Betegként csak a személyit és TAJ-kártyát kell felmutatnunk a kiváltáshoz.

2017. november 1-jétől kezdte meg működését az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT), ettől a dátumtól kezdve a közfinanszírozott egészségügyi intézményekben ide töltik fel a betegek ellátása során keletkező összes dokumentumot. Ilyen az eRecept is, amely a korábbi papír alapú vények digitális változata. Összeállításunkból kiderül, milyen előnyökkel jár ez.

Kényelmesebb

Az EESZT-nek köszönhetően gyorsabbá, kényelmesebbé és költséghatékonyabbá válik az egészségügyi ellátás. A kezelőorvos pontosabb diagnózist állíthat fel, hiszen több adat áll rendelkezésére, így a leghatékonyabb terápiát választhatja ki és javasolhatja a páciensének. A betegnek nem kell a leleteit gyűjtögetni, otthon keresgetni, és a gyógyszerei nevét sem kell feltétlenül észben tartani. Ezeket ugyanis az orvosa mind elérheti az elektronikus rendszerben.

Biztonságosabb

Az eRecept segítségével a kezelőorvos ellenőrizheti és figyelemmel kísérheti, hogy a felírt készítményt kiváltották-e, vagyis azt, hogy betege megkezdte vagy folytatja-e az előírt terápiát. Emellett az esetleges gyógyszerkölcsönhatások, túladagolások is könnyebben azonosíthatók. Mindezeken az előnyökön túl pedig az eReceptet – ellentétben a papíron kiállított hagyományos vényekkel – nem lehet elveszíteni sem.

Megszokott

A gyógyszerfelírás rendje továbbra is változatlan: a szükséges készítményeket most is az orvos írja fel. Az eReceptet akkor készíti el, amikor betegség, rutinvizsgálat vagy rendszeres ellenőrzés alkalmával a páciense felkeresi, és erről kiad egy felírási igazolást. Ez biztosítja az új elektronikus rendszerben a hagyományos, papír alapú gyógyszerkiváltás lehetőségét. A felírt készítményeket a felírási igazolással továbbra is kiválthatja az ellátott, vagy részére bárki más. Amennyiben a beteg saját maga megy el a patikába a gyógyszereiért, úgy azt eSzemélyi igazolvánnyal, vagy a személyazonosító okmány és a TAJ-kártya együttes bemutatásával is megteheti. Ez esetben nincs szüksége a felírási igazolásra. Amíg az eRecepthez kapcsolt meghatalmazási rendszer kialakítása nem fejeződik be, a betegbiztonság érdekében a felírási igazolás biztosítja a nem saját részre történő kiváltás lehetőségét – mondja Szabó Bálint, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér fenntartási és üzemeltetési főosztályának vezetője.

Biztonságosabb, kényelmesebb mindent az eReceptről 1
Így válthatja ki gyógszereit / Grafika: Blikk

Marad még a papír is

Még nem szűnnek meg, továbbra is lehet papíralapú, akár kézzel írt receptet kiállítani, pl. EESZT-kapcsolat hiányában vagy betegágy mellett. Ezeket a recepteket kiváltáskor a gyógyszertárban rögzítik az Egészségügyi Térben, ezért később ott is megtekinthetők lesznek.

Ki, mit lát a rendszerben?

A patikában csak az eRecepten szereplő adatok láthatók, a többi minket érintőt csak a kezelőorvosunk – életveszély esetén a sürgősségi ellátást végző orvos – kérdezheti le, így nem kell attól tartanunk, hogy illetéktelenek kezébe kerülnek. A különösen érzékeny témájú, mint pl. a nemi betegségre, pszichiátriai ellátásra vonatkozó információkat pedig csak az adott szakterületen dolgozó kezelőorvos tekintheti meg. Lehetőség van ugyanakkor a korlátozások vagy az engedélyezések módosítására. Ezt személyesen bármelyik Kormányablaknál, vagy az interneten keresztül az EESZT Lakossági Portálján (www.eeszt.gov.hu oldalon) tehetjük meg. Utóbbi arra is módot ad, hogy nyomon kövessük, mikor melyik ellátó intézményben hoztak létre, módosítottak vagy kérdeztek le rólunk adatokat. Használatához Ügyfélkapus azonosítóra és a TAJ-számunkra lesz szükségünk.

A tiltott egészségügyi adatokhoz legfeljebb sürgősségi ellátást végző orvos férhet hozzá például egy baleset esetén.

Forrás: Blikk.hu

Illusztráció: Northfoto