Nagy port kavart, hogy korlátozná az EU a különböző élelmiszerek akrilamid tartalmát.
Az ügy az Európai Parlament előtt hever, miután egy szakbizottság megszavazta. Ez a rákkeltő anyag főként azokban a termékekben található meg, amiket magas hőfokon sütnek ki bő olajban. Magyarországon az egyik ilyen népszerű étel a lángos. Az EU-s irányelv szerint (amit a tagországoknak várhatóan 2018 tavaszától kell alkalmazniuk), a lehetséges legalacsonyabb szintre kell csökkenteni az akrilamid bevitelét, ami 120 fok feletti sütéskor keletkezik.
A lángost minél forróbb, 180, akár 200 fokos, bő olajban kell hirtelen kisütni. Ennek oka, hogy így érhetjük el, hogy a tészta kérget kapjon és ne tudjon a belsejébe felszívódni a zsiradék. Ha ennél alacsonyabb, hidegebb olajba tesszük a tésztát, lassabban készül el a lángos és megszívja magát, tocsogni fog
– nyilatkozta a Ripost-nak Tatai Róbert, a TV2 Séfek séfe első szériájának győztese. Így ha életbe lép a brüsszeli irányelv, az alapanyagok módosítása miatt megváltozhat a lángos íze!
Nem lehet majd olajban sütni semmit?
A magyarok és a külföldiek kedvence a lángos, de ne feledkezzünk meg több más, >ugyancsak bő olajban kisütött ételről, édességről. Az EU-s irányelv ugyanis minden olyan termékre vonatkozik, amit 120 foknál forróbb olajban kell kisütni. Ilyen a rántott hús, a fasírozott, de a rántott gomba és a rántott karfiol, vagy a fánk, a köretek közül pedig a sült krumpli.
Joggal teszi fel mindenki a kérdéseket: mi lesz ezekkel az ételekkel? Betiltják? Kevesebb ideig lehet majd sütni? Változtatni kell az alapanyagokon, amik az akrilamidért felelősek? És hogyan ellenőrzik majd mindezt?
Konkrét válaszok egyelőre nincsenek, csak újabb és újabb brüsszeli ötletek…
Azt nem tudni, hogy a belgák nemzeti ételét a 2 szer olajban sült krumplit betiltanák-e!
Kép: kiskegyed