A szexuális zaklatás mindennapos jelenség, napjainkban minden második európai nőt érint. Egy 2012-es felmérés szerint a 15 évnél idősebbek körében minden harmadik nő esett már szexuális vagy egyéb testi erőszak áldozatául.

biztonságot az európai nőknek
Ez az arány a magyar nők körében 28 százalék. Ráadásul a becslések szerint az érintettek negyede a hallgatást választja. Ezért nem elég, ha az áldozatoknak csak vigasztaló szavakat mondunk.

Európában mindegyik tagállam maga határozza meg büntetőjogi törvényeit. Ezért eltérések vannak az erőszakos cselekmények, így az erőszakos közösülés meghatározása és megítélése terén is. Mindent megteszek azért, hogy az áldozatok uniószerte mindenhol azonos módon számíthassanak az igazságszolgáltatásra, ezért javasolni fogom, hogy az Európai Unió csatlakozzon az isztambuli egyezményhez.

A szerződés a ratifikáló országokat egytől egyig kötelezi az erőszak áldozatául esett nők megvédésére és támogatására. Ha például egy férfi veri a feleségét, a rendőrségnek joga lesz a férjet még a saját házából is eltávolítani. Ha egy nő úgy érzi, veszélyben forog az élete, ingyenesen tárcsázhatja éjjel-nappal a telefonos segélyvonalat, ahol a szakemberektől azonnali tanácsot és támogatást kaphat. A nemi erőszakot átélő nők a megfelelő segélyközponthoz fordulva azonnali egészségügyi tanácsadást és ellátást vehetnek igénybe.

Az egyezmény részletesen foglalkozik a megelőzéssel is. A nemi sztereotípiák elleni küzdelemmel, a nőkkel kapcsolatos szemléletmód megváltoztatásával életeket menthetünk meg, és csökkenthetjük az emberi szenvedést.

Az egyezmény hatálya alá tartozó országok kötelezettségei közé tartozik majd a nevelés és figyelemfelkeltés, valamint az erőszakot átélt vagy az erőszak veszélyének kitett nők ellátásában érintett szakemberek képzése.

Véget kell vetni annak, hogy szemet hunyunk a szexuális zaklatás és erőszak felett.

Eljött az ideje, hogy társadalmunk ráébredjen arra, milyen elterjedt problémáról van szó, és az igazságszolgáltatásnak mindenhol biztosítania kell a nők biztonságát az utcákon, az otthonukban és a munkahelyükön.

Věra Jourová a jogérvényesülésért, a fogyasztópolitikáért és a nemek közötti esélyegyenlőségért felelős uniós biztos

Forrás: metropol