11.2 C
Budapest
2024. április. 20. szombat
HomeFőhírekGazdaságBitcoin: Hirtelen halál csaphat le az online feketepiacra

Bitcoin: Hirtelen halál csaphat le az online feketepiacra

Technológiai problémák és a közösség mélyen gyökerező ellentmondásossága miatt nem sok jövőt jósol a többek között az online feketekereskedelemben is népszerű Bitcoinnak a szerveződés egyik vezető fejlesztője, aki emiatt be is dobta a törölközőt – és összes virtuális valutáját. A dolog iróniája, hogy míg eredetileg a bankrendszer fölöslegessé tételére találták ki a rendszert, addig pont a pénzintézetek lehetnek azok, akik a legtöbbet profitálnak a technológiából.

 

Hirtelen halál csaphat le az online feketepiacraMike Hearn kevesebb mint két évvel ezelőtt a világ legkeresettebb munkahelyét, a Google-t hagyta ott, hogy főállásban a Bitcoinnal foglalkozhasson, a vezető fejlesztő azonban innen is távozni kényszerül – jelentette be ő maga egy blogbejegyzésben, amiről a Business Insider írt összefoglalót.

„Hogy miért bukott el a Bitcoin?” – tette fel a kérdést Hearn. „Azért, mert a közösség is elbukott.” A szakember véleménye szerint a rendszer a technológiai összeomlás szélén áll, és emiatt már okafogyott azt gondolni, hogy ez valaha is jobb lehet, mint a már létező pénzügyi rendszer.

Mi a Bitcoin?

A Bitcoint 2008-ban alapította egy Satoshi Nakamoto álnéven ismert személy, aki azóta teljesen fel is szívódott. Célja, hogy a hagyományos pénzügyi rendszer helyett egy attól radikálisan különböző alternatívát kínáljon, melyben nincs szükség egy központi irányító hatalomra, hatóságra. A rendszer lelkét az úgynevezett Blockchain adja, mely – mint egy óriási digitális főkönyv – sorba rendezi és rögzíti az összes cím által bonyolított tranzakciót. A címek alapján nyilvánosan figyelhetők a pénzmozgások, az anonimitást pedig a név nélkül generálható számtalan cím biztosítja.

Mivel a gyakorlatban lenyomozhatatlan pénzmozgást tesz lehetővé, ezért az internet mélyebb bugyraiban virágzó feketekereskedelem előszeretettel használja a rendszert. Ennek köszönhetően – egyelőre – illegális drogoktól kezdve, a fegyvereken át, egészen a hackerprogramokig bármit meg lehet vásárolni a neten.

Ugyanakkor van egy technológiai plafonja is rendszernek, ez pedig a másodpercenként lebonyolítható tranzakciók száma, vagyis a digitális pénznem népszerűsége nem tud határtalanul növekedni. Ezt a plafont meg lehetne emelni, ha a közösségből egy kritikus tömeg hajlandó lenne egy fejlettebb program használatára. A részben Hearn által fejlesztett új szoftver körül azonban éles vita alakult ki a közösségben, ráadásul használóinak egy részét internetes támadás is érte az utóbbi időben, ami sokakat elrettent a váltástól.

Hirtelen halál csaphat le az online feketepiacra

Egy másik nagy probléma a centralizáció, aminek a szálai Kínában futnak össze. Új egységnyi Bitcoint úgynevezett bányászattal lehet szerezni, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy számítógépek sokasága dolgozik egy „feladaton”, és amelyik először jut el a megoldáshoz, az kapja az azért járó virtuális pénzmennyiséget. Az összes számítási kapacitásnak pedig több mint felét mindössze két kínai bányász irányítja, míg egy közelmúltbeli konferencián a teljes bányászkapacitás 95 százalékát néhány srác képviselte, akik a színpadon ültek – írja bejegyzésében Hearn. Hozzátette: ez a jelenség a Bitcoin kezdeti szellemiségének a sárba tiprása, hiszen addig nincs jövője a rendszernek, amíg kevesebb mint 10 ember birtokolhatja azt. Ironikus helyzet ez egy olyan közösségnek, mely mindig attól tartott, hogy egyszer egy elnyomó kormány ráteszi a kezét a technológiára.

A vezető fejlesztő egyéb más problémák részletezését követően végül arra jutott, hogy történjék bármi is a Bitcoin árfolyamával a közeljövőben, hosszabb távon valószínűleg csak lefelé vezet az út. Hearn emiatt döntött úgy, hogy kiszáll a fejlesztői csapatból és eladja összes Bitcoinját. A szakember egy, a Blockchain rendszerrel foglalkozó startuphoz, az R3-hez igazolt, ami akár szép jövő előtt is állhat, hiszen a technológia, ami a tranzakciók olcsó és gyors lebonyolítását teszi lehetővé, felkeltette a bankok érdeklődését. Az R3 ennek megfelelően olyan óriás pénzintézetek támogatását élvezi, mint a Morgan Stanley, a Goldman Sachs, a JP Morgan, vagy a UBS. A későbbiekben ez lehet tehát a Bitcoin szellemi kegyelemdöfése: a rendszer, amit a bankok megbuktatására hoztak létre, végül hatékonyabbá teheti kiszemelt áldozatait.

 

Forrás: Pr7/Business Insider

 

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work