Bicsérd története és látnivalói

Bicsérd Baranya megye középső részén Pécstől délnyugati irányban 18 km-re helyezkedik el. A település első okleveles említése 1262-ben, tehát már az Árpád-kor végén fellelhető. Fejlett mezőgazdasága több évszázados múltra tekint vissza a település központjában található horgásztó, a virágos utcák, a Bicsérdi Nemzetközi Művésztelep alkotóinak kültéri műalkotásai, valamint az évente megrendezett Burgonyafesztiválok és egyéb nagy-rendezvények a távolabbi településekre is elviszik a község hírét.
Remélem, településünk elnyeri az Ön tetszését is, így nemsokára ellátogat művészetpártoló, vendégváró, virágos községünkbe.

Turisztikai vonatkozások

Bicsérd idegenforgalmi szempontból jelentős, természeti adottságokkal, kultúrtörténeti emlékekkel nem rendelkező település, ezért az idegenforgalmi vonzerő kialakítása és megtartása céltudatos, tervezett munkát igényel az önkormányzat részéről. Az idegenforgalmi vonzerő fejlesztésén kívül két másik fontos, ám az előzővel összefüggő cél a települési vonzerő és a község népességmegtartó erejének növelése. A három fogalmat azért célszerű együtt említeni, mivel hasonló intézkedésekkel lehet e három, településünk fejlődése szempontjából csaknem létfontosságú célt elérni.

1. Turisztikai vonzerők fejlesztése

Mivel Bicsérd község jelentős vendég forgalmat előidéző természeti sajátságokkal nem rendelkezik, ezért a hasonló célállomásokat, táji elemeket a településen és annak közelében mesterségesen kellett kialakítani. Az önkormányzat a település központjában jóléti célokat szolgáló horgász tavat alakított ki, mely az adott környezetben nemcsak a horgászok, hanem a kiránduló családok számára is megfelelő táji környezetet biztosít a kikapcsolódáshoz, rekreálódáshoz.

Az fejlesztési koncepció következó lépése egy kilátótoronnyal egybeépített szolgáltatóház kialakítása volt, melynek kivitelezése már folyamatban van. Az így kialakított épületegyüttes közösségi ház funkcióján kívül, a központi tér esztétikai minőségét is jelentősen emeli.

További terv a tó partján egy szabványos játszótér kialakítása, melyre az önkormányzat 2004. évben pályázati dokumentációt nyújtott be. A játszótér a gyermekek igényeit elégíthetné ki, így a horgásztó vendég forgalma tovább emelkedhetne a városi családokon kívül, a kiránduló iskolás, óvodáscsoportokkal. A pályázat elbírálása jelenleg folyik.

A település további látványosságait a Bicsérdi Aranymező Részvénytársaság telephelyei nyújtják. A szarvasmarha és a sertéstelep, valamint a Szentlőrincen található malom főként a településen gyakran megjelenő szakmai közönség számára jelentenek érdekes látnivalókat.
A további vonzerő fejlesztés a községgel közös körjegyzőséget alkotó Zókkal együttműködve lehetséges. Zók háborítatlan természeti környezete, a Várhegy 6000 éves, korabronzkori leletegyüttese, mint kiemelten védett régészeti érték, a Zóki Faluházban berendezett Múzeum, a szőlőhegy borospincéi további lendületet adhatnának Bicsérd község idegenforgalmának is.

2. Turisztikai fogadóképesség fejlesztése

Bicsérd község Önkormányzata, valamint a Bicsérdi Aranymező Részvénytársaság összefogásának szép példája a Bicsérdi Faluház, mely melegítőkonyhás éttermével, konferencia termével, és közel 30 fő számára helyet kínáló vendégszobáival a mikro-térség legnagyobb fogadóképességgel rendelkező szálláshelye.

3. Idegenforgalmi szempontból jelentős rendezvények szervezése

Bicsérd község az önkormányzat rendezvényszervezői munkája miatt a mai napra már országos hírnévre tett szert. A hagyományos községi ünnepek (falunap, búcsú, húsvét, karácsony,) mellett számos nagyszabású rendezvény áll az idelátogató vendégek rendelkezésére. A legjelentősebb a szomszédos Zók községgel együtt szervezett, két napos Burgonyafesztivál, melyet az idei évben 4. alkalommal rendezett meg a két község. Ezen kívül Tavaszváró rendezvény, Szüreti felvonulás és betakarítási ünnep, változatos fesztiválok (Határon Túli Magyarok Fesztiválja, Gyermek, Ifjúsági Kulturális és Művészeti Világtalálkozó, a Bicsérdi Nemzetközi Művésztelep rendezvényei), valamint sportesemények (Kerékpárverseny, Aerobicverseny,) járulnak hozzá a vendégek szórakoztatásához.

4. Rendezett településkép, vonzó települési környezet kialakítása

A község évek óta jelentős hangsúlyt fektet a környezetszépítő feladatok ellátására. A település lakossága minden tavasszal a rengeteg virágot ültet, melyeknek és a szakszerű parkosítási munkálatok eredményeként a megyei és országos környezetszépítő versenyeken Bicsérd mindig rendkívül előkelő helyezéseket ér el. 2004. évben a „Virágos Magyarország” elnevezésű környezetszépítő versenyen a község a Belügyminisztérium különdíjában részesült.

A település messzi vidékeken is ismert számos kültéri műalkotásáról. Tíz éve tevékenykedik a községben a Bicsérdi Nemzetközi Művésztelep, melynek alkotói számos értékes kiállításhoz járultak hozzá műveikkel, nemcsak Bicsérden, Hanem a régió nagyobb városaiban is (Kaposvár, Pécs, Szigetvár, Komló). Soltra Elmér templomkertben felállított Stációját, Marton Ákos Fénykapuját, Vanyúr István Kossuth és Szent István mellszobrait, Márkus Ilona kültéri tűzzománcait a bicsérdi közterületeken, a Bicsérdi Művésztelep többi művészének alkotásait, pedig a tervezet Bicsérdi Galériában csodálhatják meg a képzőművészet iránt érdeklődő látogatók.

Szálláshelyek

Bicsérdi Faluház

A település központjában található Faluház, mely kulturális és turisztikai központ. Az épület két, egymástól elkülönített szárnyból áll, melynek tulajdonosa és fenntartója a Bicsérdi ARANY-MEZő Rt.. A fenntartási kötelezettségekhez a helyi önkormányzat minden évben az általa használt helyiségek nagyságának megfelelően járul hozzá. A Faluház jelenleg számos programnak ad otthont, elsősorban a település rendezvényeinek (falunap, önkormányzat, nyugdíjas klub, polgárőrség, horgászegyesület rendezvényei, stb.), de szakmai előadások, konferenciák, táborok és esküvők is kerülnek itt megrendezésre.

Az épületben kaptak helyet:

* a Bicsérdi ARANY-MEZő Rt. irodái
* a helyi könyvtár
* a fogorvosi rendelő
* a Szentlőrinc-Ormánság Takarékszövetkezet Bicsérdi fiókja
* élelmiszerbolt
* üzemi konyha kb. 100 fő befogadására alkalmas étkezővel
* kiállító terem
* konferenciaterem

Szálláshelyek:

* 1 db 2 ágyas szoba
* 2 db 4 ágyas szoba
* 1 db 1 ágyas szoba
* 1 db 2 ágyas szoba (pótággyal)
* 1 db 2 ágyas szoba (pótággyal)
* 1 db 3 ágyas szoba
* 1 db 4 ágyas szoba (pótággyal)

A faluház szolgáltatási színvonalának emelése céljából a részvénytársaság és az önkormányzat további fejlesztéseket tervez a férőhelyek számának és az elhelyezés minőségének tekintetében is.
Cím: Bicsérd Alkotmány tér 5/1.
Tel: +36 (73) 472 297
E-mail:
Web: http://www.bicserd.hu/