A pénzügyi tudatosság területén nem állunk jól, viszont annak oktatásában ért el kiemelkedő sikereket az OTP Fáy András Alapítvány OK Központja. A 2-12. évfolyamos gyerekekre szabott program hatalmas népszerűségnek örvend itthon és külföldön is. A hagyományos oktatási módszerekkel szakító, élményalapú képzési módszer iránt többek között Finnországból, Malajziából és Szingapúrból is érdeklődnek.

shutterstock_326638589
A kép illusztráció (Fotó: Shutterstock)

Az OK Központ 2012-ben indította el a ma már általános és középiskolás diákokat is megszólító, ingyenes, pénzügyi tudatosságot fejlesztő képzéseit, azóta Nyíregyházán, Bukarestben és Nagyszombaton is nyitottak egy-egy központot – hangzott el a Kossuth Rádió 180 perc című adásában. Az OTP Fáy András Alapítvány egyébként már 13 éve foglalkozik pénzügyi edukációval.

„Nem sajátosan magyar problémáról van szó, a pénzügyi tudatosság, a pénzügyi kultúrafejlesztés még gyerekcipőben jár a világon mindenhol” – mondta Gróf Henrik Balázs, az OTP Fáy András Alapítvány szakmai igazgatója a Kossuth Rádió 180 perc című adásában, hozzátéve, olyan komplex edukációs rendszer nincsen máshol.

Az oktatás területén élen járó három „bezzeg-ország”, mint Észtország, Finnország és Szingapúr is érdeklődött a módszer iránt.

Az észt bankszövetség képviselői el voltak ájulva a budapesti központunktól, amit a modern felszereltség mellett azzal indokolt, hogy az egész koncepció úgy van összeállítva, hogy a fiatalok aktív részesei legyenek a programnak.  „Nincs krétapor szag a levegőben,” – fogalmazott Gróf Henrik Balázs.

A módszertani újítás lényege, hogy először az élményszerzést kell megteremteni, és azután lehet csak a tudásátadásra koncentrálni – foglalta össze az OK Központok lényégét a program szakmai vezetője. A oktatási módszer másik fontos eleme, hogy minél több digitális elemet emeljenek be az oktatásba.

A pénzügyi ismeretterjesztés játékos, élményeken alapuló oktatásának népszerűségét jól jelzi, hogy 4-5 hónappal előre kell bejelentkeznie az iskoláknak.

A Budapesti Gazdasági Szakképzési Centrum Budai Középiskolája 2011-ben pályázott a mintaiskola címre az OTP Fáy András Alapítványhoz, mert úgy gondolták, hogy a gazdasági ismeretek átadása különösen fontos, erről Giczi Imréné a Budai Középiskola igazgatóhelyettese beszélt.

Az iskolán kívüli környezetet nagyon pozitív hatással van a diákokra és szivacsként szívják magukba a tudást mondta  az iskolavezető, aki elmondta, hogy az iskolájukban megtanulják az öngondoskodást, hogyan kell beosztani a pénzt.

„Nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy felkészítsük a diákokat az élethosszig tartó tanulásra” – fogalmazott.

Nem beszélünk a pénzről

A családokban nagyon kevés szó esik pénzügyekről, a szülők szemérmesek ebben a kérdésben. A családok próbálják a gazdasági problémákat elrejteni, de az elmúlt évek gazdasági válsága is megmutattak, hogy mennyire fontos, hogy a szülők is tájékozattak legyenek pénzügyi kérdésekben – mondta az iskolavezető.

A kép illusztráció (Fotó: Shutterstock)

Ságvári Bence, az MTA ifjúságkutatója is megerősítette, hogy a pénzügyi ismeretek egy olyan téma, amelyről nem esik szó a családon belül, ennek oka lehet hogy hiányzik az alaptudás.

A kutató szerint ezért van helye az olyan kezdeményeseknek, amelyek az iskola és a család között, nem izzadságszagú módszerekkel próbálják átadni a pénzügyi ismereteteket – mondta Gróf Henrik Balázs.

Oktatás élményszerűen 

„A siker kulcsa, hogy nem közvetlenül kell pénzügyi definíciókat oktatni, hanem olyan az elvont koncepciókat kell kibontani a diákok előtt, mint a bizalom, a kockázatvállalás, rövid- hosszú távú tervek”.

Kockázatvállalási hajlandóságot nem csak definíciók alapján lehet oktatni, hanem a játékos feladatok végrehajtásával és ezután a diákok egymást között megbeszélik módszereken lehet – mondta Gróf Henrik Balázs.

A program szakmai vezetője védelmébe vette az olyan számítógépes játékokat, amelyek segítik a stratégiai gondolkodás kialakítását.

Képzés felnőtteknek

A pénzügyi gazdasági edukációs programok elsősorban a jövőről szólnak, vagyis arról, hogy hogyan osszam be a pénzem, de annak a megtervezésére nem térnek ki, hogyan lesz meg az első forintom. Ehhez kapcsolódnak olyan területek, mint a vállalkozási alapismeretek – mondta Gróf Henrik Balázs.

A kép illusztráció (Fotó: Shutterstock)

A nagyszombati központtal karöltve felelős szülőket és pedagógusokat megszólító tréning modulokat állítanak össze a következő egy évben, amely hasonló elven működne, mint a jelenlegi program egy más célcsoportot megszólítva – tette hozzá.

Forrás: MTI, Kossuth Rádió Napközben

ElőzőÚj Mercedes-Benz gyár épül Kecskeméten
KövetkezőFriss hír: Halálos tűzeset Győrben
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza