2015. 05. 27. – 00:52
forrás: MTI
A Fonogram-díj valamennyi kategóriában egy művészi kivitelű aranyozott mikrofon. A könnyűzenei kategóriákban egy zenészekből, zenei szakemberekből, újságírókból álló jelölőbizottság, valamint egy szűkebb szakmai zsűri, a Fonogram Bizottság tagjai szavaztak. A Fonogram – Magyar Zenei Díjat – Arany Zsiráf-díj néven – a magyar hanglemezkiadás kiemelkedő teljesítményeinek, valamint a nemzetközi hanglemezkiadás Magyarországon kiemelkedő sikerű és értékű albumainak díjazására alapította a MAHASZ közgyűlése 1992 szeptemberében. A díjra az elismerés odaítélésének évét megelőző két naptári évben Magyarországon megjelent album nevezhető.
Csemer Boglárka Boggie, a Wellhello, a Szabó Balázs Bandája, Gájer Bálint, Halász Judit, a Berki Tamás-Sárik Péter duó és a Söndörgő is Fonogram-díjat kapott kedden a Várkert Bazárban rendezett gálaesten. Az év dala a Halott Pénz Valami van a levegőben című száma lett, az életműdíjat Pásztor László kapta.
A Magyar Hangfelvétel-kiadók Szövetsége (MAHASZ) által rendezett díjátadón tizenhárom hazai és hat külföldi kategóriában adták át a szakmai zsűri által odaítélt Fonogram-díjakat. Az év hazai daláért folyó versenyben a közönség szavazatai döntöttek.
Az év hazai klasszikus pop-rock albuma vagy hangfelvétele Csemer Boglárka Boggie All Is One Is All című albuma (Tom-Tom Records) lett, a hazai modern pop-rock kategóriában a Wellhello Rakpart/apuveddmeg című kislemeze (Magneoton) futott be, az év hazai alternatív vagy indie rock albumának vagy hangfelvételének a Szabó Balázs Bandája Élet elvitelre (szerzői kiadás) című lemezét választották.
Az év hazai elektronikus zenei albuma vagy hangfelvétele Vekonyz The Way I Do című dala (Elephant House) lett, a hazai rap vagy hip-hop felvételek között a Halott Pénz Valami van a levegőben/Nem érinthet meg (szerzői kiadás), a hazai hard rock vagy metál kategóriában az Apey And The Pea Hellish című anyaga (szerzői kiadás) győzött.
Az év hazai hagyományos slágerzenei albuma vagy hangfelvétele Nótár Mary Mindenkinek szól című anyaga (Skyforce) lett, a hazai kortárs szórakoztató zenei kategória győztese Gájer Bálint és az Egyszerű az élet (Universal Music), az év hazai gyermekalbuma Halász Judit Kezdődhet a mulatsága lett, az év felfedezettje pedig a Middlemist Red (MamaZone).
Az év hazai dzsessz albuma kategóriában a Berki Tamás-Sárik Péter duó Minden délibáb című lemeze (Berki Produkciós és Oktatási Bt.) bizonyult a legjobbnak, az év hazai világ- vagy népzenei albuma a Söndörgő Tamburocket Hungarian Fireworks (Riverboat Records/World Music Network) című produkciója lett. Az év dalának a Halott Pénz Valami van a levegőben című számát választották.
Idén is díjazták azon külföldi kiadók lemezeit, amelyek a hazai piacon is jelen vannak.
Az év külföldi klasszikus pop-rock albuma vagy hangfelvétele Robbie Williams Swings Both Ways-e (Universal Music), az év külföldi modern pop-rock albuma vagy hangfelvétele Ed Sheeran X-e (Magneoton/Warner Music), az év külföldi alternatív vagy indie rock albuma Beck Morning Phase-e (Universal Music) lett. A külföldi hard rock vagy metál kategóriában a Judas Priest Redeemer of Souls című CD-je (Sony Music), a külföldi elektronikus zenei albumok közül a Calvin Harris Motion (Sony Music) című anyaga, a külföldi rap/hip-hop előadók között a Roots And Then You Shoot Your Cousin (Universal Music) című munkája futott be.
A gálaesten életműdíjat kapott Pásztor László, a Neoton alapítója.