormányfő a nemzetgyűlésben egy képviselői kérdésre válaszolva.

„Ki gondolhatja azt egy pillanatig is, hogy az, aki annyi katasztrófáért felelős, megtestesítheti az országa jövőjét? Ki gondolhatja, hogy a probléma legfőbb okozója részese lehet a megoldásnak? És hogyan lehetne támogatni a visszatérést a háború előtti status quóhoz azzal az ürüggyel, hogy a zsarnok alternatívája rosszabb?” – tette hozzá.

Most népszerű

Hasonló hírek

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem