Home Életmód Életmód hírek Bolti szarkák kedvelt lopási technikái

Bolti szarkák kedvelt lopási technikái

hirmagazin 2015 05 24 145138

Angliában évente több millió fontot költenek a bolti lopások megakadályozására, az Egyesült Államokban pedig éves szinten mintegy 33 milliárd dollárnyi közpénzt fordítanak erre a célra. A csúcstechnológia bevonása ellenére sem szűnik meg azonban a probléma. Az egyre népszerűbbnek látszó „mesterség” nagymértékben hozzájárul a kis boltok tönkremeneteléhez.

A bolti szarkák megjelenése rendkívül változatos; korra, fajra és nemre vagy gazdasági háttérre való tekintet nélkül tevékenykednek, bár nagy részük (25%) tinédzser.

Kiváltó okai az alábbiak lehetnek:

• „Szakmai” tevékenység – bolti lopás, mint kenyérkereset

• Izgalom hajhászása

• A tett jogosságáról való meggyőződés – a kormány/világ/vállalat köteles eltartani engem

• Társadalmi/gazdasági reakció – bizonyos dolgokat nem engedhetek meg magamnak

• Szokás

• Bizonyos pszichológiai problémák, például kleptománia megjelenése

Az egyes típusok esetében más-más kiváltó okkal állunk szemben. A tett következményeként várható börtönbüntetés tekintetében azonban nincs különbség közöttük. Profik

A profi bolti szarkák nyilvánvalóan a drága cikkekre utaznak, és amikor besétálnak egy boltba, ritkán tudják előre, mit fognak elhozni. Végezhetik ezt a tevékenységüket kenyérkereseti céllal, vagy valamilyen szenvedélyük, például a drogfogyasztás pénzügyi fedezésére. Általában kiterjedt hálózattal rendelkeznek az ellopott áru továbbadására. A letartóztatásnál gyakorta ellenszegülnek, és nemigen mutatnak megbánást. Érdekes, hogy számos profi bolti tolvaj által vezetett weboldal létezik, és írásaikból az derül ki, hogy választott szakmájuk az ő szemükben igen magas rangot képvisel.

Izgalmat hajszolók

A serdülők leginkább ebbe a csoportba tartoznak, ahol a lopás maga a fontos, és nem az ellopott tárgy. Ha megúszod, ezzel nemcsak rangot szerzel a társaid között, hanem valami szédületes izgalomban is részed lehet. Nem feltétlenül lopási szándékkal lépnek be egy üzletbe, de ha úgy adódik, megteszik – akár azért, hogy megszerezzenek valamit, amit nem engedhetnek meg maguknak, akár azért, hogy magasabb legyen a többiek között elfoglalt státusuk.

„Jogosult” vásárlók

Ők különlegesnek érzik magukat – mintha a társadalmi szabályok nem vonatkoznának rájuk. Azt hiszik, hogy a többiek felett állnak. A törvények, szabályok és elfogadott normák jármát viseljék csak a többiek – ők ugyan nem fogják! Saját világukban élve nem akarnak tudni arról, hogy milyen terhet tesznek a többiek vállára az ellopott árumennyiség miatt megemelkedett árakkal. Gyakran tehetős és engedékeny háttérrel rendelkeznek, ahol soha nem is léteztek határok. Amit akartak, azt megkapták. Ritkán kellett felelősséget vállalniuk tetteikért, és így önző, megfontolatlan és éretlen felnőttekké váltak.

Idetartoznak azok is, akik úgy érzik, hogy mivel kifizették a szállodai szoba árát, a szoba felszerelésének egy része is jár nekik. Ha letartóztatnák őket, megbotránkoznának, és megpróbálnák igazolni tettük jogos voltát. Bizonyos szegényebb, jogfosztott közösségekben, ahol a gazdagok és szegények közötti különbségek óriásiak, azok, akiknek nincsenek egyenlő esélyeik az oktatás és álláskeresés területén, úgy vélik, hogy joguk van elvenni azt, amit megvenni nem tudnak. Ez náluk a túlélés eszköze.

A szokás rabjai

Ahogy egy dohányos rá akar gyújtani vagy a szerencsejátékos fogadni akar, a megrögzött bolti szarkának egyszerűen szüksége van arra, hogy lopjon – ha megkéred, hogy ne tegye, az olyan, mintha egy alkoholistának mondanád, hogy ne igyon. Az ő számára a lopás izgalmat jelent, és lehetőséget teremt a bosszúállásra egy olyan társadalmon, amely szerinte elbuktatta és megsértette őt. Gyakran nem számít, hogy mit lop; az izgalom abban áll, hogy megtorolja a sérelmeit. Ez azonban sajnos függőséget okoz, és ami valaha kis csínynek indult, állandóvá válhat, mivel a kezdeti izgalmat szeretnék újra átélni.

A lopással hatalmas mennyiségű elfojtott haragtól, frusztrációtól, valamint egyéb stressztől és lelki feszültségtől szabadulhat meg, mely ezt követően megint a legközelebbi lopásig gyűlik. Ily módon a lopás a negatív, ki nem mondott érzelmek enyhítésének szokásos eszközévé válik.

Kleptománia

A kleptomániások spontán cselekednek, azaz nem tervelik ki a lopást, és általában a számukra haszontalan tárgyakat visznek el. A bolti szarkák csak mintegy 5%-a esik ebbe a kategóriába, és a leggyakrabban 35 év körüli nők az elkövetők. A viselkedés kiváltó oka lelki nyugtalanság, és nem bosszú vagy valamilyen igény vezérli. A kleptomániások gyakran egyéb pszichés zavaroktól (például komoly depresszió és szorongás) is szenvednek. Vannak arra utaló bizonyítékok, hogy egy, az agyban található vegyület, a szerotonin rendellenességével függ össze a probléma. Tettükkel kapcsolatban csekély vagy semennyi bűnbánatot sem mutatnak, és meglepődnek a felhajtáson, ha elkapják őket. Az is előfordulhat, hogy a bennük lévő feszültséget enyhítik lopással.

Kedvelt lopási technikák

A leggyakrabban alkalmazott trükk a nyitott táska, de vannak ennél sokkal leleményesebb bolti szarkák is, akik például babakocsiba vagy esernyőjükbe teszik a zsákmányt. Az újság is jó módszer a kisebb tárgyak esetében, és vannak elkövetők, akik a combjuk közé rejtett árucikkekkel sétálnak ki az üzletből. Ezzel a technikával írógéptől kezdve egész sonkákig sok mindent el lehet csenni! Mások úgy jönnek ki a próbafülkéből, hogy sokkal több réteg ruha van rajtuk, mint amikor bementek.

Az arcátlanabbak egyszerűen elveszik, amit akarnak, és a bolti eladók ijedelmére vagy lassú reakciójára számítva távoznak a „csempészáruval”. Egy kiállítási standról több, a tulajdonostól csupán pár lépésnyire kiállított számítógépet vittek el. Máskor a bolti tolvajok egy kivilágított luxusautó-szalonból sétáltak ki észrevétlenül, több leszerelt alkatrésszel a „markukban”.

Hogyan szokjunk le?

Meg kell értened, hogy amit teszel, az nagyon veszélyes. Ha elkapnak, börtönbüntetés vagy közmunka várhat rád. Hiába szomjazol bosszúra, mindenképpen a társadalomé lesz az utolsó szó. Lopással nem lehet megtorolni egy olyan társadalmi rendet, ahol a törvény az úr. Ha kísértést érzel, képzeld el, amint elfognak, és hogy ez milyen következményekkel jár rád és a szeretteidre nézve. Lehetnek a lopást előidéző mélyebb gondok is, például a depresszió. Kérj segítséget, mielőtt elkapnak, vagy esetleg keress valamilyen pozitív tevékenységet a lopás helyettesítésére!

forrás: Delina

Exit mobile version
Megszakítás