Szoboszló ősi magyar település a világhírű hortobágyi puszta és Debrecen szomszédságában. A település területén és környékén már az újkőkorban éltek emberek. Számos értékes lelet került elő a honfoglalás idejéből és az Árpád-kori sírokból is. Lakóhelyünk a 10-11. század fordulóján falu, majd vásártartó hely volt. Zobozlou Wasar (Szoboszlóvásár) nevét I. Géza király említette először egyik alapítólevelében (1075). A mezővárosi fejlődés útján járó települést a török zsoldban álló tatárok 1594-ben szinte teljesen elpusztították.
Szoboszló újjászületését a hajdúknak köszönheti, akiket Bocskai István Erdély és Magyarország fejedelme 1606. szeptember 2-án Kassán kelt adománylevelében itt telepített le. Földet és kollektív nemességet biztosított nekik. Az otthonra talált hajdúk hosszú időn át fontos oltalmazói voltak hazánk függetlenségének.
A múzeumalapítás gondolata Hajdúszoboszlón 1956 után érett meg, a gimnázium akkori honismereti szakköri tagjainak és történelem tanáruknak lelkes munkája nyomán. Ennek eredményeként 1964-ben a gyűjtemény működési engedélyt kapott és múzeumi rangra emelkedett. A helytörténeti kiállításban kiemelt szerepet töltenek be a Bocskai- és a hajdúemlékek. A fecskefark alakú, zöld nyomottmintás selyemből készült Bocskai-zászló nemzeti kincs.
A relikvia mindkét oldala arany-ezüst fémszállal gazdagon hímzett, s egyetlen győztes szabadságharcunkat szimbolizálja. Előoldalának közepén a hajdúkat jelképező párduc (leopárd) vívja harcát a Habsburg vértessel. Másik oldalán a koronából kiemel-kedő párduc a vértestől elragadott zászlót tartja, jelezvén a hajdúk győzelmét a bécsi udvar felett. Az emlékezet szerint a zászló Bocskai ajándéka, a kutatók inkább 18. századinak tartják. 1848-49-ben megjárta az erdélyi harcmezőket.
Népművészeti kiállítás
Az évszázadokon át földművelésből, állattartásból élő hajdúváros ipara, kereskedelme, valamint polgári műveltsége a 19. század második felétől kezdett számottevően erősödni. A szabadtéri színben a hajdani paraszti gazdaságok kisgépeit, közlekedési és teherhordó eszközeit mutatjuk be. A népművészeti kiállítás betekintést nyújt az itteni lakáskultúra, a viselet, a pásztorélet és a népszokások régi emlékeibe, egyben felhívja a figyelmet néhány hajdú-bihari sajátosságra.
A látogató ízelítőt kaphat a város népi iparművészeinek munkáiból is.
Cím: HajdúszoboszlóBocskai u. 12
Tel: +36 (52) 362-165
E-mail: [email protected]
Web: www.derimuzeum.hu