forrás: Kossuth Rádió, Szombat délelőtt
Egy sikertelen erdőtelepítési program után a bivalyok segítségével tisztították meg a területet és állították helyre a legelőket.
Az ötvenes években több területen próbálkoztak erdősítéssel, de a klimatikus viszonyok, valamint a talajadottságok lehetetlenné tették a zárt erdők megmaradását, fák helyett kétméteres gaz nőtt, bokros, áthatolhatatlan dzsumbuj alakult ki. Most bivalyok segítségével tisztítják meg ezeket a részeket. Az állatok legelésükkel, taposásukkal visszaszorítják a tájidegen növényeket, ezzel is hozzájárulva az eredeti növényzet fejlődéséhez, így a gazból természetes érőhelyet varázsolnak.
Illusztráció. MTI Fotó: Kovács Attila
A Zámolyi Víztározó környékén kétszáz bivalyt tartanak. Az állatok május elsejétől sokszor Miklós napig kint vannak a szabadban, élelmet és vizet találnak maguknak, decemberben pedig behajtják őket a téli szállásra.
Természetvédelmi területeken jó néhány helyen „teljesítenek szolgálatot” a bivalyok az élőhely-kezelés céljából, hiszen a mocsaras élőhelyeken semmilyen más módon nem lehetne megoldani a kaszálásokat.