MTI 2015. április 16., csütörtök 8:49
Mátraházi Tibor biztonságpolitikai szakértő szerint hidegháborús hangulat van a világban, de a politikai kapcsolatok még megvannak a felek között. A szakértő az M1 aktuális csatornán beszélt erről csütörtök reggel.
Azzal kapcsolatban, hogy állandó NATO-csapatokat akarnak telepíteni a Baltikumba, egy orosz vadászgép pedig kockázatos körülmények között fogott el egy amerikai felderítőgépet a napokban, és egyes elemzők szerint újabb hidegháború közelíthet, jelezte: meglátása szerint valóban hidegháborús hangulat van.
„Hidegháborús hangulatban vagyunk egy kicsit, én ezt azért még nem nevezném hidegháborúnak, de a hangulata mindenképpen megvan” – mondta, hozzátéve, amíg ez a fajta katonai jelenlét, a berepülések, hadihajók jelenléte nemzetközi vizeken, nemzetközi légtérben történik, addig „gyakorlatilag semmilyen jelentőséggel nem bír”, de üzenetértéke van. Úgy fogalmazott: „egy kicsit üzengetés a másik félnek mindig, hogy jelen vagyunk, ha kell, akkor ott vagyunk”, jelezve: nemcsak Oroszország üzen, ezt teszi a NATO és az amerikaiak szövetségesei is.
Mátraházi Tibor kifejtette: véleménye szerint azért nem lehet most hidegháborús helyzetről beszélni, mert a felek közötti politikai kapcsolatok, párbeszédek még megvannak, és példaként említette, hogy a hét elején a normandiai négyek – Németország, Franciaország, Oroszország és Ukrajna – külügyminiszterei közösen tartottak sajtótájékoztatót a kelet-ukrajnai helyzetről. A felek leülnek egymással, tárgyalnak, egyeztetnek egymással, ez korántsem hasonlítható össze azzal a hidegháborús helyzettel, ami az 50-es évek elején volt – jegyezte meg.
Arra a felvetésre, hogy vezetnek-e bárhová a felek közötti tárgyalások, kifejtette: ez kétséges. Mint mondta, Oroszországnak nem biztos, hogy érdekében áll az, hogy Kelet-Ukrajnában teljes mértékben rend legyen, és úgy véli, az meg végképp nem áll Moszkva és Vlagyimir Putyin érdekében, hogy a legfrissebb minszki megállapodást egy az egyben betartsák a felek, hiszen annak értelmében az ukránok átvennék a határok ellenőrzését, és így a szakadárok által elért területi hódítás gyakorlatilag semmissé válna. Mátraházi Tibor szerint Oroszország számára az sem lenne elfogadható, hogy Ukrajna békés megoldás révén el tudjon indulni „egy konszolidáció és nyugati út irányába”.
Kép: Google;